Strona główna » Jak tanio wykończyć mieszkanie w stanie deweloperskim?

Jak tanio wykończyć mieszkanie w stanie deweloperskim?

Wybierając samemu ekipę remontową, najlepiej skorzystać z… ustnych wskazówek. Polecona ekipa, której efekt można podziwiać w mieszkaniu znajomego lub krewnego, to najlepsza gwarancja, że ​​wszystko pójdzie zgodnie z planem i na czas.

Samodzielne oszacowanie zakresu prac i ustalenie kolejności działań może być nie lada wyzwaniem. Bardzo pomocne będzie wybranie takiego fachowca, który pomoże nie tylko w stworzeniu listy wydatków, ale także w opracowaniu planu działania. Niektóre ekipy remontowo-remontowe oferują gotowe pakiety usług (nawet z materiałami) w cenach od 400 do 1000 zł za metr kwadratowy. Najwięcej za ukończenie mieszkania w 2021 roku zapłacą mieszkańcy dużych miast, zwłaszcza mieszkańcy województw mazowieckiego, śląskiego.

Tanie wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim w 2023

Wykończenie mieszkania do standardów deweloperskich to nie lada wyzwanie, dlatego najlepiej od razu zdecydować się na fachową pomoc inżynierów Certain Lokal. Inżynier zna wszystkie niezbędne normy budowlane, a także normy prawne wymagane do odbioru nieruchomości. W przeciwieństwie do zespołów konserwacyjnych nasi inżynierowie mają wiele doświadczeń w zakresie akceptacji.

Strategie cenowe

To, jakie rabaty mogą dać deweloperzy, zależy w dużej mierze od warunków rynkowych. W okresie niedawnego boomu na rynku mieszkaniowym widoczne jest wyraźne ograniczenie możliwości negocjacyjnych. Wysokość udzielonego rabatu odzwierciedla różnicę pomiędzy ceną ofertową a ceną transakcyjną jednostki. Według danych NBP I kwartał lat ubiegłych to:

Aby skutecznie negocjować z deweloperami, uzasadnienie obniżek cen powinno być przemyślane i dostosowane do lokalnych warunków. Poniżej znajdziesz listę przykładów, których możesz użyć jako karty przetargowej w rozmowach z programistami:

Sukces to nie tylko niższe ceny – pamiętaj, nie skupiaj się tylko na liczbach. Jeśli deweloper nie chce obniżyć ceny, postaraj się kupić jak najwięcej w tej samej cenie. Pamiętaj jednak, aby skupić się tylko na tym, czego naprawdę potrzebujesz.

Czytaj więcej: Gniazdka i łączniki w domu. Jak rozplanować instalację elektryczną?

Sprawdź licencje i certyfikaty wykonawcy

Przed podpisaniem umowy z wykonawcą przeczytaj nasz artykuł o tym, jak zweryfikować swoją pracę po skompletowaniu zespołu. Znajdziesz tu nie tylko praktyczne wskazówki dotyczące akceptacji projektów, ale także umowy do podpisania i zachowanie ewentualnych kar umownych.

Kolejną kwestią jest konieczność szczegółowego sprawdzenia domu podczas odbioru, w tym warunków technicznych oraz zgodności z dokumentacją kontraktową i normami budowlanymi. Wykrywając wszystkie wady i umieszczając je w protokole odbioru, upewnimy się, że nie poniesiemy dodatkowych kosztów dla dewelopera odpowiedzialnego za usunięcie wad. Dlatego też nie do przecenienia jest możliwość skorzystania z pomocy doświadczonego inżyniera lub inspektora nadzoru budowlanego podczas procesu odbioru technicznego.

Sprawdź również: Ocieplenie poddasza pianką czy wełną?

Na początek najlepiej przyjrzeć się umowie z deweloperem, aby doprecyzować nasze oczekiwania co do standardów deweloperskich. Ponieważ nie jest to określone w zachowaniu dewelopera, w okresie odbioru możemy być zaskoczeni np. zgodnie z naszą umową parapety nie są montowane w standardzie deweloperskim, co oczywiście podniesie koszt wyposażenia domu.

Poinformuj wykonawcę o wszelkich zmianach lub opóźnieniach

W przypadku zakupu nieruchomości od dewelopera na opóźnienia w procesie budowy mogą mieć również wpływ jej wady. Zgodnie z ustawą deweloperską jest on zobowiązany do usunięcia wad domu stwierdzonych w protokole odbioru. W praktyce jednak deweloperzy często opóźniają lub kwestionują renowację, uniemożliwiając w ten sposób wejście ekipie wykończeniowej. Opóźnienia w odbiorze całego budynku uniemożliwiły również rozpoczęcie dalszych prac. Ten problem nie istniałby, gdyby ten sam wykonawca był odpowiedzialny za rozwój i ukończenie.

