Strona główna » Dom szkieletowy – jak zbudować dom z drewna?
Dom szkieletowy - jak zbudować dom z drewna

Dom szkieletowy – jak zbudować dom z drewna?

Dom szkieletowy skąd wzięła się nazwa? Domy budowane w tej technice najczęściej wykorzystywane są jako domy letniskowe. Czasy się trochę zmieniły i obecna technologia pozwala na wiele praktycznych rozwiązań, aby dom szkieletowy był również domem całorocznym.

Czy to oznacza, że ​​można w nim mieszkać zimą? Oczywiście, o ile zainwestujesz w jego dodatkową izolację. Zwykle do tego celu używa się wełny mineralnej i styropianu, ale nie tylko.

Taki budynek jest bardzo dźwiękochłonny. Często żartuję, że to najbardziej rodzinny dom. Banalna rzecz, ale męcząca: jak ktoś rano wstanie…nie ma siły, wszyscy muszą wstać. Nigdy więcej nie miałem okazji spać. Kolejną wadą konstrukcji ramowych jest podatność na wszelkie awarie.

Finansowanie domów szkieletowych

To prawda, że ​​koszt budowy domu szkieletowego jest stosunkowo niski, ale na początek musisz zebrać cały budżet. Może to być dużą przeszkodą dla kogoś, kto planuje budowę domu etapami. Kolejnym minusem jest to, że dom bardzo szybko się wychładza – dlatego już na etapie planowania warto zainwestować w wydajny system grzewczy (najlepiej w połączeniu z często zalecaną w tym przypadku fotowoltaiką).

Ostateczny koszt budowy domu szkieletowego zależy od wielu czynników. Przede wszystkim musimy zrobić projekt, cena waha się od około 2000. Do 4 tys. zł. Taki dom może kosztować nawet 250 000 dolarów. zł. W stanie oryginalnym i do ok 350tys zł. w stanie deweloperskim. Należy również pamiętać, że dom musi być wykończony od wewnątrz. W takim przypadku warto ponownie dodać lub odjąć 100 000. zł.

W teorii domy szkieletowe powinny mieć również pozytywny wpływ na nasze finanse. Sam budynek jest bardzo lekki, co obniża cenę fundamentu. Fakt, że elementy konstrukcyjne są stosunkowo lekkie, sprawi, że ich transport na plac budowy będzie tańszy. Inną cechą domów kanadyjskich jest to, że są bardzo dobrze izolowane, dzięki czemu są znacznie tańsze w eksploatacji.

Projektowanie domu szkieletowego

Dom szkieletowy może być budowany stopniowo na placu budowy lub może być transportowany na plac budowy w postaci prefabrykowanych elementów. Budowa domu szkieletowego oraz wstawienie okien i drzwi powstają od ręki, zwykle w ciągu kilku dni (prefabrykacja) lub w ciągu kilku dni.

Konstrukcja domu szkieletowego wzmocniona jest od zewnątrz zewnętrznym poszyciem. Na przykład może to być płyta OSB ułożona z wiatroizolacją i izolacją termiczną. Następnie jest zabezpieczana flizeliną elewacyjną, a końcową warstwą zewnętrzną jest tynk mineralny. Przestrzeń między płytami wypełniona jest wełną mineralną i folią przeciwwilgociową. Na koniec instalowana jest płyta gipsowo-kartonowa.

Czytaj teraz: Ile kosztuje montaż drzwi wewnętrznych z ościeżnicą?

Technologię domów szkieletowych można łatwo dostosować do potrzeb budynków energooszczędnych. Następnie nałóż kolejną warstwę zewnętrznego polaru na zewnątrz. Wiele firm oferuje gotowe elementy prefabrykowane do montażu domu. Ich zakupy często wiążą się z koniecznością wynajęcia profesjonalnej ekipy do budowy domu. System szkieletowy najlepiej nadaje się do budowy małych rzeczy: małych domów jednorodzinnych (jak dom MORS 54m), altan letnich czy altany dystrybucyjnej.

Wady domów szkieletowych

Jak wszystkie inne budynki, domy szkieletowe nie są całkowicie bezpieczne przed buntownikami. W celu zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa mieszkańcom konieczne było uwzględnienie odpowiedniej jakości materiałów i wykonania już na etapie projektowania i budowy. Utrzymując je, większość zagrożeń można zredukować prawie do zera.

Wystarczy zbyt mocne otwarcie drzwi. Domy szkieletowe są podatne na awarie i mało odporne na biokorozję. Nawet niewielkie, niezauważalne wycieki mogą po pewnym czasie stać się dużymi problemami. To tylko niektóre z problemów, z jakimi spotkaliśmy się na przestrzeni lat naszej działalności.

Warto wiedzieć: Ile kosztuje ocieplenie i izolacja pianką PUR?

