Strona główna » O czym musisz pamiętać, wybierając komin do domu jednorodzinnego?
O czym musisz pamiętać, wybierając komin

O czym musisz pamiętać, wybierając komin do domu jednorodzinnego?

Nie tylko wybór odpowiedniego urządzenia grzewczego jest ważny przy projektowaniu lub modernizowaniu instalacji. Niezbędne jest także właściwe dopasowanie komina, który będzie odprowadzać spaliny i dym. Poznaj dostępne modele i sprawdź sam, który z nich spełni Twoje oczekiwania.

Co trzeba uwzględnić przy wyborze rodzaju komina do domu jednorodzinnego?

Komin w domu musi być dopasowany do specyfiki urządzenia grzewczego, które jest w nim zamontowane. Należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • skład dymu lub spalin wytwarzanych podczas spalania,
  • temperaturę spalin lub dymu.

Oznacza to, że przewody używane do kominków na drewno lub pellet ze względu na inną specyfikę spalania nie są odpowiednie do pieców na olej czy gaz. Przed decyzją o wyborze rodzaju komina o określonych parametrach stoją nie tylko osoby planujące budowę domu, lecz także te, które poddają go modernizacji. Może bowiem okazać się, że zmiana systemu ogrzewania w budynku wiąże się z koniecznością zmiany przewodu.

Zmiana rodzaju komina jest szczególnie ważna w przypadku zmiany kotła na model kondensacyjny. Nowoczesne urządzenia emitują spaliny o niższej temperaturze. Wiąże się to z ryzykiem pojawienia się kondensatu mogącego wpływać negatywnie na wewnętrzne ściany przewodu. W takim przypadku należy więc zamontować komin wykonany z materiałów odpornych na działanie agresywnych składników kondensatu.

Rodzaje kanałów kominowych

Warto wiedzieć, jakie rodzaje kanałów kominowych są dostępne na rynku. Z pewnością pomoże Ci to w podjęciu słusznej decyzji i wyborze odpowiedniego modelu. Dymowy komin w domu jednorodzinnym to przewód wybierany w przypadku kotłów na paliwa stałe lub kominków i pieców wolnostojących. Kanały spalinowe są niezbędne w przypadku instalacji z piecami gazowymi lub olejowymi. Wyróżnia się także przewody wentylacyjne usuwające zużyte powietrze zawierające wilgoć, dwutlenek węgla i inne substancje mogące wpływać negatywnie na trwałość komina.

Przewody ze względu na ich budowę oraz właściwości można podzielić na:

  • tradycyjne kominy murowane,
  • nowoczesne kominy systemowe.

Pierwsze z nich są coraz rzadziej wybierane ze względu na duży ciężar oraz pracochłonny proces budowy. Dzisiaj więcej osób wybiera modele z prefabrykowanych elementów, które łączy się ze sobą na miejscu. Niżej znajdziesz więcej informacji na temat obu tych typów komina.

Co warto wiedzieć o tradycyjnych murowanych kominach?

Kominy murowane to szachty powstające z cegieł. Wymagają budowy fundamentów, które najczęściej wykonuje się ze zbrojonego betonu. Obecnie nie są powszechnie wybierane głównie ze względu na to, że ich postawienie zajmuje sporo czasu i jest dość kosztowne.

Zastanawiasz się, jaki system kominowy do domu wybrać, jeśli modernizujesz instalację grzewczą, a w budynku jest murowany szacht? Świetnym wyborem jest zamontowane w jego wnętrzu wkładu ceramicznego lub stalowego. Jest to możliwe pod warunkiem, że komin z cegieł nadaje się do użytkowania.

Systemowe kominy – wygodne i praktyczne

Kominy systemowe montuje się bezpośrednio na miejscu z gotowych elementów. Łączenie poszczególnych części przebiega szybko i sprawnie. Na rynku są dostępne systemy kominowe wykonane ze stali oraz ceramiki. Warto znać charakterystykę obu z nich, aby móc wybrać, który produkt będzie odpowiedniejszy do Twojego domu.

Co warto wiedzieć o kominach ceramicznych?

Tego rodzaju systemy kominkowe składają się z wkładu wykonanego z rur ceramicznych i obudowy zewnętrznej wykonanej np. z pustaków. Do ich największych zalet zalicza się przede wszystkim:

  • brak odkształceń,
  • brak podatności na korozję,
  • odporność na wysoką temperaturę i szkodliwe substancje,
  • długie utrzymywanie ciepła.

Kominy ceramiczne muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów, aby służyły bez zarzutu przez wiele lat. Trzeba także zapewnić im odpowiednią wentylację. Mimo że są lżejsze od murowanych przewodów, to i tak są dość ciężkie. Zaleca się więc ich osadzenie na stopie fundamentowej lub wzmocnionym podkładzie.

Kominy stalowe – charakterystyka

Kominy stalowe mogą być żaroodporne lub kwasoodporne. Pierwsze z nich są odporne na działanie wysokich temperatur, ale nie kondensatu. Kominy stalowe kwasoodporne mają niższą tolerancję wysokich temperatur. Jednak mogą współpracować z urządzeniami grzewczymi produkującymi kondensat.

Przewody ze stali są lekkie i nie wymagają osadzania na fundamentach. Nie obciążają konstrukcji budynku i stropu, dlatego świetnie sprawdzą się nie tylko w nowych, ale i starszych budynkach. Ich montaż przebiega bardzo szybko i wygodnie. Można montować je zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Wybór odpowiedniego komina nie jest łatwym zadaniem. Wymaga uwzględnienia przede wszystkim specyfiki urządzenia grzewczego. Przewód musi mieć także odpowiednią średnicę i wysokość, aby mógł sprawnie odprowadzać uboczne efekty spalania. Pamiętaj, aby zawsze wybierać produkty z atestami od zaufanych i cenionych producentów.

Artykuł Partnerski

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Drzwi garażowe do domu. Jakie kupić?

Bramy garażowe to produkty, które kupuje się raz na wiele lat, a co za tym idzie, powinny być wygodne w użytkowaniu. Równie duże znaczenie ma ich trwałość. Jak połączyć obie...

Czy można podłączyć różnicówkę bez uziemienia?

Podłączenie mechanizmu różnicowego bez uziemienia może mieć znaczący wpływ zarówno na bezpieczeństwo, jak i na sprzęt elektryczny. Po pierwsze, istnieje zwiększone ryzyko porażenia prądem, gdy mechanizm różnicowy nie jest uziemiony....

Jak zagospodarować przestrzeń pod schodami?

Efektywne zagospodarowanie przestrzeni pod schodami to dla wielu osób poważna zagwozdka. W praktyce jej wykorzystanie nie musi być jednak niczym trudnym. Istnieje bowiem wiele ciekawych opcji aranżacyjnych, idealnych nawet dla...

Kolor ścian i dodatków do białych mebli w sypialni – pomagamy w wyborze

Białe meble do sypialni to uniwersalny wybór, który daje szerokie pole do popisu przy aranżowaniu przestrzeni. Biel rewelacyjnie komponuje się z innymi kolorami, zarówno w jasnym, jak i ciemnym wydaniu....