Strona główna » Dofinansowanie do pompy ciepła w 2023 roku

Dofinansowanie do pompy ciepła w 2023 roku

Dbałość oraz troska o środowisko to coś, o czym każdy powinien pamiętać. Żeby jednak móc  korzystać z odnawialnych źródeł energii oraz energooszczędnych źródeł ciepła, trzeba dysponować odpowiednimi funduszami. Z tego też względu powstały programy, mające na celu dopłaty oraz dofinansowanie zakupu i montażu pomp ciepła. Jakie są zatem formy pomocy i jakie warunki należy spełnić, żeby ją otrzymać?

W kwietniu 2022 r. wszedł w życie program, który miałby umożliwić właścicielom oraz współwłaścicielom domów jednorodzinnych, które istnieją od 1 stycznia 2021 r., otrzymanie dopłat do pomp ciepła (tak zwany program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej).

Dofinansowanie do pompy ciepła w 2023 roku

Musi być jednak spełniony warunek w postaci montażu pompy ciepła tylko w domu, w którym wskaźnik rocznego zapotrzebowania na energię nieodnawialną wynosi maksymalnie 63 kWh, a dla wniosków składanych po roku 2022 - 55 kwH.

Czytaj również: Zwiększona Premia termomodernizacyjna z 16 do 26% w 2023r.

Kwota pomocy oscyluje w granicach od 7 tys. zł do 21 tys. zł i brak jest maksymalnego miesięcznego wynagrodzenia, którego przekroczenie skutkowałoby nieotrzymaniem pomocy.

Program Czyste Powietrze

Jeżeli zaś chodzi o domy wybudowane znacznie wcześniej, to dla nich został stworzony program Czyste Powietrze. W tym przypadku brane są jednak pod uwagę dochody właścicieli. Jeżeli nie przekraczają one rocznie 100 tys. zł w danym gospodarstwie domowym (bez przeliczania na jedną osobę), to maksymalnie można otrzymać 13.500 zł na zakup pomp ciepła.

W przypadku zaś beneficjentów, których dochód miesięczny nie przekracza 1400 zł (gospodarstwo jednoosobowe) oraz 1960 zł (gospodarstwo kilkuosobowe), maksymalna wartość dotacji wynosi 18.000 zł. Co ciekawe, program Czyste Powietrze obejmuje również ulgę termomodernizacyjną, która umożliwi docieplenie budynku.

Sprawdź również: Zwiększenie dotacji w programie „Czyste Powietrze” do 136 tys. zł 

Program Czyste Powietrze Plus

Kolejnym programem, na który z pewnością warto zwrócić uwagę jest program Czyste Powietrze Plus, który oprócz wymiany źródła ciepła i docieplenia budynku, daje możliwość uzyskania przedpłaty w wysokości połowy całego dofinansowania dla rodzin z niższymi dochodami. Tak jak w przypadku programu Czyste Powietrze, mamy tutaj wyszczególnione dwie kwoty pomocy:

  • Do 30 tys. zł - kiedy roczny dochód nie przekracza 100 tys. zł
  • Do 37 tys. zł - kiedy miesięczny dochód na osobę nie przekracza 1894 zł (gospodarstwo wieloosobowe) i 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym

Warto tutaj nadmienić, że od 03.01.2023 r., jeżeli dochód ten w gospodarstwie jednoosobowym nie przekracza 1090 zł, a  w gospodarstwie wieloosobowym 1526 zł, można otrzymać aż 90% dofinansowania.

Firmy zajmujące się montażem pomp ciepła w 2023

Marcin Rączek

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce.

  1. Ogólna ocena:

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ile kosztuje Akademik w 2024 roku? Ceny akademików w Polsce

Akademiki to popularna forma zakwaterowania dla studentów, którzy chcą zaoszczędzić na kosztach życia i nawiązać nowe znajomości. Jednak ceny akademików mogą się znacznie różnić w zależności od miasta, lokalizacji, standardu...

Jak sprawdzić klasę gruntu na działce?

Sprawdzanie klasy gleby na działce online stało się coraz wygodniejsze i dostępne. Znajomość klasy gleby działki jest kluczowa z różnych powodów. Po pierwsze, dostarcza cennych informacji na temat jakości i...

Przycinanie Budlei Dawida – kluczowe aspekty i praktyczne wskazówki

Budleja Dawida, popularnie znana jako motyli krzew, stanowi niezwykłą ozdobę ogrodów swoim efektownym kwitnieniem i charakterystycznym pokrojem. Osoby, które chcą utrzymać tę roślinę w zdrowiu i sprawić, by rozkwitła w...

Praktyczne rozwiązania, które pomogą wybrać mieszkanie

Przed wyborem mieszkania ważne jest, aby ocenić swoją sytuację finansową, aby określić budżet. Ocena Twoich rezerw finansowych może pomóc Ci zrozumieć, ile możesz sobie pozwolić na wydatki na czynsz i...