Strona główna » Jak mniej płacić za ogrzewanie domu?

Jak mniej płacić za ogrzewanie domu?

Jak dodatkowo zaoszczędzić na ogrzewaniu gazowym, węglowym lub olejowym? Pamiętaj, aby kupić opał przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Niezależnie od tego, czy planujesz ogrzewać dom węglem, ropą naftową czy gazem płynnym, koniecznie kupuj paliwo latem, kiedy ceny są niższe.

Grzejniki akumulacyjne to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy na kosztach ogrzewania. Mogą magazynować ciepło i zwracać je później, co oznacza, że ​​kotły regeneracyjne mogą grzać w nocy, kiedy energia jest tańsza i zużywana w ciągu dnia. W przypadku stosowania grzejników akumulacyjnych najlepiej wybrać stopień G12 lub G12w. Energia kupowana od operatora jest więc znacznie tańsza niż taryfa G11 na części doby. Zwykle dzieje się to wieczorem lub między 13:00 a 15:00, w zależności od zakładu energetycznego. Pozwala to na tanie ogrzewanie elektryczne w nocy, a zmagazynowane ciepło jest powoli odbierane w ciągu dnia.

Oszczędzaj pieniądze na ogrzewaniu domu, stosując chłodzenie

Jeśli chodzi o dom, najlepszym sposobem na obniżenie kosztów ogrzewania jest ocieplenie, ponieważ wtedy możemy zatrzymać ciepło w domu i nie musimy go dogrzewać. Więc jeśli nie mamy ocieplonego domu, albo mamy słabo ocieplony dom, czyli źle ocieplony lub użyty styropian jest kiepskiej jakości, więc nie daje żadnego efektu to warto kupić dobrej jakości polistyrenu etylenu certyfikat ITB oraz zatrudniamy sprawdzoną ekipę, dzięki czemu możemy obniżyć nasze roczne wydatki nawet o 40%, jeśli dysponujemy wydajnymi piecami.

Czytaj więcej: Ile kosztuje ocieplenie i izolacja pianką PUR?

Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze na ogrzewaniu, systemowe podejście i znalezienie sposobów na zapobieganie stratom ciepła, wyrobienie sobie nawyków oszczędzania energii i poprawa stanu naszych systemów grzewczych w naszych domach, które naprawdę możemy zużywać mniej, jest pomocne.

Oszczędzaj pieniądze na ogrzewaniu domu, korzystając z ogrzewania pomieszczeń

Dobre ocieplenie budynków zaowocuje znacznymi oszczędnościami na rachunkach za ogrzewanie, ponieważ straty ciepła zostaną znacznie ograniczone. Dobrze izolowane ściany pozwolą zatrzymać dużo ciepła, dzięki czemu nie będziesz musiał tak często korzystać z ogrzewania. W ten sposób zaoszczędzisz do 40% na kosztach zużycia ciepła.

Warto wiedzieć: Ogrzewanie podłogowe – czy warto stosować?

Jeśli zastanawiasz się, jak możesz zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie w swoim bloku lub domu, zastanów się nad zmianą układu swojej przestrzeni. To także sprawdzony sposób na obniżenie rachunków za ogrzewanie. Zasłonięcie grzejników ciężkimi meblami lub zasłonięcie ich firankami lub zasłonami zmniejszy ilość energii dostarczanej do pomieszczenia. Warto pamiętać, że odległość między stolikami, sofami i innymi meblami oraz grzejnikami powinna wynosić co najmniej 10 cm. Aby dodatkowo wspomóc dobrą wymianę ciepła grzejników, warto zamontować nad nimi szersze parapety lub dodatkowe półki. W ten sposób ciepłe powietrze napływa do pomieszczenia zamiast płynąć w stronę okien, gdzie się ochładza.

Oszczędzaj pieniądze na ogrzewaniu domu, korzystając z ogrzewania słonecznego

Wykorzystanie naturalnych źródeł ciepła to jedno z rozwiązań, które pozwala zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za ogrzewanie domu. W ciągu dnia padające na szybę światło słoneczne w naturalny sposób podniesie temperaturę w pomieszczeniu. Skorzystaj z darmowego źródła ciepła. W słoneczne dni odsłoń zasłony i żaluzje. W ten sposób promienie słoneczne łatwiej wejdą do pomieszczenia. Zrób odwrotnie w nocy. Zasłoń szyby firanami, żaluzjami lub roletami – zmniejszy się utrata ciepła.

