Strona główna » Bezpieczny kredyt 2% – czy rzeczywiście jest na 2%?

Bezpieczny kredyt 2% – czy rzeczywiście jest na 2%?

Bezpieczny kredyt 2% w ostatnim czasie cieszy się olbrzymią popularnością. W większości przypadków cieszy się on pochlebnymi opiniami, aczkolwiek sporo ludzi nie bierze pod uwagę tego, że realna cena kredytu może być wyższa niż wstępnie zakładano.

Sprawdź, co warto wiedzieć o bezpiecznym kredycie 2% i na co powinieneś się przygotować. 

Bezpieczny kredyt 2% a opłaty – o czym należy pamiętać?

Program „Pierwsze mieszkanie” w okamgnieniu zaskarbił sobie sympatię wielu osób. Realna cena tego kredytu będzie jednak zdecydowanie wyższa niż 2%, albowiem trzeba wziąć pod uwagę cały okres spłaty kredytu oraz potencjalne dodatkowe opłaty.

Czytaj więcej: Wpływ programu Bezpieczny Kredyt 2% na ceny mieszkań

Program ten ruszył w lipcu i głównym jego założeniem jest wsparcie osób, które nie mają wystarczających środków na zakup swojej pierwszej nieruchomości. W ciągu roku z inicjatywy tej ma skorzystać nawet 40 tysięcy gospodarstw domowych, jednak zdaniem ekspertów pozytywne opinie na jej temat są lekko podkoloryzowane. Finalne oprocentowanie tego kredytu będzie bowiem wyższe niż wstępnie zakładane 2%. Banki informują bowiem, że rzeczywiste koszty do poniesienia mogą być nawet dwukrotnie wyższe. 

Czym cechuje się bezpieczny kredyt 2%?

Bezpieczny kredyt 2% wynosi maksymalnie 500 000 złotych dla singla i 600 000 złotych dla pary. Decydując się na skorzystanie z tego programu, należy nastawić się na stałe oprocentowanie 2% plus marżę dla banku przez dekadę. Choć z pozoru cały ten kredyt wygląda bardzo atrakcyjnie, to w praktyce opłaty z nim związane mogą być wyższe.

Zobacz również: Gdzie szukać mieszkania do kupna pod Kredyt 2 procent?

Na oficjalnych stronach banków pojawia się nawet specjalne ostrzeżenie, które ma informować potencjalnych klientów, że kredyt 2% wcale nie oznacza, że oprocentowanie wyniesie dokładnie tyle.

Eksperci z zakresu finansów wyjaśniają, że stosowanie dopłat do rat rzeczywiście wynosi 2%, jednak jest powiększone o marżę banku, w efekcie czego końcowe opłaty są o wiele wyższe. Warto pamiętać jednak o tym, że dopłaty są stosowane tylko przez 10 lat, a po tym okresie przewidywana jest zmiana obowiązujących zasad. 

Czy bezpieczny kredyt 2% jest opłacalny?

Bezpieczny kredyt 2% z pewnością ma wiele zalet i jest bardzo atrakcyjny, jednak decydując się na jego wzięcie, warto brać pod uwagę wszystkie obligatoryjne koszty i roczną stopę oprocentowania w danym banku. Dzięki przeanalizowaniu RRSO możliwe będzie szybkie oszacowanie, czy dany kredyt rzeczywiście jest godny uwagi.

Więcej informacji: Rekordowy popyt na mieszkania i zainteresowanie tańszym kredytem

Na chwilę obecną najniższe RRSO oferuje Bank Pekao, dlatego też eksperci rekomendują korzystanie właśnie z jego pomocy (w jego przypadku RRSO wynosi tylko 4,72%). 

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

  1. Ogólna ocena:

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Unijna Dyrektywa Budynkowa: Zeroemisyjność do 2030 r.

Unijna Dyrektywa Budynkowa dąży do eliminacji emisji CO2 z nowych budynków do 2030 r. W marcu planowane jest ostateczne głosowanie w Europarlamencie, co może zmienić krajobraz energetyczny w Europie. Nowe...

Czy można kogoś wymeldować bez jego zgody?

Proces wymeldowania najemcy z mieszkania wymaga przeprowadzenia krok po kroku procedury, aby upewnić się, że zostały spełnione wszystkie wymogi prawne. Pierwszym krokiem jest powiadomienie najemcy o zamiarze wypowiedzenia umowy najmu....

W 2023 roku rozpoczną się kontrole deklaracji źródeł ciepła

Jeszcze w 2023 roku mają rozpocząć się kontrole źródeł ciepła jakie zostały zadeklarowane we wnioskach CEEB. Chodzi o deklaracje z 2021 oku, w których każdy Polak musiał zadeklarować w jakiej...

Kostka brukowa od Bruk Bet, Polbruk, Nostalit, Jadar opinie cena

Obecnie kostka brukowa jest nadal wykorzystywana na różne sposoby i może nadać każdej przestrzeni niepowtarzalny i rustykalny urok.