Strona główna » Program Ciepłe Mieszkanie – możliwość uzyskania 40 000 zł na remont
Program Ciepłe Mieszkanie - możliwość uzyskania 40 000 zł

Program Ciepłe Mieszkanie – możliwość uzyskania 40 000 zł na remont

Pod koniec września rozpocznie się przyjmowanie wniosków do drugiej tury naboru programu Ciepłe Mieszkanie. Budżet nowej edycji wynosi 1 miliard złotych, a celem programu jest wymiana tzw. kopciuchów, a dofinansowanie obejmuje także wymianę okien i drzwi. Ile można dostać dotacji z programu i kto może liczyć na dodatek?

Na czym polega program Ciepłe Mieszkanie?

Dzięki programowi Ciepłe Mieszkanie możesz m.in. wymienić przestarzałe, wysokoemisyjne i szkodliwe dla środowiska piece gazowe na wysokiej jakości kotły na pellet drzewny, grzejniki elektryczne i pompy ciepła.

Czytaj więcej: 11.000 złotych dotacji na montaż klimatyzacji – najważniejsze informacje

Można także wykorzystać środki Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na podłączenie obiektu do efektywnego zbiorczego źródła ciepła lub sieci ciepłowniczej wewnątrzbudynkowej. Dofinansowanie może także pokryć koszty wymiany okien i drzwi oraz budowę i modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody.

Nawet 40 000 zł na remont mieszkania

Właściciele mieszkań mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach Programu Ciepłe Mieszkanie, kontaktując się ze swoją gminą. Następnie fundusze wojewódzkie przekazują środki gminie, która zawiera umowę z właścicielem domu. Maksymalna wysokość dotacji wynosi około 40 000 zł.

Podwyższone progi dochodowe

Wysokość dofinansowania w programie Ciepłe Mieszkanie uzależniona jest od dochodów beneficjenta. W pierwszej edycji programu ustalone były trzy poziomy dochodów. Limit dochodów obowiązujący w pierwszej części to135 000 zł rocznie, druga część wzrasta do 1894 zł na osobę miesięcznie dla gospodarstw wieloosobowych i do 2651 zł dla gospodarstw jednoosobowych.

Warto wiedzieć: Dofinansowanie nawet do 58 tysięcy złotych na pompy ciepła

W trzeciej części programu maksymalna wysokość dofinansowania wynosi 1090 zł na osobę w przypadku gospodarstw wieloosobowych i 1526 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych.

Wysokość dotacji zależna od dochodów

Wcześniej kwota zebrana w pierwszym etapie finansowania wynosiła od 15 tys. zł i 17,5 tys. zł., która przeznaczona była na budynki w miastach znajdujących się na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin. Intensywność finansowania sięgała do 35 procent, a przy wyższym poziomie można zyskać nawet 25-26,9 tys. zł. zł (dotacja do 60 i 65 proc.), a trzeci najwyższy poziom to stawki: 37,5 i 39,9 tys. zł. zł (dotacje do 90 i 95 proc.).

Zgodnie z zapowiedzią zastępcy dyrektora Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o około 10% zwiększona zostanie także kwota dotacji w porównaniu z pierwszą edycją programu.

Z programu może skorzystać więcej osób

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, druga edycja programu będzie rozszerzona i z dotacji skorzysta więcej beneficjentów. Dotyczy to właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych, a także najemców małych mieszkań wielorodzinnych (od 3 do 7 mieszkań) i gminnych lokali mieszkalnych.

Zobacz również: Jak wypełnić wniosek „Mój Prąd 5.0 ” i otrzymać dotację?

Wspólnoty mieszkanie mają także możliwość ubiegania się o wsparcie na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej dla budynku, wymianę wielu źródeł ciepła na jedno oraz termomodernizację budynku.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Projekty domów parterowych – Aktualne ceny

Rozważając projekt domu parterowego z garażem należy wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Układ i wielkość garażu powinny być starannie zaplanowane, aby spełniały potrzeby właścicieli domów. Ponadto integracja garażu z...

Jak pozbyć się karaluchów w domu? Skuteczne metody

Jedną z najczęstszych przyczyn inwazji karaluchów w domach są złe warunki sanitarne i higiena. Karaluchy przyciągają resztki jedzenia, okruchy i inne substancje organiczne, które mogą gromadzić się w kuchniach, łazienkach...

Stan surowy zamknięty – co obejmuje ten etap.

Stan surowy zamknięty odnosi się do etapu budowy domu, w którym konstrukcja jest prawie ukończona z zewnątrz. Jest to trzeci etap budowy, po stanie zerowym i powłoce otwartej . W...

Jak i czym usunąć piankę montażową z rąk?

Pianka montażowa jest popularnym materiałem budowlanym służącym do uszczelniania szczelin i wypełniania ubytków. Wykonany jest z poliuretanu i rozszerza się pod wpływem powietrza, tworząc mocne i trwałe uszczelnienie. Chociaż pianka...