Strona główna » Ponad 300 mln z budżetu państwa na dofinansowanie wkładu własnego

Ponad 300 mln z budżetu państwa na dofinansowanie wkładu własnego

Kiedy wiceminister Marcin Horała zawitał do Gdańska, ogłosił niezwykle ciekawą wiadomość. Otóż województwo pomorskie dostało z budżetu państwa ponad 300 mln zł. Pieniądze te mają zostać przeznaczone na część wkładu krajowego, w ramach realizowania projektów z programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027. 

Konkretne liczby

Jeżeli chodzi o szczegółowe kwoty, to przekazano:

  • 174 520 100 zł – na uzupełnienie do środków z Europejskiego Fundusz Społecznego Plus,
  • 126 876 736 zł – na uzupełnienie do środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Ponadto w skali całego państwa dysponować można kwotą 1,1 mld zł (1 142 237 200 zł) ze środków z budżetu kraju, które zostały przeznaczone na współfinansowanie projektów jednostek samorządu terytorialnego i państwowych jednostek budżetowych, mieszczących się w zakresie obowiązków zleconych z zakresu administracji rządowej za pośrednictwem dysponentów.

Czytaj dalej: Cennik gotowych domów w 2023r. Jak wybrać gotowy dom?

Trzeba przy tym zaznaczyć, iż po uzupełnieniu środków z programu regionalnego środkami pochodzącymi z budżetu państwowego, województwo pomorskie będzie dysponowało łącznie alokacją, której wartość przekracza kwotę 8,5 mld zł (konkretnie 8 502 137 138 zł).

Jaki jest cel przeznaczenia wspomnianych środków?

Potrzeba wspierania lokalnych samorządów została w końcu dostrzeżona przez rząd. W związku z tym zapewnił on niezbędne środki, pochodzące z budżetu państwowego, które mają zostać przeznaczone na poczet finansowania wkładu krajowego, a dzięki temu znacząco uprościć uzyskiwanie środków z programu regionalnego przez beneficjentów, który mogą posiadać problemy z uzbieraniem wkładu własnego o stosownej wartości.

Warto wiedzieć: Ranking firm instalatorów pomp ciepła 2023

Nie da się zaprzeczyć, że Minister Funduszy i Polityki Regionalnej decyduje się na wiele różnorodnych działań, których celem jest należyte wsparcie samorządów, zwłaszcza poprzez przyznanie im adekwatnych środków z budżetu państwa, czego dokonuje w ścisłej współpracy z Ministrem Finansów. Dzięki możliwości dofinansowania koniecznego do skorzystania z projektu wkładu, ewidentnie zwiększy się ilość wdrażania, a zarazem realizowania projektów, jakie współfinansuje Unia Europejska.

W czym konkretnie pomoże dofinansowanie?

Taka ilość gotówki bez najmniejszych wątpliwości będzie w stanie wesprzeć realizację rozmaitych inwestycji w województwie pomorskim. Ma to być silny impuls rozwojowy, służący wzmocnieniu:

  • rynku pracy,
  • przedsiębiorczości,
  • ochrony środowiska,
  • badań naukowych,
  • dostępności transportowej.

Sprawdź również: Jak oszukują biura nieruchomości – Lista 21 trików /oszustw w Polsce

Tego typu rozwiązanie stanowi niesamowicie istotne wsparcie, ponieważ beneficjenci określonych programów muszą dysponować wkładem w wysokości minimum 15 procent, co znacząco ogranicza ilość osób kwalifikujących się do skorzystania z takiego rozwiązania.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak usunąć wilgoć na ścianie? Metody i środki

Wilgoć na ścianie może być frustrującym i potencjalnie niebezpiecznym problemem dla właścicieli domów. Zrozumienie przyczyn wilgoci na ścianie ma kluczowe znaczenie w znalezieniu środka zaradczego. Częstą przyczyną wilgoci na ścianie...

Jakie rośliny podlewać drożdżami?

Drożdże, rodzaj grzybów, to naturalny nawóz, który może zapewnić roślinom liczne korzyści. Stosowane jako nawóz drożdże mogą poprawić ogólny stan zdrowia i wzrost roślin, czyniąc je bardziej odpornymi na choroby...

Sezon grzewczy 2023/24 – kiedy się rozpoczyna?

Sezon grzewczy oznacza okres w roku, w którym włączane są systemy grzewcze, aby zapewnić ciepło i komfort budynkom i ich mieszkańcom. W Polsce sezon grzewczy rozpoczyna się zazwyczaj w październiku...

Ile kosztuje pozwolenie na budowę domu?

Uzyskanie pozwolenia na budowę jest niezbędnym krokiem w procesie budowlanym, zapewniającym zgodność projektu z lokalnymi przepisami budowlanymi. Koszty pozwolenia na budowę są ważną kwestią dla każdego, kto planuje budowę domu...