Duży problem i przeciek, aż do parteru, mokra płyta gipsowo-kartonowa... Krótko mówiąc, duże zniszczenia i super remont! W domu zbudowanym z tradycyjnych materiałów? Po prostu suszymy podłogi i wymieniamy dywan. Kolejna kwestia wiąże się z finansami. Z punktu widzenia transakcji na rynku nieruchomości domy szkieletowe nie podlegają negocjacjom ani nie są trudne do sprzedania.

Rodzaje domów szkieletowych

Właściwie zaprojektowany i zbudowany dom szkieletowy będzie nam służył przez dziesięciolecia. Domy szkieletowe narażone są na burze i mitem jest, że są łatwopalne. Dobrze zbudowany dom szkieletowy jest tak samo mocny i trwały jak dom z cegły.

To, że wieje przez ściany domów szkieletowych, to jeden z tych mitów, które powstają z powodu nieprofesjonalnych ekip. Wiało lub nadal wiało w domach szkieletowych zbudowanych przez rodzimych mistrzów, którzy albo widzieli instalacje szkieletowe tylko w kinach, albo pracowali jako nisko wykwalifikowani pomocnicy na amerykańskich budowach. Aby wiatr nie przedostał się przez ściany, należy je szczelnie zaizolować od zewnątrz folią wiatrową, a od wewnątrz paroizolacją. Połączenia jednego i drugiego pasa folii należy dokładnie uszczelnić taśmą samoprzylepną tego samego producenta.

Sprawdź również: Ile kosztuje wykonanie wylewki samopoziomującej?

Termin dom szkieletowy odnosi się do budynku składającego się z konstrukcji wykonanej z elementów drewnianych. Różnią się one od domów murowanych, które znamy w Polsce, w zasadzie pod każdym względem – budową, właściwościami, sposobem użytkowania i kosztem budowy.

Przygotowanie do obramowania domu

Efektem jest proces czyszczenia po remoncie. Jest naprawdę wiele zalet. Nie ma potrzeby dźwigania ciężkiego odkurzacza po domu. Znika problem wtórnego pylenia, który jest normą w przypadku większości tradycyjnych urządzeń przenośnych.

Ponieważ konstrukcja jest tak lekka, już na etapie projektowania domu musieliśmy zdecydować, gdzie powiesić ciężkie przedmioty na ścianie, takie jak szafki kuchenne. Wymaga to zaprojektowania odpowiednich wzmocnień w określonych miejscach. Także jeśli mamy w domu ciężkie szafy gdańskie czy pianina, musimy wcześniej wyznaczyć dla nich miejsce. Cokoły podłogowe wykonane z płyt gipsowo-kartonowych na stropach drewnianych muszą być odpowiednio przygotowane. W razie potrzeby na gruncie można wykonać tradycyjny parter i ułożyć na nim płytę betonową o dużej nośności.

Czytaj dalej: Jak ocieplić poddasze i jakie materiały wybrać?

Na początku budowy zwróć uwagę na porządek – przechowuj materiały tam, gdzie najlepiej wytrzymają warunki atmosferyczne. Niektóre nie mogą się zmoczyć. Przed przystąpieniem do prac i przywiezieniem materiałów należy więc omówić ten temat z kierownikiem budowy i wspólnie wyznaczyć konkretne miejsca do przechowywania narzędzi, materiałów i prefabrykatów.

Cezary Kowalski

Ponad 15 lat doświadczenia w branży budowlanej. Od 4 lat udzielam się jako specjalista w branży budowlanej. Tworzę i publikuje poradniki, które mogą pomóc w mniejszych i większych remontach. Wykorzystaj moje liczne poradniki i Tipy do przyjemnego remontu swojego mieszkania bądź budowy domu.

Projekt domku letniskowego 25m2, 35m2 ile kosztuje?

Projektując dom letniskowy, należy wziąć pod uwagę przeznaczenie i funkcjonalność przestrzeni.

Jaka jest trwałość domów szkieletowych?

Domy szkieletowe są popularną formą budowy domów stosowaną na całym świecie. Domy te są wykonane z drewnianych ram pokrytych tynkiem. Są mocne i trwałe dzięki prostej konstrukcji. Jednak drewno jest...

Cena fińskich domów modułowych – fińskie domy modułowe

Domy modułowe, znane również jako domy prefabrykowane, stają się coraz bardziej popularne ze względu na ich przystępną cenę, zrównoważony rozwój i nowoczesny design. Domy te są budowane w warunkach fabrycznych,...

Drewutnie na drewno ile kosztują w 2024r. Jak wykonać?

Prosta drewniana drewutnia wykonana z palet dla majsterkowiczów może być zbudowana za mniej niż 100 zł, podczas gdy drewniana drewutnia zbudowana na zamówienie wykonana z wysokiej jakości materiałów może kosztować ponad 5000 zł