Strona główna » Program Ciepłe Mieszkanie – możliwość uzyskania 40 000 zł na remont
Program Ciepłe Mieszkanie - możliwość uzyskania 40 000 zł

Program Ciepłe Mieszkanie – możliwość uzyskania 40 000 zł na remont

Pod koniec września rozpocznie się przyjmowanie wniosków do drugiej tury naboru programu Ciepłe Mieszkanie. Budżet nowej edycji wynosi 1 miliard złotych, a celem programu jest wymiana tzw. kopciuchów, a dofinansowanie obejmuje także wymianę okien i drzwi. Ile można dostać dotacji z programu i kto może liczyć na dodatek?

Na czym polega program Ciepłe Mieszkanie?

Dzięki programowi Ciepłe Mieszkanie możesz m.in. wymienić przestarzałe, wysokoemisyjne i szkodliwe dla środowiska piece gazowe na wysokiej jakości kotły na pellet drzewny, grzejniki elektryczne i pompy ciepła.

Czytaj więcej: 11.000 złotych dotacji na montaż klimatyzacji – najważniejsze informacje

Można także wykorzystać środki Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na podłączenie obiektu do efektywnego zbiorczego źródła ciepła lub sieci ciepłowniczej wewnątrzbudynkowej. Dofinansowanie może także pokryć koszty wymiany okien i drzwi oraz budowę i modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody.

Nawet 40 000 zł na remont mieszkania

Właściciele mieszkań mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach Programu Ciepłe Mieszkanie, kontaktując się ze swoją gminą. Następnie fundusze wojewódzkie przekazują środki gminie, która zawiera umowę z właścicielem domu. Maksymalna wysokość dotacji wynosi około 40 000 zł.

Podwyższone progi dochodowe

Wysokość dofinansowania w programie Ciepłe Mieszkanie uzależniona jest od dochodów beneficjenta. W pierwszej edycji programu ustalone były trzy poziomy dochodów. Limit dochodów obowiązujący w pierwszej części to135 000 zł rocznie, druga część wzrasta do 1894 zł na osobę miesięcznie dla gospodarstw wieloosobowych i do 2651 zł dla gospodarstw jednoosobowych.

Warto wiedzieć: Dofinansowanie nawet do 58 tysięcy złotych na pompy ciepła

W trzeciej części programu maksymalna wysokość dofinansowania wynosi 1090 zł na osobę w przypadku gospodarstw wieloosobowych i 1526 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych.

Wysokość dotacji zależna od dochodów

Wcześniej kwota zebrana w pierwszym etapie finansowania wynosiła od 15 tys. zł i 17,5 tys. zł., która przeznaczona była na budynki w miastach znajdujących się na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin. Intensywność finansowania sięgała do 35 procent, a przy wyższym poziomie można zyskać nawet 25-26,9 tys. zł. zł (dotacja do 60 i 65 proc.), a trzeci najwyższy poziom to stawki: 37,5 i 39,9 tys. zł. zł (dotacje do 90 i 95 proc.).

Zgodnie z zapowiedzią zastępcy dyrektora Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o około 10% zwiększona zostanie także kwota dotacji w porównaniu z pierwszą edycją programu.

Z programu może skorzystać więcej osób

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, druga edycja programu będzie rozszerzona i z dotacji skorzysta więcej beneficjentów. Dotyczy to właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych, a także najemców małych mieszkań wielorodzinnych (od 3 do 7 mieszkań) i gminnych lokali mieszkalnych.

Zobacz również: Jak wypełnić wniosek „Mój Prąd 5.0 ” i otrzymać dotację?

Wspólnoty mieszkanie mają także możliwość ubiegania się o wsparcie na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej dla budynku, wymianę wielu źródeł ciepła na jedno oraz termomodernizację budynku.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wynajem mieszkania a dofinansowanie – najważniejsze informacje

Mieszkanie w dużych miastach może być kosztowne, zwłaszcza gdy wynajmuje się lokal. Ceny mogą sięgać kilku tysięcy złotych za dwupokojowe mieszkanie, co jest normą w tych lokalizacjach. Istnieje jednak możliwość uzyskania...

Jak spółdzielnie oszukują na ogrzewaniu?

Oszustwa ciepłownicze to częsty problem, z którym borykają się konsumenci, szczególnie w kontekście spółdzielni. Istnieje kilka rodzajów oszustw związanych z ogrzewaniem, w tym manipulowanie licznikami, przeładowywanie i wystawianie rachunków za...

Ile wynosi prowizja biura nieruchomości?

Zrozumienie struktury prowizji agencji nieruchomości jest niezbędne zarówno dla kupujących, jak i sprzedających. Prowizja to opłata płacona agencji nieruchomości za jej usługi w zakresie ułatwienia transakcji dotyczącej nieruchomości. Służy jako...

Czy budynek gospodarczy można wybudować bez pozwolenia?

Prawo budowlane dla wielu osób jest niemałą zagwozdką, jednak obowiązki administracyjne dotyczące stawiania budynków gospodarczych są relatywnie proste. Zgodnie z obowiązującym prawem, budynki gospodarcze o powierzchni do 35 metrów kwadratowych...