Strona główna » Ocieplenie poddasza pianką czy wełną?
Ocieplenie poddasza pianką czy wełną

Ocieplenie poddasza pianką czy wełną?

Jednak przestrzeń poddasza ma swój niepowtarzalny urok i staramy się ją coraz częściej wykorzystywać, decydując się na przekształcenie poddasza w pomieszczenie gospodarcze.

Główną wadą poddaszy jest to, że są one słabo ocieplone i korzystanie z przestrzeni może być niewygodne. Częstym problemem w domach jednorodzinnych są tzw. zimne strychy. Jak ocieplić poddasze, aby temu zapobiec?

Do najczęściej stosowanych materiałów do ociepleń budynków należą: styropian, wełna mineralna oraz pianka poliuretanowa. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej dwóm ostatnim i przyjrzymy się, jaki jest najlepszy sposób na ocieplenie poddasza.

Pianka poliuretanowa czy wełna

Pianka poliuretanowa jest nakładana metodą natrysku. Polega na natryśnięciu preparatu na powierzchnię, która po kilku sekundach pęcznieje, tworząc dopasowującą się do podłoża pianę. Ta metoda izolacji pianką pozwala dotrzeć do każdej, nawet najmniejszej szczeliny, dzięki czemu możemy zapewnić dokładne zabezpieczenie powierzchni.

Izolacja poddaszy pianką poliuretanową PUR jest bardzo skuteczna. Profesjonalista może wykończyć średniej wielkości strych w jeden dzień.

Zaletą izolacji piankowej jest dokładność. Pianka izolacyjna po natryśnięciu pokrywa całą powierzchnię, więc ryzyko nieprawidłowej izolacji i mostków termicznych jest niewielkie. Pianka PUR jest bardzo lekka, więc nie musisz się martwić o przeciążenie izolacji na poddaszu.

W porównaniu z wełną mineralną pianka poliuretanowa jest mniej higroskopijna i ma znacznie wyższą przewodność cieplną. Oznacza to, że jest lepiej izolowany, zatrzymując w ten sposób ciepłe powietrze. Pianka strychowa to nieatrakcyjny pokarm dla gryzoni. Co więcej, dzięki starannemu wypełnieniu wszystkich zakamarków i zakamarków, pianka poliuretanowa eliminuje ciasne szczeliny, w których mogą gniazdować szkodniki.

Zalety izolacji z pianki poliuretanowej

Ogromną zaletą pianek PUR jest to, że są łatwe w zastosowaniu do izolacji.
Preparat w postaci płynnej rozpylany jest pod wysokim ciśnieniem na powierzchnię roboczą, gdzie samoczynnie przylega do powierzchni, tworząc jednolitą warstwę izolującą.

Następnie po kilku sekundach piana zaczyna gwałtownie się rozszerzać, nabierając swoich właściwości. Czynność tę można powtórzyć kilka razy, w zależności od pożądanej grubości izolacji.
W przypadku ociepleń dużych powierzchni, takich jak poddasza, aplikacja pianki PUR odbywa się przy użyciu specjalistycznego sprzętu obsługiwanego przez wykwalifikowanych pracowników firm budowlanych.

Czy pianka pur ma jakieś wady?

Sporą wadą jest cena spieniania, która często dyskwalifikuje tę metodę. Średnia cena izolacji z pianki poliuretanowej jest dwukrotnie wyższa od ceny wełny mineralnej. Należy jednak pamiętać, że metoda ta pozwala na bardzo dokładne ocieplenie dachu przez wiele lat przy praktycznie zerowym ryzyku fałszywego pienienia. Koszt ocieplenia poddasza pianką poliuretanową w przyszłości z pewnością zwróci się w postaci niższych rachunków za ogrzewanie.

