Strona główna » Termin startu programu „Pierwsze Mieszkanie” 3 Lipca 2023 Wnioski

Termin startu programu „Pierwsze Mieszkanie” 3 Lipca 2023 Wnioski

Program „Pierwsze Mieszkanie” startuje już niedługo. Jeden z jego elementów to „Bezpieczny Kredyt 2 procent”. Startuje już 3 lipca. Już trzy największe banki w Polsce zdeklarowały chęć uczestnictwa w nim, a także gotowość wprowadzenia tego produktu do oferty.

Program „Bezpieczny Kredy 2 procent” jest skierowany do osób do czterdziestego piątego roku życia, które jeszcze nie mają własnego mieszkania. Dopłata do kredytu jest przewidywana na okres dziesięciu lat. Dzięki temu oprocentowanie zobowiązania będzie kształtowało się na poziomie dwóch procent plus dodatkowo marża banku.

Od kiedy „Bezpieczny Kredyt 2 procent”?

Waldemar Buda – minister rozwoju i technologii zapowiedział, że program ten ma ruszyć 3 lipca bieżącego roku. Źródłem finansowania będzie Bank Gospodarstwa Krajowego. W programie udział wezmą instytucje finansowe, które podpiszą umowę z BGK i do tego wprowadzą instrumenty do swojej produktowej oferty.

Dariusz Szwed, który jest wiceprezesem PKO Banku Polskiego, poinformował, że bank jest liderem na rynku w nowym mieszkaniowym programie rządu. Podczas ostatniej konferencji prasowej wyjaśnił, że jego bank jest już gotowy, aby od 1 lipca oferować taki właśnie kredyt.

Czytaj więcej: O czym należy pamiętać sprzedając mieszkanie w 2023 roku?

Zapowiedział także, że chce, aby PKO Bank Polski był jednym z pierwszych banków, które w swojej ofercie będą miały „Bezpieczny Kredyt” już od początku lipca.

Z kolei ING Bank Śląski na początku maja poinformował, że nie podjął ostatecznej decyzji, czy przystąpi do tego rządowego programu. Przedstawiciele banku przyznają, że mają sporo wątpliwości oraz pytań. Przyznają, że nie wiedzą, czy są w stanie skonstruować mechanizm tego typu, który sprawi, że konsumenci zrozumieją, z jakimi konsekwencjami wiąże się ten produkt.

Sprawdź więcej: Jak tanio wykończyć mieszkanie w stanie deweloperskim?

Nie tylko mieszkania nowe

Waldemar Buda mówił o informacjach pozytywnych z rynku. Pojawiały się zapowiedzi, że mieszkań nie będzie, czy też może ich zabraknąć. Na rynku jest jednak bardzo dużo wolnych mieszkań. Jest to liczba ponad 238 tysięcy. Mieszkania te w ramach tego programu jak najbardziej mogą być kupione.

Minister jednocześnie także przypomniał, że do programu nie tylko dopuszczany jest rynek pierwotny, ale również rynek wtórny. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić mieszkanie używane.

Więcej informacji: Jak napisać skuteczne ogłoszenie o sprzedaż mieszkania? – Gdzie sprzedać?

Program „Bezpieczny Kredyt 2 procent” obejmuje również budowę domu. Co to oznacza? Oznacza to, że osoby, które mają działkę budowlaną, ale do tej pory nie dysponowały wolnymi środkami, będą mogły skorzystać z takowego kredytu na bardzo preferencyjnych warunkach.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ranking klimatyzatorów (klimatyzacji) ściennych Opinie 2024

Instalacja klimatyzacji jest istotnym aspektem współczesnego życia, zapewniając szereg korzyści, które poprawiają komfort i jakość życia.

11.000 złotych dotacji na montaż klimatyzacji – najważniejsze informacje

Wysokie temperatury mają wiele zalet, jednak niekiedy mogą być także uciążliwe. Aby walczyć z upałami, najlepiej postawić na zamontowanie w swoim zaciszu domowym klimatyzacji. Dzięki rządowej dotacji osoby chcące zamontować...

Jak negocjować cenę mieszkania?

Negocjacje z deweloperem ceny mieszkania wymagają badań i przygotowań. Przed przystąpieniem do negocjacji konieczne jest zapoznanie się z deweloperem i jego innymi projektami, aby uzyskać wgląd w jego strategie cenowe...

Co sprawdzić przed kupnem mieszkania z rynku wtórnego?

Jedną z pierwszych rzeczy do sprawdzenia jest własność i tytuł własności nieruchomości, aby upewnić się, że sprzedający ma prawo do sprzedaży nieruchomości.