Strona główna » Magazyn energii dla domu jednorodzinnego – co warto wiedzieć?

Magazyn energii dla domu jednorodzinnego – co warto wiedzieć?

Właściciele domów jednorodzinnych posiadający własny magazyn energii są w stanie uniezależnić się od sieci energetycznej. Magazynowanie prądu w domu przynosi liczne korzyści. Jak dobrać odpowiednią pojemność urządzenia? Sprawdźmy!

Magazyn energii- podstawowe informacje

Magazyn energii jest to urządzenie służące do kumulowania, przechowywania oraz oddawania energii elektrycznej. Najczęściej w tym celu stosuje się akumulatory, a dokładnie baterie LiFePO4. Są to akumulatory litowo-żelazowo-fosforanowe, które wyróżniają się sporą pojemnością, niską wagą oraz dużą liczbą cykli pracy.

Czytaj więcej: Czy magazyn energii będzie można odliczyć od podatku?

Jak działa taki sprzęt? Magazyn energii odbiera nadwyżki prądu wytwarzanego przez instalacje PV tudzież turbinę wiatrową, po czym uzupełnia braki z nagromadzonych zapasów, kiedy produkcja energii nie pokrywa zapotrzebowania domowników.

Magazynowanie prądu w domu- jakie korzyści ze sobą niesie?

Magazyn prądu daje możliwość lepszego wykorzystania możliwości OZE. Ponadto pozwala zwiększyć auto konsumpcję i zredukować przekazywanie czy sprzedaż energii do sieci, która jest niekorzystna finansowo. Inwestycja w taki akumulator to też większa niezależność energetyczna, a tym samym bezpieczeństwo energetyczne.

Warto wiedzieć: Ile kosztuje magazyn energii do 5 kWh? – na ile wystarczy?

W przypadku awarii sieci nie musimy obawiać się braku prądu. Dobrze dobrany akumulator podtrzymania zasilanie urządzeń, co ma znaczenia zwłaszcza w firmach.

Jaką pojemność powinien mieć magazyn prądu w domu? 

Za mały magazyn energii nie sprosta naszym potrzebom, gdyż nie przechowa właściwej ilości nadwyżek prądu. Duży akumulator to natomiast spora inwestycja, która nie zawsze się nam zwróci. Stąd tak ważne jest dobranie takiej pojemności akumulatora, która okaże się optymalna. Aby tego dokonać, należy zastanowić się nad swoim zużyciem energii i rocznym zapotrzebowaniem na prąd. Akumulator naładowany w ciągu dnia przez panele słoneczne, powinien zaspokoić nasze zapotrzebowanie popołudniowe i nocne na zużycie energii.

Zobacz również: Ile kosztuje magazyn energii do 10 kWh? – na ile wystarczy?

W przypadku, kiedy taka bateria będzie też pełniła rolę awaryjnego zasilania, wówczas jej moc musi dać sobie radę z zasilaniem ważnych urządzeń i obwodów.

Magazyn energii dobowy, tygodniowy a może sezonowy? Jakie urządzenie wybrać?

W domu jednorodzinnym odpowiedni będzie magazyn energii działający w cyklu dobowym. Pozostałe sprzęty w takim użytkowaniu okazują się niezbyt korzystnymi rozwiązaniami. W przypadku przedsiębiorstw z dużym zapotrzebowaniem na energię elektryczną dobrą opcją będą oczywiście bardzo pojemne akumulatory tygodniowe czy sezonowe.

Prawidłowo dobrany magazyn energii jest sposobem na zwiększenie autokonsumpcji oraz uniezależnienie się od dostaw z sieci energetycznej. Wystarczy tylko dobrać jego właściwą moc.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Termin startu programu „Pierwsze Mieszkanie” 3 Lipca 2023 Wnioski

Startuje już 3 lipca. Już trzy największe banki w Polsce zdeklarowały chęć uczestnictwa w nim, a także gotowość wprowadzenia tego produktu do oferty.

Jak pozbyć się odpadów wielkogabarytowych?

Odpady wielkogabarytowe to wszelkie duże przedmioty lub materiały, których nie można utylizować w ramach regularnej zbiórki odpadów domowych. Może to obejmować stare meble, materace, sprzęt AGD i inne ponadgabarytowe przedmioty....

Ile kosztuje sprzątanie biura?

Koszt sprzątania biura może się różnić w zależności od kilku czynników. Jednym z głównych czynników wpływających na koszty jest wielkość powierzchni biurowej . Większe powierzchnie biurowe na ogół wymagają więcej...

Rękojmia za wady budynku – jaka jest odpowiedzialność co musisz wiedzieć?

Kupujący muszą posiadać wszechstronną wiedzę na temat wad konstrukcyjnych i zakresu gwarancji udzielanej przez deweloperów, aby być świadomi swoich praw i obowiązków jako nabywcy. Wady konstrukcyjne mogą mieć różne formy,...