Strona główna » Ponad 300 mln z budżetu państwa na dofinansowanie wkładu własnego

Ponad 300 mln z budżetu państwa na dofinansowanie wkładu własnego

Kiedy wiceminister Marcin Horała zawitał do Gdańska, ogłosił niezwykle ciekawą wiadomość. Otóż województwo pomorskie dostało z budżetu państwa ponad 300 mln zł. Pieniądze te mają zostać przeznaczone na część wkładu krajowego, w ramach realizowania projektów z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027. 

Konkretne liczby

Jeżeli chodzi o szczegółowe kwoty, to przekazano:

  • 174 520 100 zł – na uzupełnienie do środków z Europejskiego Fundusz Społecznego Plus,
  • 126 876 736 zł – na uzupełnienie do środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Ponadto w skali całego państwa dysponować można kwotą 1,1 mld zł (1 142 237 200 zł) ze środków z budżetu kraju, które zostały przeznaczone na współfinansowanie projektów jednostek samorządu terytorialnego i państwowych jednostek budżetowych, mieszczących się w zakresie obowiązków zleconych z zakresu administracji rządowej za pośrednictwem dysponentów.

Czytaj dalej: Cennik gotowych domów w 2023r. Jak wybrać gotowy dom?

Trzeba przy tym zaznaczyć, iż po uzupełnieniu środków z programu regionalnego środkami pochodzącymi z budżetu państwowego, województwo pomorskie będzie dysponowało łącznie alokacją, której wartość przekracza kwotę 8,5 mld zł (konkretnie 8 502 137 138 zł).

Jaki jest cel przeznaczenia wspomnianych środków?

Potrzeba wspierania lokalnych samorządów została w końcu dostrzeżona przez rząd. W związku z tym zapewnił on niezbędne środki, pochodzące z budżetu państwowego, które mają zostać przeznaczone na poczet finansowania wkładu krajowego, a dzięki temu znacząco uprościć uzyskiwanie środków z programu regionalnego przez beneficjentów, który mogą posiadać problemy z uzbieraniem wkładu własnego o stosownej wartości.

Warto wiedzieć: Ranking firm instalatorów pomp ciepła 2023

Nie da się zaprzeczyć, że Minister Funduszy i Polityki Regionalnej decyduje się na wiele różnorodnych działań, których celem jest należyte wsparcie samorządów, zwłaszcza poprzez przyznanie im adekwatnych środków z budżetu państwa, czego dokonuje w ścisłej współpracy z Ministrem Finansów. Dzięki możliwości dofinansowania koniecznego do skorzystania z projektu wkładu, ewidentnie zwiększy się ilość wdrażania, a zarazem realizowania projektów, jakie współfinansuje Unia Europejska.

W czym konkretnie pomoże dofinansowanie?

Taka ilość gotówki bez najmniejszych wątpliwości będzie w stanie wesprzeć realizację rozmaitych inwestycji w województwie pomorskim. Ma to być silny impuls rozwojowy, służący wzmocnieniu:

  • rynku pracy,
  • przedsiębiorczości,
  • ochrony środowiska,
  • badań naukowych,
  • dostępności transportowej.

Sprawdź również: Jak oszukują biura nieruchomości – Lista 21 trików /oszustw w Polsce

Tego typu rozwiązanie stanowi niesamowicie istotne wsparcie, ponieważ beneficjenci określonych programów muszą dysponować wkładem w wysokości minimum 15 procent, co znacząco ogranicza ilość osób kwalifikujących się do skorzystania z takiego rozwiązania.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak pozbyć się skrzypienia drewnianej podłogi?

Drewniana podłoga dodaje wnętrzom ciepła i elegancji, jednak z czasem może zacząć skrzypieć, co dla wielu jest źródłem irytacji. Skrzypiące deski nie muszą jednak oznaczać konieczności generalnego remontu. Oto kilka...

Mikroinstalacje fotowoltaiczne. Jakie możliwości w 2024 roku?

Jak podaje raport PTPiREE, w Polsce mamy do czynienia ze stałym wzrostem  popytu na instalacje fotowoltaiczne. W pierwszej połowie 2022 roku, mogliśmy zaobserwować największą liczbę zakupów tych instalacji,  która przekroczyła...

Dofinansowanie do ferii zimowych 2024 – To musisz wiedzieć – Wniosek

W ramach przygotowań do ferii zimowych 2024 wiele firm i organizacji wprowadza specjalne świadczenia i dotacje dla pracowników i ich rodzin. Jednym z takich wsparcia jest dofinansowanie z zakładowego funduszu...

Róże pnące powtarzające kwitnienie cały sezon

Róże pnące to odmiana róż charakteryzująca się długimi pędami, które przypominają pnącza. Te róże są idealne do dodawania wysokości i wymiaru do ogrodu lub krajobrazu . Róże pnące, które kwitną...