Strona główna » 11.000 złotych dotacji na montaż klimatyzacji – najważniejsze informacje

11.000 złotych dotacji na montaż klimatyzacji – najważniejsze informacje

Wysokie temperatury mają wiele zalet, jednak niekiedy mogą być także uciążliwe. Aby walczyć z upałami, najlepiej postawić na zamontowanie w swoim zaciszu domowym klimatyzacji. Dzięki rządowej dotacji osoby chcące zamontować urządzenia klimatyzacyjne mogą uzyskać nawet 11 tysięcy złotych. 

Rządowa dotacja na klimatyzację – co musisz wiedzieć?

Jeżeli chcesz zredukować wydatki związane z montażem klimatyzacji w swoim domu, to masz do wyboru aż trzy różne programy.

Najbardziej popularne jest oczywiście „Czyste powietrze”, jednak w ostatnim czasie wzrosło także zainteresowanie programem „Mój Prąd” czy „Moje Ciepło”. Podstawowym warunkiem umożliwiającym otrzymanie finansowego wsparcia jest zamontowanie urządzenia klimatyzacyjnego, które nie tylko schładza powietrze, ale też posiada funkcję grzania.

Czytaj więcej: Klimatyzacja w bloku – jak wybrać, zamontować, ile kosztuje?

Jeśli interesuje Cię program „Czyste powietrze”, to musisz wiedzieć, że wysokość dotacji jest zależna od 3 progów dochodowych. Wysokość dotacji w praktyce zależy przede wszystkim od miesięcznego dochodu. W przypadku programu „Czyste Powietrze” najniższa dotacja wynosi 4400 złotych, natomiast najwyższa – 11 100 złotych. 

Program „Mój Prąd” i „Moje Ciepło” – czym się cechują?

W ramach programu „Mój Prąd” można kupić pompę ciepła, która dodatkowo pełni funkcję klimatyzatora. Dzięki niemu da się otrzymać 4400 złotych dofinansowania albo 50% zwrotu kosztów. Co ważne, w jego przypadku próg dochodowy zupełnie nie jest uwzględniany. Z kolei program „Moje Ciepło” oferuje możliwość otrzymania od 7 do nawet 21 tysięcy złotych dotacji. Dokładna wysokość dotacji jest zależna od rodzaju pompy ciepła.

Zobacz również: Ile prądu pobiera klimatyzacja 3,5 kW, 5 kW, 7 kw?

Dodatkową ulgą w ramach programu „Moje Ciepło” jest Karta Dużej Rodziny – dzięki niej dofinansowanie może sięgnąć nawet 45% kosztów kwalifikowanych. Osoby decydujące się na skorzystanie z niego muszą jednak zdawać sobie sprawę z tego, że najpierw następuje inwestycja, a dopiero potem wypłata. 

Klimatyzacja a podatek

Ukłonem w stronę osób posiadających klimatyzację jest także możliwość odliczenia jej od podatku. Najczęściej spotykanym patentem jest skorzystanie z ulgi rehabilitacyjnej. Mogą z niej skorzystać osoby niepełnosprawne, które zostały zobligowane do wydania pieniędzy na leczenie bądź rehabilitację.

Warto wiedzieć: Kto oferuje szybki montaż klimatyzacji? Czas realizacji zamówienia

Sposobem na odliczenie klimatyzacji od podatku jest też ulga termomodernizacyjna. Jest ona przeznaczona dla podatników, którzy są właścicielami bądź współwłaścicielami domów jednorodzinnych i zrealizowali w niedawnym czasie jakiekolwiek prace termomodernizacyjne w swoim zaciszu domowym.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bukszpan jak uprawić i pielęgnować?

Bukszpan to dobrze znany, wiecznie zielony krzew, powszechnie uprawiany w ogrodach i krajobrazach. Jest rośliną wszechstronną, którą można uprawiać w formie żywopłotów i pojedynczych figur geometrycznych, co czyni ją doskonałym...

Jak obniżyć rachunki za prąd? Co zużywa najwięcej energii?

Zrozumienie składników rachunku za energię elektryczną jest pierwszym krokiem w kierunku zmniejszenia kosztów energii elektrycznej. Rachunki za energię elektryczną zazwyczaj obejmują opłaty stałe, które pozostają stałe niezależnie od zużycia energii,...

Zarządzanie przestrzenią – sztuka perfekcyjnej organizacji szuflad kuchennych

W jaki sposób stworzyć funkcjonalną i ergonomiczną przestrzeń do przechowywania w kuchennych szufladach? Dowiedz się, jak skutecznie zorganizować szuflady, aby zwiększyć praktyczność i wygodę korzystania z kuchni. Pięć istotnych stref...

Protokół odbioru instalacji elektrycznej co powinien zawierać?

Protokół odbioru instalacji elektrycznej jest kluczowym dokumentem potwierdzającym bezpieczeństwo i przydatność instalacji elektrycznej. Raport ten jest certyfikatem, bez którego żadna nieruchomość nie może zostać oddana do użytku . Protokół odbioru...