Strona główna » Ile kosztuje malowanie elewacji?
Ile kosztuje malowanie elewacji

Ile kosztuje malowanie elewacji?

Przed podjęciem decyzji o malowaniu elewacji, warto zdawać sobie sprawę z kilku ważnych kwestii, które mogą mieć wpływ na ostateczny koszt tego zabiegu.

Po pierwsze, należy pamiętać, że malowanie elewacji to nie tylko samo nanoszenie farby. Przed rozpoczęciem prac niezbędne jest dokładne oczyszczenie elewacji z brudu i zanieczyszczeń oraz usunięcie starych warstw farby. W przeciwnym razie nowa warstwa farby nie będzie dobrze przylegać do powierzchni i szybko się zmyje. Kolejnym ważnym aspektem jest dobór odpowiedniej farby.

Nie warto oszczędzać na jakości, ponieważ tańsze farby często są mniej trwałe i szybciej się zużywają. Lepiej zainwestować w dobrej jakości farbę, która posłuży nam dłużej i zapewni lepszą ochronę elewacji. Trzeba również pamiętać o kosztach robocizny. Jeśli decydujemy się na wynajęcie profesjonalnej firmy, która zajmie się malowaniem elewacji, trzeba liczyć się z kosztem ich pracy. Jeśli jednak chcemy zaoszczędzić na tym etapie, możemy spróbować wykonać prace samodzielnie. W tym przypadku trzeba jednak mieć odpowiednie umiejętności i narzędzia oraz być przygotowanym na to, że prace mogą zająć nam więcej czasu.

Podsumowując, koszt malowania elewacji zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj elewacji, jej wielkość, stan, rodzaj farby, potrzeba użycia specjalistycznych narzędzi czy rodzaj prac dodatkowych. Aby uzyskać dokładną wycenę, warto skontaktować się z kilkoma firmami i porównać oferty

Sprawdź również: Ile kosztuje malowanie mieszkania?

Ile kosztuje malowanie elewacji?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ cena za malowanie elewacji może być bardzo zróżnicowana. Wszystko zależy od wielu czynników, takich jak:

 • Rodzaj elewacji: cena malowania elewacji może się różnić w zależności od tego, czy mamy do czynienia z elewacją drewnianą, ceglaną czy np. z płytkami klinkierowymi.
 • Wielkość budynku: im większa powierzchnia elewacji, tym więcej będzie kosztowało jej malowanie.
 • Stan elewacji: jeśli nasza elewacja jest w bardzo dobrym stanie i nie wymaga żadnych poprawek, koszt malowania będzie niższy niż w przypadku, gdy będziemy musieli naprawić uszkodzenia lub zabezpieczyć ją przed wilgocią.
 • Rodzaj farby: cena za malowanie elewacji może być różna w zależności od tego, jaki rodzaj farby wybierzemy. Farby akrylowe są zazwyczaj tańsze od farb silikonowych, które charakteryzują się większą trwałością i odpornością na warunki atmosferyczne.

Warto wiedzieć: Malowanie ścian instrukcja krok po kroku

Aktualne ceny malowania elewacji w 2023r.

 • malowanie domu z zewnątrz (tylko koszty robocizny) to średnio ok. 27-35 zł za m kw. (stawka za malowanie dwukrotne, czyli nałożenie dwóch warstw farby);
 • wybór solidnej i trwałej farby silikonowej zwiększy cenę malowania elewacji o ok. 13-18 zł za m kw.;
 • malowanie bez rusztowania jest tańsze: 27-34 zł za m kw., z rusztowaniem: ok. 37-45 zł za m kw. (cena będzie większa, jeśli rusztowanie trzeba będzie składać i rozkładać kilka razy);
 • koszty robocizny może zwiększyć liczba wybranych kolorów i dodatkowe wzory, np. paski między oknami;
 • cena malowania elewacji zewnętrznej z robocizną to w uśrednieniu ok. 60 zł za m kw.;

Czytaj również: Zmiany dla budujących dom w roku 2023 – co warto wiedzieć?

Czynniki wpływające na cenę malowania elewacji

Oprócz wymienionych wyżej czynników, istnieją również inne elementy, które mogą wpłynąć na ostateczny koszt malowania elewacji. Są to między innymi:

 • Wymagane zabezpieczenia: jeśli na przykład nasza elewacja znajduje się w pobliżu ruchliwej ulicy lub jest szczególnie narażona na działanie czynników zewnętrznych, konieczne może być dodatkowe zabezpieczenie, takie jak na przykład plandeka czy folia ochronna.
 • Potrzeba użycia specjalistycznych narzędzi: w przypadku elewacji o niestandardowych kształtach lub trudno dostępnych miejscach, konieczne może być użycie specjalistycznych narzędzi, co wpłynie na ostateczny koszt malowania.
 • Rodzaj prac dodatkowych: jeśli oprócz malowania elewacji, chcemy również wykonać inne prace, takie jak na przykład wymiana okien czy drzwi, cena za malowanie elewacji może być wyższa.
 • Koszt robocizny: cena malowania elewacji może ulec zmianie również w zależności od tego, ile osób będzie pracowało przy tym zadaniu. Im więcej osób zaangażowanych w prace, tym więcej będzie kosztowała robocizna.
 • Miejsce zamieszkania: cena za malowanie elewacji może być różna w zależności od tego, w jakim mieście znajduje się nasz budynek. W niektórych miastach ceny usług remontowych są wyższe niż w innych.

Cezary Kowalski

Ponad 15 lat doświadczenia w branży budowlanej. Od 4 lat udzielam się jako specjalista w branży budowlanej. Tworzę i publikuje poradniki, które mogą pomóc w mniejszych i większych remontach. Wykorzystaj moje liczne poradniki i Tipy do przyjemnego remontu swojego mieszkania bądź budowy domu.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ile kosztuje ogrodzenie betonowe? Cena dwustronne, nowoczesne.

Ogrodzenia betonowe są popularnym wyborem dla właścicieli posesji poszukujących trwałego i bezpiecznego rozwiązania ogrodzeniowego. Ogrodzenia te są wykonane z litych paneli betonowych, które są zaprojektowane tak, aby wytrzymać trudne warunki...

Cennik usług hydraulicznych bez materiału

Cennik usług hydraulicznych bez materiałów oznacza cennik usług hydraulicznych, który nie uwzględnia kosztów materiałów. Oznacza to, że podane ceny obejmują jedynie koszt pracy i wiedzy hydraulika w zakresie wykonania danej...

Osuszanie budynku metody ile kosztuje?

Osuszanie budynku to proces zmniejszania poziomu wilgoci w ścianach i powietrzu budynku w celu utrzymania zdrowego i komfortowego środowiska wewnętrznego. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania obiektów i zapobiegania rozwojowi pleśni...

Ile kosztuje budowa ścian działowych?

Ścianki działowe są popularną opcją majsterkowania, która zapewnia prywatność, definiuje przestrzeń i zwiększa wartość nieruchomości. Są elastyczne i można je montować na wiele sposobów. Jednak te ściany są drogie i...