Strona główna » Czy można wykorzystać pompę ciepła do chłodzenia domu?
Chłodzenie pompą ciepła

Czy można wykorzystać pompę ciepła do chłodzenia domu?

Grzanie i chłodzenie w jednym i to jeszcze przy użyciu odnawialnych źródeł energii? Jak najbardziej! To nie żadna bajka ani wytwór wyobraźni, a rzeczywistość, która może zagościć w polskich domach. Klimatyzatory są powszechnie uważane za niezbędne urządzenia do utrzymania komfortowej temperatury latem, jednak warto zwrócić uwagę na alternatywne rozwiązania. Pompy ciepła, które zazwyczaj kojarzone są z ogrzewaniem, mogą również skutecznie chłodzić podczas upalnych dni. Czy rzeczywiście zastąpią tradycyjne klimatyzatory? Wszystkie za i przeciw poznasz w artykule!

Na czym polega chłodzenie pompą ciepła?

Nie tylko rosnące ceny ogrzewania, ale i sytuacja klimatyczna skłaniają nas do szukania alternatyw dla paliw kopalnych – jest to również założenie Unii Europejskiej, której zależy na dekarbonizacji. Jednym z rozwiązań okazują się odnawialne źródła energii, z których mocy można czerpać z pomocą nowoczesnych technologii. Chociaż początkowo zakup i montaż ekologicznych urządzeń wydaje się kosztowny, z czasem inwestycja zwraca się z nawiązką! Warto również pamiętać o dofinansowaniach, które mogą odciążyć finansowo.

Przejdźmy do jednego z najczęściej spotykanych rozwiązań w energooszczędnych domach, czyli pomp ciepła z funkcją chłodzenia. Ich działanie polega na pobieraniu ciepła z powietrza, wody lub gruntu (w zależności od modelu) i przenoszeniu go do wnętrza budynku w celach grzewczych. W trybie chłodzenia proces ten jest odwrócony, a parownik i skraplacz zamieniają się rolami – ciepło jest pobierane z wnętrza budynku i oddawane na zewnątrz, co skutecznie obniża temperaturę wewnątrz pomieszczeń.

Chłodzenie pompą ciepła krok po kroku:

  • Parownik: w trybie chłodzenia działa wewnątrz budynku, pochłaniając ciepło z wnętrza pomieszczeń.
  • Sprężarka: zwiększa ciśnienie czynnika chłodniczego i doprowadza do podniesienia jego temperatury.
  • Skraplacz: ogrzany czynnik chłodniczy trafia do skraplacza, który oddaje ciepło na zewnątrz budynku. W trybie chłodzenia działa jako element zewnętrzny, odprowadzając ciepło na zewnątrz.
  • Zawory rozprężne: w końcowej fazie obniżają ciśnienie i temperaturę czynnika chłodniczego, co pozwala mu powrócić do parownika, a cały cykl zaczyna się od nowa.

Dzięki swojej wielofunkcyjności urządzenia takie jak pompa ciepła monoblok czy split stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem w budynkach mieszkalnych. Są nie tylko ekonomiczne, ale także przyjazne dla środowiska, ponieważ nie emitują szkodliwych gazów cieplarnianych, które są charakterystyczne dla tradycyjnych systemów grzewczych opartych na spalaniu paliw kopalnych. To czyni je idealnym wyborem dla osób, które poszukują ekologicznych i efektywnych rozwiązań do zarządzania temperaturą w swoich domach.

Pompy ciepła do chłodzenia powietrza w domu
Pompy ciepła do chłodzenia powietrza w domu

Co wybrać: pompę ciepła czy klimatyzator?

Bez względu na to, czy mówimy o chłodzeniu pompą ciepła, czy o grzaniu, warto pamiętać, że dobór mocy urządzenia nie jest zależny wyłącznie od zapotrzebowania energetycznego domu związanego z metrażem, ale także izolacją ścian i okien, położeniem budynku względem stron świata, wielkością rodziny i jej codziennymi nawykami.

