Koparki cieszą się największą popularnością wśród maszyn budowlanych. Te masywne pojazdy to podstawa wszystkich robót ziemnych. Dzięki temu znajdują zastosowanie przy niemal każdej budowie, na której konieczne jest wykonanie wykopów i nie tylko. Jakie są rodzaje koparek dostępnych na rynku i czym kierować się przy ich wyborze?
Koparko-ładowarki
Do najpopularniejszych rodzajów tych maszyn należą koparko-ładowarki. Jak sama nazwa wskazuje, pojazdy tego typu spełniają zadania zarówno koparek, jak i ładowarek. Dzięki temu cechuje je duża uniwersalność.
Koparki przedsiębierne
Koparki przedsiębierne poznamy po tym, że ich łyżka zwrócona jest w przód. Dlatego służą do pracy na dnie wykopów, przy ich pogłębianiu. Ich zastosowanie wymaga użycia pojazdów odwożących zbierany przez koparkę urobek.
Koparki podsiębierne
Te maszyny są przeciwieństwem koparek przedsiębiernych. Modele podsiębierne posiadają łyżkę skierowaną w kierunku kabiny. Z tego powodu są wykorzystywane do prac na górnych krawędziach wykopu. Służą jego poszerzeniu. Używane są także do wykopów liniowych, czy pod budowle.
Koparki chwytakowe
Rodzaj inny niż wszystkie. Zamiast w łyżkę, te koparki wyposażono w sporych rozmiarów chwytak, który się zamyka. Dlatego to doskonały przykład maszyny do tworzenia wykopów m.in. pod otwory studzienne. Z koparek chwytakowych korzysta się też podczas pogłębiania kanałów i koryt z rzek, wydobywania gruntu z wody, czy ziemi pod filary mostów.
Mini Koparki
Mini koparki są rozwiązaniem doskonałym na trudne tereny, gdzie zwyczajne koparki są zbyt ciężkie. Te niewielkie maszyny budowlane wjadą też w wąskie, czy niskie miejsca. Dzięki temu to świetny wybór do lekkich prac w trudno dostępnych terenach, jak zabudowane działki.
Wybór jest bardzo szeroki
To zaledwie kilka rodzajów tych maszyn budowlanych. W rzeczywistości na rynku znajdziemy dziesiątki typów takich pojazdów. Należy pamiętać, że koparka musi być odpowiednia do rodzaju wykonywanych prac. Dlatego tak ważne jest to, by podczas wyboru zwrócić uwagę na jej rozmiar, a także typ i kształt łyżki.
Artykuł Partnerski