Wełna mineralna

Wełna mineralna jest materiałem porowatym, który zatrzymuje powietrze, co czyni ją jednym z najlepszych materiałów izolacyjnych. Porowata i elastyczna struktura wełny zapewnia również bardzo dobrą izolację akustyczną. Ponadto jest niepalny i nie zapala się ani nie rozprzestrzenia ognia. Najbardziej rozpowszechnioną wełną mineralną stosowaną w budownictwie jest niewątpliwie wełna mineralna, jedyny rodzaj izolacji, który może być stosowany zarówno do ocieplenia poddaszy, ścian działowych i ścian zewnętrznych, jak i do tynkowania oraz jako izolacja techniczna stropodachów.

Ocieplenie poddasza wełną czy pianką

Zacznijmy od cech wspólnych. Pianka i wełna mają do pewnego stopnia wspólną przewodność cieplną lambda (λ). Ta wartość pokazuje nam, ile ciepła przechodzi przez powierzchnię materiału o powierzchni 1 m² w ciągu jednej sekundy, penetrując jego warstwę o grubości 1 m, gdy różnica temperatur między dwiema stronami wynosi 1°. Im niższa wartość ʎ materiału, tym lepsze właściwości izolacyjne w określonych warunkach wewnętrznych i zewnętrznych.

Dzięki współczynnikowi lambda można określić właściwą grubość izolacji, co z kolei przekłada się na ostateczny koszt całej inwestycji ocieplenia. Współczynnik lambda określa również, ile powierzchni użytkowej można zaoszczędzić na poddaszu. Im niższy współczynnik, tym cieńszą warstwę izolacji można ułożyć, a jednocześnie zapewnić przegrodzie odpowiedni opór cieplny, najmniejsze zużycie energii i większą powierzchnię użytkową.

Ocieplić poddasze pianką czy wełną, co wybrać?

Oba materiały mają niską przewodność cieplną, dzięki czemu idealnie nadają się do nowoczesnych budynków. Jeśli jednak zależy Ci na tym, jak szybko ocieplisz poddasze, pianka PUR nie ma sobie równych. Profesjonalna ekipa fachowców wykona izolację w ciągu jednego lub dwóch dni roboczych, a pełne parametry techniczne izolacji uzyska już po kilkunastu godzinach. W przypadku wełny może to być dłuższy proces.

Pianka poliuretanowa jest również dobrym rozwiązaniem, gdy ważna jest lekkość konstrukcji. Ocieplenie metodą natryskową nie obciąża poddasza ani samego dachu, jednocześnie chroniąc dom przed wychłodzeniem. Zalety tego ocieplenia odnajdziesz również latem, szczególnie na poddaszach, ponieważ pianka PUR doskonale izoluje również przed wysokimi temperaturami.

Cezary Kowalski

Ponad 15 lat doświadczenia w branży budowlanej. Od 4 lat udzielam się jako specjalista w branży budowlanej. Tworzę i publikuje poradniki, które mogą pomóc w mniejszych i większych remontach. Wykorzystaj moje liczne poradniki i Tipy do przyjemnego remontu swojego mieszkania bądź budowy domu.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wełna drzewna Steico – właściwości, wady i zalety

Wełna drzewna Steico, znana również jako izolacja z włókna drzewnego, to zrównoważony materiał budowlany, który oferuje liczne właściwości i zalety. Składa się z włókien drzewnych, które są obrabiane mechanicznie w...

Wydajność kleju do styropianu – ile kleju na m2?

Klej styropianowy to popularny klej stosowany w budownictwie do mocowania izolacji styropianowej do różnych powierzchni. Jest to specjalnie opracowany klej przeznaczony do łączenia styropianu z różnymi materiałami, takimi jak beton,...

Klejenie styropianu – czym najlepiej kleić styropian do ściany?

Polistyren to lekka, sztywna pianka, która jest powszechnie stosowana w izolacji, pakowaniu i rzemiośle.

Cennik ocieplenia poddasza użytkowego w 2024 roku.

Koszt ocieplenia poddasza może się różnić w zależności od kilku czynników, w tym wielkości poddasza, rodzaju zastosowanego materiału izolacyjnego oraz kosztu robocizny.