Strona główna » Jak ocieplić poddasze i jakie materiały wybrać?

Jak ocieplić poddasze i jakie materiały wybrać?

Zainteresowanie izolacją natryskową rośnie od pewnego czasu. Dzięki tej metodzie pomiędzy krokwiami można umieścić granulat celulozy (sklejony specjalnym klejem) lub piankę poliuretanową. Natrysk jest ciekawym rozwiązaniem, ponieważ przyspiesza efekt izolacji.

Do ocieplenia poddasza najlepiej nadaje się sprężysta izolacja wciśnięta między belki. Najbardziej ceniona przez profesjonalistów jest wełna mineralna.

Jak skutecznie ocieplić poddasze?

Przed zakupem należy sprawdzić izolację. Wełna mineralna może być szklana lub kamienna. Wełna mineralna sprzedawana jest w postaci mat lub płyt o gęstości od 20 do 100 kg/m3. Izolacja z wełny musi mieć 20-35 cm. Taka grubość nie jest odpowiednia dla krokwi, więc reszta wisi u dołu połaci dachowej. Pomiędzy krokwiami dachowymi można również umieścić inne produkty izolacyjne, takie jak płyty pilśniowe. Nie mogą one jednak konkurować z wełną mineralną. Wełna mineralna nie ma sobie równych, jeśli chodzi o ocieplenie poddasza. Najlepiej nadaje się do ocieplania poddaszy, ponieważ jest niepalny.

Folia paroizolacyjna - Ocieplenie poddasza należy dodatkowo zabezpieczyć folią paroizolacyjną, która zabezpieczy wełnę mineralną przed wilgocią. Jest to szczególnie ważne, jeśli na poddaszu znajduje się kuchnia lub łazienka. Wilgotność powietrza w tych pomieszczeniach jest wysoka.

Sprawdź również: Ile kosztuje ocieplenie i izolacja pianką PUR?

Koszt izolacji

Ile kosztuje ocieplenie poddasza? Cenniki specjalistycznych firm docieplających z wełny mineralnej zaczynają się od około 40 zł/m². Jest to jednak tylko koszt robocizny. Cena materiału zazwyczaj przekracza 100 zł/m2. Jak łatwo policzyć ostateczna cena ocieplenia wełną mineralną to około 150 zł/m2.

Izolacja nakrokwiowa jest nieco droższa niż tradycyjna izolacja krokwi, ale zwrot z inwestycji jest szybki. Dzięki metodzie overraft nie tylko zaoszczędzisz na rachunkach za ogrzewanie zimą, ale również sporo zaoszczędzisz na rachunkach za klimatyzację w czasie upałów.

Koszt i materiały przy ocieplaniu poddasza

Kalkulacje ekonomiczne - w tym kupowanie najtańszych materiałów i zatrudnianie najtańszych fachowców. W tym przypadku minimalny koszt ocieplenia poddasza to 10 584 zł. Nie jest to jednak zalecane rozwiązanie. Oszczędności związane z zakupem najtańszych materiałów i zatrudnianiem tanich (często niedoświadczonych) fachowców wiążą się z pewnym ryzykiem. Materiały z niższej półki z pewnością nie zapewniają nam najlepszej ochrony przed zmianami temperatur. Może to mieć coś wspólnego z późniejszym wzrostem kosztów, jakie ponosimy za ogrzewanie poddasza.

Warto wiedzieć: Ogrzewanie podłogowe – czy warto stosować?

Izolacja wełniana

Płyta lub podkładka musi być szersza o około 6 cm od rozstawu krokwi. Wtedy ładnie się między nimi utkną. Ułożenie zbyt luźne prędzej czy później spowoduje zwisanie wełny. Dobrze ilustrują to zdjęcia termowizyjne dachu, które ogólnie pokazują, że dach jest dobrze ocieplony, z wyjątkiem szerokiego pasma wzdłuż kalenicy. To przestrzeń bez wełny. Było tam wcześniej, ale osiadło pod własnym ciężarem;

Porównując ocieplenie pianką i wełną warto zauważyć, że w cenie ocieplenia 20 cm pianką możemy otrzymać około 30 cm wełny. Wydaje się, że lepiej izoluje budynki, jeśli jest ułożony we właściwy sposób. Niestety ciężko znaleźć firmę, która dba o staranne cięcie i układanie wełny. Problem ten występuje szczególnie w newralgicznych miejscach, takich jak kosze i połączenia z bocznicą. W takim przypadku lepiej zdecydować się na ocieplenie pianką PUR, która jest znacznie bardziej szczelna.

Czytaj więcej: Ile kosztuje wynajem rusztowania elewacyjnego?

Ci, którzy zgodnie z przepisami chcą wełną ocieplić poddasze, powinni zgłosić się do miasta i gminy. Dzięki temu podatek od nieruchomości adekwatny do rzeczywistej powierzchni użytkowej może zostać prawidłowo obliczony.

Firmy zajmujące się ocieplaniem poddasza w 2023

Cezary Kowalski

Ponad 15 lat doświadczenia w branży budowlanej. Od 4 lat udzielam się jako specjalista w branży budowlanej. Tworzę i publikuje poradniki, które mogą pomóc w mniejszych i większych remontach. Wykorzystaj moje liczne poradniki i Tipy do przyjemnego remontu swojego mieszkania bądź budowy domu.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ocieplanie pianką poliuretanową ile kosztuje?

Izolacja pianką poliuretanową to nowoczesny i skuteczny sposób ocieplenia domów i budynków.

Ile kosztuje ocieplenie domu styropianem 100m2?

Koszt ocieplenia domu o powierzchni 100 m2 może się różnić w zależności od zastosowanych materiałów i technik. Przykładowo ocieplenie domu wełną mineralną może kosztować od 12 do 18 tys. zł .

Ile kosztuje ocieplenie fundamentów?

Izolacja fundamentów to popularny sposób ocieplenia domu. Izolowanie fundamentu może być tanie i łatwe; jednak niektórzy uważają, że jest to zbyt drogie i może uszkodzić fundament. Inni nie wierzą, że...

Izolacja fundamentów w starym domu pozwolenie i koszt

Wielkość domu, rodzaj fundamentu i stan istniejącego fundamentu to tylko niektóre z czynników, które mogą wpłynąć na koszt ocieplenia.