Czytaj teraz: Jak ocieplić poddasze i jakie materiały wybrać?

Rozwiązaniem na ekonomiczne ogrzewanie mieszkań jest również wykorzystanie sił natury. W ciągu dnia światło słoneczne padające na szyby w naturalny sposób podnosi temperaturę w pomieszczeniu. Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu gazowym lub węglowym? Warto skorzystać z tego darmowego źródła ciepła. Odsłoń zasłony i zasłony w słoneczne dni. W ten sposób promienie słoneczne łatwiej wejdą do pomieszczenia. Zrób odwrotnie w nocy. Zasłoń szyby firanami, firankami lub żaluzjami – straty ciepła będą mniejsze.

Oszczędzaj pieniądze na ogrzewaniu domu, korzystając z ogrzewania elektrycznego

Chcąc kupić grzejnik elektryczny, aby zwiększyć efektywność energetyczną i obniżyć koszty ogrzewania, należy wybrać grzejnik z elektronicznym programowalnym termostatem. Dzięki temu grzejnik będzie zużywał mniej energii w określonych porach dnia iw określone dni tygodnia. Wbudowany mikroprocesor może regulować pracę grzałki w oparciu o aktualne warunki otoczenia. W ten sposób grzejnik skutecznie ogrzeje pomieszczenie, aby utrzymać komfortową temperaturę w chłodne noce i wyłączy się, gdy domownicy wyjdą do pracy lub szkoły.

Sprawdź również: Zwiększenie dotacji w programie „Czyste Powietrze” do 136 tys. zł 

Świetnym sposobem na ogrzanie konkretnego pomieszczenia jest grzejnik elektryczny, który zużywa bardzo mało prądu. Zwykle mają aluminiową obudowę z ceramicznym rdzeniem, który równomiernie rozprowadza ciepło w grzałce elektrycznej. Element grzejny wewnątrz rdzenia nagrzewa się szybko i powoli oddaje ciepło. Dzieje się tak dlatego, że grzejnik zużywa energię elektryczną przez krótki czas, ale długo oddaje zmagazynowane ciepło. Grzejniki elektryczne różnią się mocą od 0,4 do 3 kW i są dostępne w różnych rozmiarach. Ułatwia to dostosowanie grzejnika do miejsca, w którym chcesz go umieścić i do swoich potrzeb cieplnych.

Firmy zajmujące się ocieplaniem budynków w 2023

Cezary Kowalski

Ponad 15 lat doświadczenia w branży budowlanej. Od 4 lat udzielam się jako specjalista w branży budowlanej. Tworzę i publikuje poradniki, które mogą pomóc w mniejszych i większych remontach. Wykorzystaj moje liczne poradniki i Tipy do przyjemnego remontu swojego mieszkania bądź budowy domu.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Opłaty notarialne przy zakupie mieszkania w 2023 – Kalkulator Opłat

Opłaty notarialne to ważny czynnik przy zakupie mieszkania lub nieruchomości na rynku wtórnym.

Ocieplanie pianką poliuretanową ile kosztuje?

Izolacja pianką poliuretanową to nowoczesny i skuteczny sposób ocieplenia domów i budynków.

Robaki w domu – jak wykryć, jak się ich skutecznie pozbyć

Identyfikacja robaków w domu może być trudnym zadaniem, ponieważ mogą być trudne do wykrycia. Istnieją jednak pewne cechy fizyczne, które mogą pomóc w identyfikacji rodzaju obecnego robaka. Na przykład tasiemce...

Wełna drzewna Steico – właściwości, wady i zalety

Wełna drzewna Steico, znana również jako izolacja z włókna drzewnego, to zrównoważony materiał budowlany, który oferuje liczne właściwości i zalety. Składa się z włókien drzewnych, które są obrabiane mechanicznie w...