Strona główna » Ile kosztuje położenie paneli podłogowych?
Ile kosztuje położenie paneli podłogowych

Ile kosztuje położenie paneli podłogowych?

Układanie paneli podłogowych to popularny projekt typu „zrób to sam”, który polega na układaniu podłogi na betonowym podłożu. Panele podłogowe są wykonane z winylu i są mocowane do siebie za pomocą kleju. Panele te zostały zaprojektowane tak, aby mogły rozszerzać się i kurczyć wraz ze zmianami temperatury w pomieszczeniu. Dzięki temu możesz usunąć podłogę i zastąpić ją innym rodzajem podłogi, kiedy tylko chcesz.

Jak wykonać prawidłowo położenie paneli podłogowych?

Chociaż panele podłogowe są stosunkowo łatwe w montażu, mogą być drogie, jeśli weźmie się pod uwagę wszystkie związane z tym koszty. Możesz jednak obniżyć koszty, wykonując pewne prace przygotowawcze przed ułożeniem paneli. Układanie paneli podłogowych to kosztowny projekt typu „zrób to sam”, ponieważ panele i klej należy kupić osobno. Ponieważ każdy panel jest wykonany z winylu, podczas transportu należy go chronić przed działaniem promieni słonecznych.

Jak się przygotować do układania paneli podłogowych?

Trzeba też znaleźć sposób na zabezpieczenie kleju podczas transportu. Z tego powodu panele podłogowe są zwykle dostarczane w rolkach, które należy zabezpieczyć i zabezpieczyć. Układanie ich jest możliwe tylko w określonych porach roku, kiedy winyl nie jest narażony na działanie promieni słonecznych. Jeśli chcesz, aby Twoja podłoga winylowa była wyłożona panelami w tym czasie, będziesz musiał kupić dla nich specjalne opakowanie ochronne. Ponadto należy zachować szczególną ostrożność podczas obchodzenia się z klejem, aby go nie zniszczyć. Robienie tego wszystkiego sprawia, że ​​układanie paneli podłogowych jest bardzo kosztownym projektem.

Więcej informacji: Ile kosztuje remont łazienki w bloku?

Ile kosztuje układanie paneli podłogowych w 2024?

  • Średnia cena w 2024 wynosi 29,00 zł brutto za m2. Warto pamiętać jednak o tym, że podane ceny mogą nie obejmować wykonania dodatkowych prac, w tym demontażu starej podłogi.
  • Do montażu paneli należy doliczyć listwy wykończeniowe. Te, w zależności od konkretnego producenta, mogą kosztować od 6 zł do 20 zł
  • Cena podłogi drewnianej może wynosić nawet ponad 500 zł za m2.
  • Za demontaż parkietu zapłacimy dwa razy mniej (około 20 złotych/m2). Około 8-10 złotych/m2 będzie kosztował demontaż płytek LVT oraz paneli. Najmniej natomiast kosztuje usunięcie starej wykładziny podłogowej w rolce (około 6 złotych/m2).

Innym powodem, dla którego układanie paneli podłogowych jest drogie, jest to, że wymaga znacznych prac przygotowawczych przed instalacją. Podczas instalowania podłóg winylowych należy wykonać kilka różnych kroków. Należy sprawdzić podłoże pod kątem pęknięć lub pęknięć, aby otwory w podłożu zostały prawidłowo wypełnione. Jeśli są jakieś pęknięcia lub pęknięcia, będzie to widoczne przez nowo zainstalowaną podłogę winylową.

Jeśli nie możesz naprawić żadnych dziur w podłożu, będziesz potrzebować całkowicie nowego podłoża. Oznacza to, że będziesz musiał znaleźć kogoś, kto może załatać istniejący beton lub zatrudnić profesjonalistę, który zrobi to za Ciebie. Te prace przygotowawcze zasadniczo podwajają podstawowe koszty, gdy profesjonalnie instalujesz podłogi winylowe. Kolejną zaletą paneli podłogowych jest to, że wymagają one znacznie mniej przygotowań niż inne rodzaje podłóg.

