Strona główna » Ściółkowanie kartonami, czyli jak wykorzystać kartony

Ściółkowanie kartonami, czyli jak wykorzystać kartony

W dzisiejszych czasach ponowne wykorzystanie materiałów jest znaną i powszechnie wykorzystywaną praktyką. Nic więc dziwnego, że także kartony poddawane są ponownemu wykorzystaniu w postaci ściółkowania. Na czym polega cały proces? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Ciekawi? Zaczynamy! 

Kartony do ściółkowania i ich krótka charakterystyka

Pudełka kartonowe po opakowaniu wielu przedmiotów m.in. w celu transportu, przechowywania, są wykorzystywane do ściółkowania w ogrodzie. By jednak móc czerpać z takiej metody maksymalną ilość korzyści, z całą pewnością należy zadbać o właściwe przygotowanie kartonów. Przede wszystkim nie bez znaczenia pozostają same kartony. Muszą być one jak najbardziej naturalne, pozbawione lakierów czy foli. Najlepiej wybrać modele w kolorze szarym. Co więcej, kartony należy właściwe oczyścić z wszelkich etykiet, taśm, zszywek, nalepek i innych zbędnych elementów. Finalnie musi pozostać czysty, szary karton. Dodatkowo należy zaznaczyć, że kartony do ściółkowania nie mogą być zalane olejami bądź innymi środkami chemicznymi czy smarami- szkodliwe, rakotwórcze substancje, mogą przenieść się w głąb gleby.

Proces ściółkowania kartonów

By skutecznie wykonać ściółkowanie przy użyciu kartonów, w pierwszej kolejności należy rozłożyć je na zakładkę. Priorytetem jest, by nie zostawiać pomiędzy nimi żadnej wolnej przestrzeni. Kolejnym krokiem jest dokładne, równomierne zwilżenie ich wodą. By kartony utrzymały się na swoim miejscu bez zmiany położenia, po bokach należy właściwe obciążyć je przy pomocy kamieni. Co więcej, bardzo często stosowaną praktyką jest przysypanie kartonów inną ściółką, taką jak m.in.: kora, słoma, suche liście czy igliwie- wybór zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji i upodobań każdego użytkownika. Taki zabieg nie tylko pomaga w utrzymaniu kartonów na swoim pierwotnym miejscu, ale dodatkowo wpływa niezwykle korzystnie także na ogólną estetykę rabat.

Dlaczego warto ściółkować glebę kartonami?

Ściółkowanie gleby kartonami pozwala na uzyskanie zachwycających efektów. Przede wszystkim doskonale użyźnia glebę. Co więcej, stwarza rośliną doskonałe warunki do wzrostu czy prawidłowego rozwoju. W zimnych porach roku ściółkowanie pozwala na ochronę dla roślin przed przemarznięciem. Co więcej, takie rozwiązanie sprawia, że bez trudu uda nam się wyeliminować dużą obecność namnażających się w zastraszającym tempie chwastów, przez co nasze rabaty ogrodowe będą zachęcać perfekcyjną czystością. 

Należy także zaznaczyć, że kartony rozkładają się wolniej niż ściółka, dzięki czemu wzbogacają glebę w materię organiczną. Dodatkową zaletą jest fakt, że celuloza przyciąga do gleby dżdżownice, w związku z czym ziemia jest dodatkowo perfekcyjnie użyźniona. 

Ściółkowanie gleby kartonami możemy zastosować zarówno do rabat z kwiatami, jak również do grządek jadalnych. Postaw na sprawdzone metody pielęgnacyjne gleby i ciesz się z satysfakcjonujących efektów przez długi czas. Do dzieła!.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kto może kupić działkę rekreacyjną (ROD)?

Nie da się ukryć, że marzeniem tysięcy mieszkańców miast jest własny ogródek działkowy. Na działce można nie tylko się porządnie zrelaksować na łonie natury, ale też uprawiać drzewa owocowe, warzywa...

Najpiękniejsze odmiany hortensji bukietowej

Hortensje bukietowe są chętnie wybierane przez ogrodników ze względu na późne kwitnienie, ozdobne duże kwiatostany, łatwą uprawę i dobre zimowanie . Rośliny te to niskie krzewy, które wytwarzają piękne, trwałe...

Czym jest mieszkanie TBS i czy można je wykupić?

Na rynku są mieszkania TBS, które należą do Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Najczęściej są one wynajmowane, ale od 2022 zmieniły się przepisy, które umożliwiają najem, a następnie możliwość nabycia prawa własności. ...

Ile zarabia architekt w Polsce w 2024r. Ile zarabia na tle Europy

Według najnowszych danych średnie wynagrodzenie architekta budownictwa w Polsce waha się od 5 do 10 tysięcy złotych miesięcznie, podczas gdy architekt krajobrazu może zarobić od 4 do 8 tysięcy złotych miesięcznie.