Strona główna » Mieszkanie socjalne czym jest i komu przysługuje?
Mieszkanie socjalne czym jest i komu przysługuje

Mieszkanie socjalne czym jest i komu przysługuje?

W Polsce za utrzymywanie mieszkań socjalnych odpowiadają samorządy poszczególnych miast, obecnie jest ich dostępnych powyżej stu tysięcy złotych. Mogą użytkować je osoby, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, dzięki nim możliwe staje się zmniejszenie bezdomności. Oczywiście nie można liczyć na zbyt wysoki komfort życia, ale ma się dach nad głową, ciepłe miejsce do odpoczynku.

Co warto wiedzieć o mieszkaniach socjalnych?

Mieszkania socjalne nie są tym samym co mieszkania komunalne, bo te drugie cechują się wyższym standardem. Trzeba jednak liczyć się z większymi kosztami utrzymania, chociażby ze względu na wyższy czynsz. Zaletą jest jednak możliwość wykupienia mieszkania komunalnego przez wynajmującego w przyszłości. Lokali socjalnych nie należy mylić także z TBS-ami, które otrzymują osoby nieco bardziej majętne, ale nadal niemogące pozwolić sobie na zakup mieszkania ze względu na brak wkładu własnego i zbyt niskiej zdolności kredytowej.

Czytaj więcej: Nakaz eksmisji – okres ochronny i prawa lokatora

Są jeszcze mieszkania zakładowe lub lokatorskie, które wynajmują zakłady pracy lub spółdzielnie mieszkaniowe, decydują oni także o warunkach najmu. Typowe mieszkanie socjalne ma stosunkowo niewielką powierzchnię, najczęściej nieco powyżej 30 metrów kwadratowych. Można liczyć na podłączoną instalację dotyczącą ogrzewania, elektryczności i dostępu do bieżącej wody użytkowej. Do dyspozycji lokatorzy mają również niezbędne wyposażenie, oczywiście w zakresie podstawowym. Mieszkania socjalne są ulokowane przede wszystkim w starych kamieniach i blokach, nierzadko trzeba dzielić kuchnię i łazienkę z innymi lokatorami.

Komu przyznaje się mieszkania socjalne?

Jeżeli ktoś stracił dotychczasowe miejsce bytowania, przykładowo na skutek zadłużenia, to może starać się o przyznanie mieszkania socjalnego. Wnioskować o lokum mogą zarówno rodziny, jak i osoby samotne. W pierwszej kolejności rozpatruje się wnioski osób małoletnich, niepełnosprawnych, ciężarnych, bezrobotnych, zamieszkujących obiekty przeznaczone do rozbiórki.

Zobacz również: Mieszkanie spółdzielcze własnościowe a mieszkanie własnościowe. Różnice

Pod uwagę bierze się próg dochodowy wnioskującego, który jest ustalany indywidualnie przez każdą gminę. Nie można być właścicielem żadnej nieruchomości ani być zameldowanym w danej gminie/mieście. W pierwszej kolejności należy wypełnić wniosek dotyczący zawarcia umowy najmu i dostarczyć go do urzędu miasta/gminy.

Warto wiedzieć: Bezpieczny kredyt 2 proc. – czy kupione mieszkanie można później wynająć?

Należy załączyć wszystkie wymagane dokumenty, które potwierdzają wpisane dane, dotyczy to też deklaracji o wysokości dochodów wszystkich domowników, oświadczenia o ich stanie majątkowym. Na przyznanie mieszkania socjalnego czeka się średnio trzy lata, można z niego korzystać przez okres od roku do pięciu lat.

Jeżeli sytuacja finansowa wynajmującego nie poprawi się przez ten czas, to może wnioskować o przedłużenie umowy najmu. Wysokość czynszu w przypadku mieszkania socjalnego wynosi zwykle 2,5 od 3,5 zł za metr kwadratowy, czyli płaci się mniej więcej 100 złotych na miesiąc.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Formalności po zakupie mieszkania – co trzeba załatwić?

Po zakupie mieszkania należy dopełnić kilku formalności prawnych. Jedną z najważniejszych formalności jest przeniesienie własności. Wiąże się to z przeniesieniem tytułu własności ze sprzedającego na kupującego. Umowa przeniesienia własności jest...

Projekty małych domów – Aktualna cena

Rozważając koszt projektu małego domu, bierze się pod uwagę kilka czynników. Rozmiar i złożoność projektu, użyte materiały oraz lokalizacja placu budowy składają się na całkowity koszt . Ponadto uwzględnienie określonych...

Wniosek o wpis w księdze wieczystej — jak wypełnić?

Decyzja o wprowadzeniu zmiany w księdze wieczystej jest nieodzownym elementem procesu transakcji dotyczącej nieruchomości, dzielenia własności, czy spadku. W tym artykule dowiesz się, jak prawidłowo wypełnić wniosek o wpis w...

Mikroinstalacje fotowoltaiczne. Jakie możliwości w 2023 roku?

Jak podaje raport PTPiREE, w Polsce mamy do czynienia ze stałym wzrostem  popytu na instalacje fotowoltaiczne. W pierwszej połowie 2022 roku, mogliśmy zaobserwować największą liczbę zakupów tych instalacji,  która przekroczyła...