Strona główna » Mieszkania TBS w 2023 roku – co trzeba zrobić aby je dostać?

Mieszkania TBS w 2023 roku – co trzeba zrobić aby je dostać?

Mieszkania budowane przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego przeznaczone są głównie na wynajem – jak sama nazwa wskazuje, są tańsze od ceny rynkowej, ponieważ otrzymują dofinansowania ze środków publicznych. Osoby o zbyt małych dochodach, aby kupić własne mieszkanie (nawet z kredytem hipotecznym) mogą kupić mieszkanie z TBS. 

TBS zastąpi SIM?

Na przestrzeni lat rynek mieszkaniowy podzielił się: zamożni Polacy są klientami deweloperów lub kupują mieszkania na rynku wtórnym, najbiedniejsi ubiegają się o mieszkania komunalne, dostawcami powinny być gminy, a średniodochodowi, przedsiębiorczy Polacy ubiegają się o mieszkania komunalne. Ludzie sami zakładają TBS, zapraszając do udziału wolontariuszy o podobnej sytuacji finansowej.

Teraz rząd zmienił zasady finansowania tego typu budownictwa, mając nadzieję, że gminy będą mogły zaoferować mieszkańcom o średnich dochodach ulgę (lub przynajmniej ją umożliwić). W związku z tym TBS zostanie zastąpiony przez SIM (Inicjatywę Mieszkalnictwa Społecznego).

Kryteria uzyskania mieszkania TBS

Zwykle warunki najmu takich mieszkań były korzystniejsze od warunków rynkowych. TBS musiał prowadzić działalność non-profit, czyli nie nastawioną na zysk. Jednakże od 1 stycznia 2022 r. istnieje możliwość połączenia najmu z przejęciem na własność wynajmowanej nieruchomości. Członkiem TBS może zostać każdy mieszkaniec danej gminy, z możliwością uzyskania mieszkania na wynajem, pod warunkiem, że jego dochody nie przekraczają limitu. To 1,3-krotność przeciętnego wynagrodzenia w danym województwie. Podstawowym warunkiem jest również to, że nie jesteś właścicielem innej nieruchomości mieszkalnej. 

Czytaj więcej: Zwiększona Premia termomodernizacyjna z 16 do 26% w 2023r.

Musi także zostać przyjęty do TBS – w tym celu składa wniosek. Jeśli zostanie przyjęty, należy również wnieść wkład – uczestnictwo. Zwykle 20-25%. wartości mieszkania.

Czy można wykupić mieszkanie z TBS?

Umowę najmu z TBS można rozwiązać, opłata partycypacyjna ma zostać zwrócona w ciągu 12 miesięcy, po ewentualnym potrąceniu szkód. Od 1 stycznia 2022 r. istnieje możliwość przejęcia mieszkania na własność dla nowych uczestników TBS oraz tych z już stażem poprzez umowę najmu instytucjonalnego z dojściem do własności.

Przystępując do TBS od 1 stycznia 2022 r., należy od razu zawrzeć umowę najmu instytucjonalnego. Osoby, które przystąpiły do TBS wcześniej, mogą dokonać zamiany umowy najmu starego typu pod warunkiem spełnienia dodatkowych kryteriów, które obejmują:

1. Upłynięcie co najmniej 5 lat od zawarcia umowy w sprawie partycypacji.
2. Wpłatę partycypacyjną – 20-25%.
3. Brak zaległości z terminową zapłatą czynszu przez więcej niż 3 miesiące w ciągu ostatnich pięciu lat.

Warto wiedzieć: Bezpieczny kredyt 2 proc. – czy kupione mieszkanie można później wynająć?

Na czym będzie polegać SIM?

Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa, znana jako SIM, to spółka zajmująca się budownictwem społecznym. Jej celem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. Podobnie jak w przypadku TBS, mieszkania SIM są przeznaczone dla osób i rodzin, które nie posiadają własnego mieszkania w danej miejscowości, mają środki na opłacanie czynszu, ale nie na kredyt hipoteczny. Umowa najmu z SIM nie wymaga zaciągania wysokiego kredytu, a partycypacja może wynieść do 30% kosztów budowy mieszkania.

Istnieje również możliwość zmiany umowy najmu na umowę najmu z dojściem do własności w przyszłości. Nowością jest możliwość rozliczenia partycypacji w czynszu, co pozwala na obniżenie czynszu o 20% przez określony czas. SIM może również liczyć na lepsze wsparcie finansowe ze środków publicznych.

Jak SIM zastapi TBS?

Rząd proponuje wsparcie finansowe dla SIM ze specjalnego Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Gminy mogą otrzymać do 3 mln zł lub 10% wartości nowej inwestycji mieszkaniowej SIM/TBS, aby utworzyć nową SIM lub objąć udziały w istniejącej.

Czytaj dalej: Praktyczne rozwiązania, które pomogą wybrać mieszkanie

Gminy otrzymają również grant do 35% kosztów przedsięwzięcia z Funduszu Dopłat, jeśli partycypują w realizacji mieszkań przez SIM. Inwestycje SIM mogą być realizowane przy współudziale gmin lub przez Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN), który może obejmować udziały w zamian za grunty dostarczone przez gminy. Ta sama zasada dotyczy również istniejących TBS.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ile kosztuje budowa drogi 1 km w Polsce?

Koszt budowy drogi w Polsce zależy od kilku czynników. Jednym z głównych czynników jest projektowanie dróg.

Jaka jest minimalna powierzchnia działki budowlanej?

Działka budowlana odnosi się do wyznaczonego obszaru gruntu, na którym można zbudować strukturę, taką jak nieruchomość mieszkalna. Minimalne wymagania dotyczące powierzchni działki budowlanej różnią się w zależności od różnych czynników,...

Pozwolenie na uprawę konopi w Polsce – Jak uzyskać?

Zgodnie z prawem konopie mogą być uprawiane tylko do określonych celów, w tym tekstylnych, chemicznych, celulozowo-papierniczych, spożywczych i kosmetycznych.

11.000 złotych dotacji na montaż klimatyzacji – najważniejsze informacje

Wysokie temperatury mają wiele zalet, jednak niekiedy mogą być także uciążliwe. Aby walczyć z upałami, najlepiej postawić na zamontowanie w swoim zaciszu domowym klimatyzacji. Dzięki rządowej dotacji osoby chcące zamontować...