W dzisiejszych czasach ponowne wykorzystanie materiałów jest znaną i powszechnie wykorzystywaną praktyką. Nic więc dziwnego, że także kartony poddawane są ponownemu wykorzystaniu w postaci ściółkowania. Na czym polega cały proces? Przyjrzyjmy się zagadnieniu z bliska. Gotowi na garść praktycznych wskazówek? Ciekawi? Zaczynamy!
Kartony do ściółkowania i ich krótka charakterystyka
Pudełka kartonowe po opakowaniu wielu przedmiotów m.in. w celu transportu, przechowywania, są wykorzystywane do ściółkowania w ogrodzie. By jednak móc czerpać z takiej metody maksymalną ilość korzyści, z całą pewnością należy zadbać o właściwe przygotowanie kartonów. Przede wszystkim nie bez znaczenia pozostają same kartony. Muszą być one jak najbardziej naturalne, pozbawione lakierów czy foli. Najlepiej wybrać modele w kolorze szarym. Co więcej, kartony należy właściwe oczyścić z wszelkich etykiet, taśm, zszywek, nalepek i innych zbędnych elementów. Finalnie musi pozostać czysty, szary karton. Dodatkowo należy zaznaczyć, że kartony do ściółkowania nie mogą być zalane olejami bądź innymi środkami chemicznymi czy smarami- szkodliwe, rakotwórcze substancje, mogą przenieść się w głąb gleby.
Proces ściółkowania kartonów
By skutecznie wykonać ściółkowanie przy użyciu kartonów, w pierwszej kolejności należy rozłożyć je na zakładkę. Priorytetem jest, by nie zostawiać pomiędzy nimi żadnej wolnej przestrzeni. Kolejnym krokiem jest dokładne, równomierne zwilżenie ich wodą. By kartony utrzymały się na swoim miejscu bez zmiany położenia, po bokach należy właściwe obciążyć je przy pomocy kamieni. Co więcej, bardzo często stosowaną praktyką jest przysypanie kartonów inną ściółką, taką jak m.in.: kora, słoma, suche liście czy igliwie- wybór zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji i upodobań każdego użytkownika. Taki zabieg nie tylko pomaga w utrzymaniu kartonów na swoim pierwotnym miejscu, ale dodatkowo wpływa niezwykle korzystnie także na ogólną estetykę rabat.
Dlaczego warto ściółkować glebę kartonami?
Ściółkowanie gleby kartonami pozwala na uzyskanie zachwycających efektów. Przede wszystkim doskonale użyźnia glebę. Co więcej, stwarza rośliną doskonałe warunki do wzrostu czy prawidłowego rozwoju. W zimnych porach roku ściółkowanie pozwala na ochronę dla roślin przed przemarznięciem. Co więcej, takie rozwiązanie sprawia, że bez trudu uda nam się wyeliminować dużą obecność namnażających się w zastraszającym tempie chwastów, przez co nasze rabaty ogrodowe będą zachęcać perfekcyjną czystością.
Należy także zaznaczyć, że kartony rozkładają się wolniej niż ściółka, dzięki czemu wzbogacają glebę w materię organiczną. Dodatkową zaletą jest fakt, że celuloza przyciąga do gleby dżdżownice, w związku z czym ziemia jest dodatkowo perfekcyjnie użyźniona.
Ściółkowanie gleby kartonami możemy zastosować zarówno do rabat z kwiatami, jak również do grządek jadalnych. Postaw na sprawdzone metody pielęgnacyjne gleby i ciesz się z satysfakcjonujących efektów przez długi czas. Do dzieła!.