Strona główna » Czym jest mieszkanie TBS i czy można je wykupić?
Czym jest mieszkanie TBS i czy można je wykupić

Czym jest mieszkanie TBS i czy można je wykupić?

Na rynku są mieszkania TBS, które należą do Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Najczęściej są one wynajmowane, ale od 2022 zmieniły się przepisy, które umożliwiają najem, a następnie możliwość nabycia prawa własności. 

Ile kosztuje wynajęcie mieszkania w TBS?

By zamieszkać w mieszkaniu TBS, trzeba mieć określone dochody. Nie są to mieszkania komunalne należące do gminy. Można zamieszkać w lokalu o różnym standardzie w zależności od konkretnego towarzystwa. Nowoczesne TBS-y nie odbiegają standardem od mieszkań oferowanych przez deweloperów.

Czytaj więcej: Mieszkania TBS w 2023 roku – co trzeba zrobić aby je dostać?

Jeśli chodzi o najem takiego mieszkania, to koszt jest niższy niż ceny obowiązujące na rynku, ale warunkiem najmu jest wniesienie opłaty partycypacyjnej. Wynosi ona od 10 do 30 procent kosztów mieszkania. Najczęściej jest to kwota wynosząca maksymalnie 50 tysięcy złotych. 

Czy mieszkanie w TBS można wykupić?

Jeszcze przed 2022 roku nie było możliwości wykupu mieszkania TBS, ale przepisy zmieniły się 1 stycznia 2022. Można zatem wykupić lokal w TBS, ale muszą być spełnione pewne warunki. Pierwszym z nich jest zgoda towarzystwa. Następnie osoba powinna wnieść opłatę partycypacyjną, która nie może być niższa niż 20 procent wartości mieszkania.

Zobacz również: Mieszkanie socjalne czym jest i komu przysługuje?

W miejscowościach przekraczających 100 tysięcy mieszkańców wysokość opłaty wzrasta do 25 procent. Kolejnym warunkiem jest nieprzerwany najem przez minimum 5 lat i niezaleganie z czynszem dłużej niż 3 miesiące. Wykupu można dokonać w momencie, w którym TBS spłaci kredyt.

Ile kosztuje kupno mieszkania TBS?

Cena wykupu jest ustalana przez profesjonalnego rzeczoznawcę i zazwyczaj jest to kwota porównywalna z cenami rynkowymi obowiązującymi w konkretnym momencie. Przepisy jednak określają maksymalną cenę TBS-ów. Można także rozbić zapłatę na raty, które nie mogą być rozłożone na dłuższy okres niż 10 lat. By wykupić mieszkanie, należy złożyć wniosek. Jeśli odpowiedź będzie pozytywna, to rozwiązana zostaje umowa najmu i podpisuje się umowę najmu z dojściem do własności. Jest to tak zwany najem instytucjonalny.

Więcej informacji: Mieszkania w Polsce coraz droższe. Jak temu zapobiec?

We wniosku należy zawszeć wszystkie informacje, łącznie z imieniem i nazwiskiem czy danymi adresowymi. Musi się też znaleźć prośba o wykupienie mieszkania. Napisanie wniosku nie powinno przysporzyć nikomu problemów, a w razie wątpliwości można udać się do najbliższego towarzystwa i poprosić o pomoc. 

Towarzystwo Budownictwa Społecznego oferuje atrakcyjne mieszkania, które można wykupić na własność. Z takiej formy korzystają ludzie o stałych dochodach, a także młodzi, których nie stać na wzięcie kredytu. Możliwość wykupu zwiększy jeszcze bardziej popularność TBS-ów. 

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Mieszkania w Polsce coraz droższe. Jak temu zapobiec?

Po wielu miesiącach braku ruchu na rynku nieruchomości ceny mieszkań znacznie wzrosły, a to za sprawą popytu, który rośnie w bardzo szybkim tempie. Przyczyniły się też do tego dopłaty do...

Jak posprzątać zapuszczone mieszkanie?

Po uprzątnięciu nadmiaru przedmiotów możesz przystąpić do dokładnego sprzątania mieszkania. Zacznij od góry i kieruj się w dół. Oczyść wszystkie powierzchnie, w tym kuchnię, łazienki, podłogi, okna i meble. Aby...

Ranking firm instalatorów pomp ciepła 2024 – TOP firmy w Polsce

Pompy ciepła stają się coraz bardziej popularne w Polsce jako innowacyjne i ekologiczne rozwiązanie grzewcze.

Eko zabawka jak zrobić? Pomysły na zabawki

Tworzenie ekologicznych zabawek z materiałów pochodzących z recyklingu może być zabawą i satysfakcjonującym zajęciem zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jedną z głównych korzyści stosowania materiałów pochodzących z recyklingu jest...