Warto więcej: Malowanie ścian instrukcja krok po kroku

Zebrane fakty ułatwią nam negocjowanie warunków umów, stawek i terminów z ekspertami, ale pamiętaj, że wszystkie ustalenia muszą być udokumentowane punkt po punkcie, abyśmy mogli mieć pewność, że wszystkie prace zostaną wykonane dokładnie.

Oceń pracę wykonawcy

Zatrudniając ekipę remontową, najlepiej mieć wśród fachowców swojej firmy hydraulika i hydraulika. Zazwyczaj zespół remontowy zatrudnia ekspertów we wszystkich aspektach, ale łazienki to osobna „specjalność”, która wymaga nieco innej wiedzy na temat renowacji. To tam najczęściej się psuje i najtrudniej jest to naprawić. Jeśli coś pęknie na dnie prysznica, broń Boże, nie ma brodzika, ale podłoga zachowuje się jak on (tzw. otwarty prysznic) lub brodzik stoi na podłodze, to kafelek do wymiany. Kiedy stwierdzimy, że rura wodna cieknie, musimy również zapukać do ściany, aby sprawdzić usterkę. W rezultacie naprawy są drogie, dlatego warto od początku zatrudnić fachowca od łazienki, aby wszystko ładnie i bezpiecznie się skończyło.

Czytaj więcej: Pierwsze Mieszkanie 2023 – nowy program rządu

Sypialnia to pomieszczenie, w którym spędzamy dużo wolnego czasu. Dlatego warto dokładnie przemyśleć wszystkie kwestie związane z jego zestawieniem. Pierwszym etapem prac powinno być wykończenie podłogi. Najtańsze jest położenie podłogi (od 22 zł do 94 zł za metr kwadratowy, zwykle za dobrej jakości panele płacimy około 35 zł). Do całkowitego kosztu należy doliczyć jeszcze koszt folii bąbelkowej (ok. 8,10 zł/m2), listew przypodłogowych (ok. 6,70 zł/m2) oraz listew parapetowych (ok. 25,40 zł/szt.). Ostatnim wydatkiem jest koszt ułożenia paneli w sypialniach – fachowcy za taką pracę zapłacą około 26 zł/m².

Warto wiedzieć: Ile kosztuje montaż drzwi wewnętrznych z ościeżnicą?

Zanim przystąpisz do urządzania mieszkania, warto przeanalizować, co chcesz osiągnąć. Pamiętaj, dobry plan przełoży się na sprawne wykonanie remontu. Nie będzie długich przerw i nagłych awarii w procesie wykańczania. Jest to bardzo ważne, jeśli chcesz, aby urządzanie mieszkania płynnie przechodziło z jednego etapu w drugi. Dlatego zaplanuj z wyprzedzeniem rodzaj oświetlenia (np. sufity podwieszane z oświetleniem wpuszczanym) lub ogrzewanie (np. ogrzewanie podłogowe) dla każdego pomieszczenia z wyprzedzeniem.

Cezary Kowalski

Ponad 15 lat doświadczenia w branży budowlanej. Od 4 lat udzielam się jako specjalista w branży budowlanej. Tworzę i publikuje poradniki, które mogą pomóc w mniejszych i większych remontach. Wykorzystaj moje liczne poradniki i Tipy do przyjemnego remontu swojego mieszkania bądź budowy domu.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ile kosztuje montaż baterii zlewozmywakowej?

Koszt instalacji baterii umywalkowej może się różnić w zależności od kilku czynników. Jednym z głównych czynników wpływających na koszt jest rodzaj wybranej baterii. Dostępne są różne rodzaje baterii, od podstawowych...

Jak optycznie powiększyć pokój kolorami?

Wybór jasnych i neutralnych kolorów to świetny sposób na optyczne powiększenie pomieszczenia.

Jaka deska podłogowa na ogrzewanie podłogowe?

Wybór najlepszego rodzaju deski podłogowej na ogrzewanie podłogowe będzie zależał od Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji.

Jak tanio wykończyć schody betonowe? Aktualny cennik w 2023 roku

Wykończenie schodów betonowych tanim kosztem można osiągnąć stosując podstawowe techniki wykończeniowe.