Demontaż i przygotowanie podłoża pod panele podłogowe

Na przykład wykładzina wymaga mnóstwa prac przygotowawczych, ponieważ przed instalacją należy ją usunąć z podłogi. Natomiast instalacja podłóg winylowych wymaga jedynie usunięcia tego, co aktualnie znajduje się na podłożu i wypełnienia wszelkich otworów istniejących w betonowej powierzchni. Ogólnie rzecz biorąc, instalacja podłóg winylowych jest znacznie łatwiejsza niż instalacja wykładzin dywanowych lub podłóg drewnianych.

Warto wiedzieć: Ogrzewanie podłogowe – czy warto stosować?

Układanie podłóg winylowych może być również dobrym projektem dla majsterkowiczów, ponieważ bardzo łatwo jest zainstalować je samodzielnie, jeśli masz doświadczenie z tego typu podłogami. Nie potrzebujesz żadnych specjalistycznych narzędzi ani umiejętności, a klej używany do montażu winylu jest również prosty w użyciu - wszystko można łatwo połączyć, aby uzyskać doświadczenie majsterkowania! Ze względu na łatwość instalacji wiele osób decyduje się na montaż własnych podłóg winylowych, zamiast płacić komuś za to.

Panele winylowe na podłogę

Ogólnie rzecz biorąc, układanie winylowych paneli podłogowych jest kosztownym projektem typu „zrób to sam” ze względu na wszystkie związane z tym czynniki rodzaj prac instalacyjnych. Możesz jednak obniżyć koszty, wykonując pewne prace przygotowawcze przed ułożeniem paneli i inwestując w wysokiej jakości materiały, zamiast kupować poszczególne komponenty oddzielnie od różnych firm.

Sprawdź również: Jak zerwać starą tapetę ze ściany?

Niezależnie od decyzji inwestycyjnej, upewnienie się, że podłoże jest czyste i gładkie, pomoże uniknąć problemów podczas układania paneli podłogowych, dzięki czemu będziesz mógł później cieszyć się nową podłogą bez dodatkowych kosztów!

Firmy zajmujące się montażem paneli podłogowych w 2024

Cezary Kowalski

Ponad 15 lat doświadczenia w branży budowlanej. Od 4 lat udzielam się jako specjalista w branży budowlanej. Tworzę i publikuje poradniki, które mogą pomóc w mniejszych i większych remontach. Wykorzystaj moje liczne poradniki i Tipy do przyjemnego remontu swojego mieszkania bądź budowy domu.

Ile kosztuje montaż wanny?

Wanny są ważnym elementem w wielu domach. Pozwalają ludziom łatwo wchodzić i wychodzić z wody, co czyni je idealnymi do moczenia i czyszczenia. Jednak instalacja wanny jest kosztownym przedsięwzięciem, które...

Czy można podłączyć różnicówkę bez uziemienia?

Podłączenie mechanizmu różnicowego bez uziemienia może mieć znaczący wpływ zarówno na bezpieczeństwo, jak i na sprzęt elektryczny. Po pierwsze, istnieje zwiększone ryzyko porażenia prądem, gdy mechanizm różnicowy nie jest uziemiony....

Montaż płyt warstwowych ile kosztuje? Jak zamontować?

Koszt instalacji płyt warstwowych może się różnić w zależności od kilku czynników. Jednym z głównych czynników jest wielkość i powierzchnia instalacji. Większe instalacje będą wymagały więcej materiałów i robocizny, co...

Jak wybrać idealne panele podłogowe do swojego mieszkania? 

Panele kojarzą nam się z pokrywaniem podłogi, ale w dużej mierze zależy od nich także wygląd pomieszczenia. Ich wybór i odpowiednia pielęgnacja wpływa na estetykę, trwałość i komfort użytkowania wnętrza....