Strona główna » Czy pierwsze mieszkanie bez podatku to korzystne rozwiązanie?

Czy pierwsze mieszkanie bez podatku to korzystne rozwiązanie?

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się kredyt na 2%. O czym należy pamiętać, jeśli chce się z niego skorzystać? Czy niższy procent obowiązuje także przy zakupie kolejnego mieszkania? 

Dotychczas przy nabywaniu nieruchomości na rynku wtórnym konieczne było uiszczenie podatku od czynności cywilnoprawnych, zwanego podatkiem PCC. Odpowiada on 2% wartości rynkowej mieszkania lub domu będącego przedmiotem transakcji. 

Ile można zaoszczędzić na zakupie mieszkania?

Głosowanie w Sejmie sprawiło, że podatek PCC zostanie zniesiony, dla osób, które decydują się na zakup mieszkania z rynku wtórnego pierwszy raz.

„Taka zmiana cieszy, bo zostawi więcej pieniędzy w kieszeniach młodych ludzi, bo kupując mieszkanie za 500 000 zł, zaoszczędzą 10 000 zł. – To dużo pieniędzy” – napisał na Twitterze Tomasz Narkun, inwestor i analityk rynku nieruchomości.

Sprawdź również: Termin startu programu „Pierwsze Mieszkanie” 3 Lipca 2023 Wnioski

Obecnie wiele osób chciałoby wejść w posiadanie pierwszego mieszkania, jednak obawiają się rosnących rat kredytu. Pojawienie się tego rozwiązania sprawi, że zainteresowanie nieruchomościami może być znacznie wyższe. Tym większe ma to znaczenie dla osób, które posiadają już odłożony wkład własny i szukają korzystnych warunków, by zrealizować swoje marzenie o posiadaniu własnych czterech kątów. Warto wcześniej zapoznać się z ofertami sprzedaży, ponieważ w zależności od miejscowości, ale także osiedla można spotkać się z przeróżnymi cenami za ten sam metraż. 

Kiedy przy zakupie mieszkania zapłaci się wyższy podatek?

– „Znosimy 2-procentowy podatek, aby poprawić sytuację osób, które kupują swoje pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym. W większości przypadków są to osoby młode, które dopiero rozpoczynają karierę zawodową i nie mają na to środków finansowych” – powiedział Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda.

Warto wiedzieć: Dom powyżej 70 metrów bez pozwolenia. Rząd zapowiada nowy projekt

Pierwsi nabywcy mieszkań na rynku wtórnym nie muszą płacić podatku PCC. Parlament Europejski zdecydował jednak, że stawka podatku będzie wyższa w przypadku szóstego i kolejnych mieszkań (kupowanych w jednym lub kilku budynkach wybudowanych na jednej działce) lub hurtowego zakupu udziałów w takich mieszkaniach. Dla takich inwestorów będzie obowiązywała stawka PCC w wysokości 6%.

Czytaj więcej: Dofinansowanie nawet do 58 tysięcy złotych na pompy ciepła

– Minister Waldemar Buda wyjaśnił, że „zmiany mają na celu przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom ograniczającym podaż mieszkań dla osób nabywających nieruchomości na własne cele mieszkaniowe, takim jak konsolidacja mieszkań na rynku pierwotnym”. Warto sprawdzić, czy spełnia się warunki, ponieważ umożliwi to wejście w posiadanie wymarzonej nieruchomości.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ile kosztuje wykup mieszkania komunalnego w 2024 roku?

Mieszkania komunalne to mieszkania komunalne, które są własnością samorządów lokalnych i są przez nie zarządzane. Mieszkania te są zazwyczaj wynajmowane osobom lub rodzinom o niskich dochodach, których nie stać na...

Pompy ciepła opłacają się nie tylko w zimę – sprawdź największe korzyści

Oprócz tego, że pompy są urządzeniami praktycznie bezobsługowymi to dodatkowo w połączeniu z panelami fotowoltaicznymi stanowią obecnie jedno z najtańszych źródeł ciepła w naszych domach.

Trawa samo zagęszczająca – Opinie czy warto?

Trawa samo zagęszczająca się to nowa kategoria traw, które są intensywnie zielone, bardzo odporne i mają samo naprawiające się kłącza . W przeciwieństwie do zwykłych traw, samo zagęszczająca się trawa...

Ile kosztuje hala namiotowa? Całoroczna, wynajem, używana

Najniższe ceny hal namiotowych o wymiarach 6 x 12 m osiągają kwotę 2 500 – 5 000 zł. Cennik hal namiotowych o wymiarach 8 x 12 m waha się w przedziale 6 000 – 13 000 zł​