Strona główna » Planowanie remontu mieszkania – jak się za to zabrać?
Planowanie remontu mieszkania - jak się za to zabrać

Planowanie remontu mieszkania – jak się za to zabrać?

Remont mieszkania to bardzo poważne wyzwanie, do którego wypadałoby się dobrze przygotować. Na pierwszym miejscu warto postawić sporządzenie wstępnego kosztorysu zaplanowanych prac i przygotowanie się pod kątem finansowym. Nie można także zapomnieć o wyborze ekipy remontowej (chyba, że niektóre prace przeprowadzi się samodzielnie), zgromadzeniu niezbędnych materiałów i zabezpieczeniu pomieszczeń.

Prace nad budżetem oraz określenie harmonogramu prac

Nie da się ukryć, że remont może pochłonąć z domowego budżetu naprawdę pokaźne środki finansowe. W związku z tym należy dokładnie przemyśleć, czy domowników stać na przeprowadzenie generalnego remontu, czy też lepiej pozostać przy drobnych pracach naprawczych.

Czytaj więcej: Co można odliczyć od podatku remont mieszkania w 2023?

Do wstępnego kosztorysu warto doliczyć przynajmniej 10% przygotowanego budżetu, ponieważ w każdym domu przytrafiają się niespodziewane prace lub nieoczekiwane zdarzenia. Kluczem do sukcesu jest również określenie harmonogramu prac i własnych oczekiwań. Remont może być realizowany na wielu płaszczyznach, a zainteresowane osoby często chcą:

  • odświeżyć mieszkanie,
  • uatrakcyjnić najważniejsze pomieszczenia domowe,
  • zwiększyć funkcjonalność mieszkania,
  • poprawić efektywność energetyczną.

Od charakteru zaplanowanych prac dużo zależy, ponieważ ma to wpływ m.in. na dobór materiałów remontowo-budowlanych oraz ewentualne zatrudnienie fachowców. Jeśli w grę wchodzi jedynie malowanie, zawsze można je wykonać w pojedynkę i trochę na tym zaoszczędzić.

Niezbędne materiały, narzędzia, akcesoria i specjaliści

Do przeprowadzenia kompleksowego remontu niezbędne okażą się różnego rodzaju narzędzia, materiały i akcesoria. Wśród nich nie może zabraknąć m.in. płytek, farby, gwoździ, kołków, śrubokrętów, wkrętarek, młotków, wkrętów, pędzli, szlifierek czy też wałków i gąbek. Oczywiście najpierw trzeba zastanowić się nad tym, jakie konkretnie prace remontowe mają zostać wykonane w danym mieszkaniu. Kolejnym etapem jest zatrudnienie doświadczonych fachowców.

Zobacz również: Gdzie szukać aktualnych cen i kosztów budowy domu?

Specjaliści z branży remontowej przydadzą się zwłaszcza przy remontach generalnych, lecz w tym przypadku należy polegać jedynie na sprawdzonych profesjonalistach z nieposzlakowaną opinią i pozytywnymi referencjami ze strony innych klientów. Każdy remont powinien się oczywiście zakończyć kompleksowym sprzątaniem, tak aby nie pozostał po nim żaden ślad. W tej sytuacji strzałem w dziesiątkę okaże się profesjonalna firma sprzątająca, która w krótkim czasie uprzątnie bałagan i doprowadzi domowe pomieszczenia do stuprocentowej funkcjonalności. 

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Gdzie szukać aktualnych cen i kosztów budowy domu?

AlleRemonty.pl to kompleksowa platforma internetowa służąca jako cenne źródło informacji dla osób rozpoczynających prace remontowo-budowlane. Dzięki szerokiej gamie usług i funkcjonalności AlleRemonty.pl ma na celu dostarczenie użytkownikom niezbędnych informacji i...

Jak zrobić stroik na cmentarz?

Dzień Wszystkich Świętych to szczególne święto obchodzone w wielu kulturach na całym świecie. Jest to dzień, w którym oddaje się cześć i pamięć o bliskich, którzy odeszli. Tradycją jest odwiedzanie...

Jak przepisać mieszkanie na dziecko? Krok po kroku

Przekazanie mieszkania dziecku może mieć kilka zalet. Jedną z najważniejszych korzyści jest to, że może pomóc uniknąć spadku. Przenosząc majątek na dziecko, nieruchomość nie będzie podlegać spadkowi, co może być...

Jak złożyć wniosek o dodatek węglowy online krok po kroku?

Pierwszym krokiem do ubiegania się o dodatek węglowy online jest zrozumienie kryteriów kwalifikujących do programu. W Polsce osobom, które spełniają określone kryteria, przysługuje jednorazowa wypłata w wysokości 3000 zł w...