Strona główna » Jaką wartość mają maksymalnie bony energetyczne dla pomp ciepła?
Jaką wartość mają maksymalnie bony energetyczne

Jaką wartość mają maksymalnie bony energetyczne dla pomp ciepła?

Jeśli masz pompę ciepła, to możesz liczyć na otrzymanie bonu energetycznego. Jest to jednorazowy zastrzyk pieniędzy, którego wysokość wynosi od 600 do 1200 złotych.

Wypłacanie świadczenia pieniężnego ma rozpocząć się już pierwszego lipca bieżącego roku i trwać do końca grudnia. Dowiedz się, od czego zależy wartość przyznawanych bonów energetycznych dla użytkowników pomp ciepła.

Bony energetyczne – dla kogo?

Jeśli korzystasz z pompy ciepła w swoim gospodarstwie domowym, to możesz liczyć na otrzymanie bonu energetycznego, czyli najnowszego świadczenia pieniężnego. Jest to wsparcie mające na celu przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zostało skierowane dla odbiorców energii. Na jego przyznanie mogą liczyć osoby, które spełnią konkretne kryteria dochodowe.

Na najwyższe wsparcie finansowe mogą liczyć najuboższe gospodarstwa domowe, które ogrzewają budynki energią elektryczną. Przy obliczaniu wysokości bonu energetycznego bierze się pod uwagę przede wszystkim liczbę osób w gospodarstwie domowym.

Czytaj więcej: Ile kosztuje magazyn energii do 10 kWh? – na ile wystarczy?

Wysokość wsparcia finansowego a liczb domowników – jakie są zasady?

Wysokość bonu energetycznego zależy przede wszystkim od kryteriów dochodowych. Na świadczenie pieniężne możesz liczyć, jeśli w Twoim gospodarstwie domowym łączne dochody wynoszą nie więcej niż 2500 złotych w przypadku gospodarstwa jednoosobowego lub 1700 złotych na każą osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Warto wiedzieć, że jeśli dojdzie do przekroczenia kryterium dochodowego, to również zostanie przyznany bon energetyczny. Jego wartość zostanie jednak pomniejszona o kwotę przekroczenia kryterium dochodowego. Za minimalną kwotę wypłacania świadczenia pieniężnego uznaje się 20 złotych.

Warto wiedzieć: Ile kosztuje i trwa montaż paneli fotowoltaicznych?

Ile otrzymasz pieniędzy?

Zgodnie z założeniami rządu zostaną wyróżnione cztery grupy gospodarstw domowych, a w każdej z nich wysokość bonu energetycznego będzie inna. W oparciu o powstały projekt na otrzymanie 300 złotych mogą liczyć gospodarstwa domowe jednoosobowe. Kwota ta wzrasta do 400 złotych w przypadku gospodarstw domowych wieloosobowych, na które składa się od dwóch do trzech osób.

Jeśli masz gospodarstwo wieloosobowe od czterech do pięciu osób, to możesz liczyć na wypłacanie świadczenia pieniężnego o wysokości 500 złotych. Z kolei wieloosobowe gospodarstwa domowe składające się z co najmniej sześciu osób i więcej otrzymają bon energetyczny na kwotę 600 złotych.

Zobacz również: Unijna Dyrektywa Budynkowa: Zeroemisyjność do 2030 r.

Więcej pieniędzy przy ogrzewaniu zasilanym prądem

Jeśli Twoje gospodarstwo domowe ogrzewasz energią elektryczną, to możesz liczyć na uzyskanie bonu energetycznego o wartości stukrotnie wyższej od podstawowej kwoty, czyli od 600 złotych dla gospodarstwa jednoosobowego do aż 1200 złotych dla wieloosobowego gospodarstwa domowego składającego się na minimum sześć osób.  

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

W 2023 roku rozpoczną się kontrole deklaracji źródeł ciepła

Jeszcze w 2023 roku mają rozpocząć się kontrole źródeł ciepła jakie zostały zadeklarowane we wnioskach CEEB. Chodzi o deklaracje z 2021 oku, w których każdy Polak musiał zadeklarować w jakiej...

Wniosek o wpis w księdze wieczystej — jak wypełnić?

Decyzja o wprowadzeniu zmiany w księdze wieczystej jest nieodzownym elementem procesu transakcji dotyczącej nieruchomości, dzielenia własności, czy spadku. W tym artykule dowiesz się, jak prawidłowo wypełnić wniosek o wpis w...

Jakie korzyści daje instalacja PV z magazynem energii?

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że program dofinansowań na fotowoltaikę Mój Prąd 6.0 wystartuje w drugim kwartale 2024 roku. Z oficjalnych doniesień wiemy już, że resort klimatu skoncentruje się w...

Inno Gygo – sposób na znalezienie rzetelnej firmy działającej w branży OZE

Świadomość Polaków na temat konieczności troski o środowisko naturalne jest coraz większa, co przekłada się na rosnące zainteresowanie alternatywnymi źródłami energii.