Jeśli jednak mielibyśmy szukać przewag pomp ciepła nad klimatyzacją w kontekście chłodzenia, to byłoby to:

  • Brak konieczności instalacji oddzielnych systemów do obniżania i podwyższania temperatury powietrza, a także podgrzewania ciepłej wody użytkowej. To znacząco obniża koszty związane z zakupem, montażem i konserwacją sprzętu.
  • Estetyka oraz design. Przykładowo pompa ciepła monoblok z instalacją podłogową jest mniej widoczna i może lepiej komponować się z wystrojem wnętrza w porównaniu do klimatyzatorów ściennych.

Warto jednak pamiętać, że w przypadku chłodzenia pompą ciepła nie każda instalacja grzewcza będzie odpowiednia. Tradycyjne grzejniki mogą okazać się nieefektywne. Znacznie lepiej sprawdza się instalacja podłogowa lub klimakonwektory, które zapewniają bardziej równomierne i wydajne chłodzenie pomieszczeń.

KAISAI Monoblok Arctic KHC
KAISAI Monoblok Arctic KHC

Pompa ciepła monoblok czy split?

Wybór odpowiedniego urządzenia zawsze powinien być poparty oceną specjalisty. Fachowiec pomoże dobrać optymalne rozwiązanie dopasowane do indywidualnych wymagań i warunków mieszkalnych. Opiszemy jednak dwa najczęściej wybierane rozwiązania przez właścicieli domów.

  1. Pompy ciepła typu split wymagają montażu jednostek wewnętrznych, co może być bardziej skomplikowane oraz wymagające w zależności od metrażu budynku. Zaletą takich urządzeń jak KAISAI Split Arctic KHA+KMK z zasobnikiem C.W.U jest jednak łatwiejsza konserwacja ze względu na pełną dostępność komponentów. Warto wiedzieć, że ten konkretny model nie tylko grzeje i chłodzi powietrze, ale także podgrzewa wodę użytkową, dzięki czemu sprzęt jest jeszcze bardziej uniwersalny oraz wielofunkcyjny.
  2. Pompy ciepła monoblok nie wymagają montażu jednostek wewnętrznych, co oznacza, że zajmują mniej miejsca i są łatwiejsze do zainstalowania. Dzięki umieszczeniu wszystkich elementów w jednej obudowie są także cichsze. Przykładem pompy ciepła do chłodzenia jest KAISAI Monoblok Arctic KHC. To nowoczesne urządzenie zostało zaprojektowane tak, aby zapewnić komfort cieplny zarówno zimą, jak i latem. Co więcej, sprzętem można sterować za pomocą smartfona, a to zwiększa wygodę użytkowania.

Chłodzenie pompą ciepła jest możliwe i może być efektywne, jednak wymaga odpowiedniej instalacji oraz doboru urządzeń. Skonsultowanie się ze specjalistą i dokładne zaplanowanie inwestycji pozwoli cieszyć się komfortem termicznym przez cały rok, minimalizując jednocześnie koszty eksploatacyjne.

Artykuł partnera

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Jaka moc pompy ciepła do domu 120m2? Jakiej firmy wybrać pompy ciepła?

Moc wymagana dla pompy ciepła w domu o powierzchni 120 m2 zależy od kilku czynników.

Koszt pompy ciepła do domu 200m2

Domy są drogie w budowie i utrzymaniu. Większość ludzi nie może sobie pozwolić na dom bez pożyczki, więc muszą znaleźć inne sposoby na zarobienie pieniędzy na dom. Jednym ze sposobów...

Jak rozpoznać panele fotowoltaiczne niskiej jakości?

Energia słoneczna jest popularnym alternatywnym źródłem energii, z którego korzysta wiele osób w swoich domach. Jednak wielu uważa, że ​​panele słoneczne są niepotrzebne ze względu na niedawny postęp technologiczny. Mimo...

Pionowa fotowoltaika – innowacyjne rozwiązanie z wyższą wydajnością

Fotowoltaika to sposób pozyskiwania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego.