Zarówno inwestorzy, jak i wykonawcy prac montażowych mają złudzenie, że ich projekty budowlane są zgodne z idealną liniowością projektu. Po zbudowaniu ściany z płaszczyzn, krawędzi i szczelin uzyskuje się nienaganną prostopadłość. Jednak zdarza się to rzadko. Większość projektów budowlanych zawiera nieprawidłowości, takie jak połączenia, zamki, rowki i otwory w materiale użytym do budowy ścian.
W wyniku niewłaściwej opieki, złych praktyk pracy i innych nieprawidłowości projekty budowlane nie osiągają zamierzonych celów. Na przykład uszkodzone lub zniekształcone okna dowodzą, że nawet najbardziej prymitywne zasady konstrukcyjne nie mogą być zastosowane. Dodatkowo wiele wad ujawnia się w samych otworach okiennych. Bez zwracania uwagi na te wady, niemożliwa jest prawidłowa instalacja systemu Windows. Mimo to budowniczowie nadal odnoszą się do „korygowania” błędów podczas uszczelniania lub wzmacniania okna.
Przygotowanie otworu do montażu okien
Bardzo ważne jest uszczelnienie poziomych wnęk cegły wodoodporną paroprzepuszczalną taśmą okienną. Zapewnia to szczelność i zapobiega przedostawaniu się przeciągów do struktury cegieł w późniejszej fazie budowy. W przypadku stosowania uszczelnienia zewnętrznego przed nałożeniem taśmy należy upewnić się, że zewnętrzna powierzchnia ściany jest wyrównana. W ten sposób zachowane zostanie prawidłowe połączenie taśmy okiennej z konstrukcją ściany.
Aby prawidłowo konserwować okna, ważne jest, aby zrozumieć odpowiedni luz dylatacyjny dla różnych typów wnęk. Obejmuje to zrozumienie zagłębień o różnych kształtach i rozmiarach. Zbyt małe szczeliny powodują wypaczanie ram okiennych i problemy z otwieraniem okna. Z drugiej strony większe szczeliny osłabiają mocowanie i ramy.
Następnie rozbuduj system, dodając platformy okienne na balkony i przesuwne szklane drzwi, które wyrównują się z podłogą. wykonaj ten krok, budując na fundamencie.
Na co zwrócić uwagę przygotowując otwór pod okna?
Ciężar ściany i nacisk użytkownika powodują przesunięcie okna z pierwotnego położenia. Wynika to ze zmian prędkości wiatru i ciężaru ściany, a także wsparcia konstrukcyjnego zapewnianego przez ramę.
Woda deszczowa nie może przedostawać się do budynków ani pomieszczeń przez szczeliny między oknem a murowaną ramą.
Uszczelka między oknem a jego otworem musi zachowywać szczelność, aby uniemożliwić przedostawanie się powietrza z zewnątrz.
Aby zapobiec rozwojowi pleśni po wewnętrznej stronie spoin, wewnętrzne powierzchnie spoin muszą utrzymywać określoną temperaturę. Temperatura wewnętrzna musi być wyższa niż temperatura, w której skrapla się para wodna w powietrzu.
Ponadto w pomieszczeniach o średniej miesięcznej wartości wilgotności względnej od 50% do 75% musi być utrzymywana temperatura wyższa niż 0,72 f R S i .
Nawet najlepsze intencje wykonawcy nie są w stanie osiągnąć wszystkich powyższych celów, gdy okno jest montowane bez odpowiedniego przygotowania.
Niewłaściwe przygotowanie okna prowadzi do wyniku negatywnego.
Profesjonaliści są najlepszą opcją do instalacji okien. Samodzielny montaż może sprawiać problemy bez odpowiedniej wiedzy i przeszkolenia. Jeśli nałożysz piankę poliuretanową na zabrudzoną powierzchnię, uszczelnienie termoizolacyjne nie będzie działać prawidłowo. Wyparna Elena, która zawiera powietrze z zewnątrz, ucieknie przez szczeliny w izolacji. Gdy izolacja się psuje, wiatr i zmiany temperatury powodują rozszerzanie się pianki. Ta szczelina zapewnia łatwą drogę przenikania zimnych przeciągów do konstrukcji i obniżania jej temperatury w zimie. Dodatkowo będą przechodzić przez nie przeciągi ciepłego powietrza.
Z jakich materiałów korzystać przygotowując otwory pod okna?
Stabilność zamontowanych okien zależy od odpowiedniego ich przygotowania. Zapewnia to integralność wszystkich późniejszych prac budowlanych. Gdy ta ważna procedura zostanie przeoczona, okna mogą wypaść z otworów i niekontrolowanie wylecieć. Jest to problem, którego musimy unikać przy wyborze okien zastępczych do projektów nowoczesnych budynków.
Jednym z nielicznych producentów okien, który utrzymuje się na rynku od wielu lat, jest Internorm. Przed montażem każdego okna firma dokładnie sprawdza otwory pod kątem zgodności z normami. W razie potrzeby Internorm koryguje wszelkie niewspółosiowości. Efektem tego są okna z 10-letnią gwarancją i wsparciem przez 30 lat.