Strona główna » Ile kosztuje wykonanie drewnianych schodów?
Ile kosztuje wykonanie drewnianych schodów

Ile kosztuje wykonanie drewnianych schodów?

Klatki schodowe są ważną częścią większości domów. Łączą kondygnacje i zapewniają łatwy dostęp do wyższych poziomów. Projekt klatki schodowej jest ważną cechą, ponieważ wpływa na ogólny wygląd budynku. Dobre schody tworzą piękny dom i zapewniają poprawę jego wartości. Niestety wykonanie schodów w domu może być kosztowne ze względu na wymagane specjalistyczne materiały i sprzęt.

Na szczęście wykonanie drewnianych schodów w domu jest możliwe i relatywnie tanie. Rąbanie drewna na schody to niebezpieczne zadanie. Ponieważ pracujesz z ciężkim sprzętem, potrzebujesz odpowiedniego przeszkolenia, aby robić to bezpiecznie. Nawet przy odpowiednim przeszkoleniu nadal możesz się zranić lub uszkodzić narzędzia, jeśli nie będziesz ostrożny. Z tego powodu wiele osób decyduje się po prostu zatrudnić profesjonalistów, aby wykonali dla nich drewniane schody.

Schody betonowe czy drewniane co wybrać?

To kosztuje mniej niż tworzenie ich samodzielnie i pozwala uniknąć wielu zagrożeń, w tym możliwości poważnych obrażeń lub śmierci. Prosta konstrukcja schodów wymaga dużo drewna. Będziesz potrzebował kilku rodzajów tarcicy, aby stworzyć solidne schody. Tarcica jest sprzedawana na stopy deski, a do stworzenia pojedynczego biegu schodów potrzeba około 100 desek. Różne rodzaje drewna mają różne właściwości, więc do tego projektu musisz kupić określone rodzaje. Na przykład drewno liściaste jest droższe niż drewno miękkie, ale jest również bardziej trwałe i odporne na uszkodzenia spowodowane przez wodę. W zależności od tego, ile schodów chcesz, może to szybko przynieść dużo pieniędzy.

Cennik wykonania drewnianych schodów w 2024

  • Proste schody drewniane, wykonane z gatunków drewna (dąb, buk, klon) to koszt w 2024 roku 4000 - 6000 zł 
  • Bardziej skomplikowane projekty schodów drewnianych to koszt od 5000 do 8000 zł
  • Schody drewniane wykonane według indywidualnego projektu to koszt nawet powyżej 10 000 zł.

Konstrukcja schodów to zazwyczaj nie tylko stopnie i belki wspornikowe, ale także balustrada, składająca się z tralek, słupków i poręczy. Za 1 tralkę zapłacimy średnio od 50 do 70 zł, za słupek ok. 100-180 zł, zaś poręcz to koszt ok. 35-80 zł/ mb.

Jeśli masz napięty budżet, stworzenie drewnianych schodów nie zawsze jest możliwe ze względu na koszty - co całkowicie mija się z celem! Tworzenie drewnianych schodów w domu jest droższe niż kupowanie ich w sklepie. Zależy to głównie od tego, gdzie mieszkasz i jakich materiałów potrzebujesz. Na przykład, jeśli mieszkasz na obszarach wiejskich, konkurencja o drewno jest mniejsza, więc dostawcy będą pobierać więcej opłat za dostawę.

Czytaj więcej: Ile kosztuje położenie paneli podłogowych?

Ponadto, jeśli masz własną ziemię lub nieruchomość, znacznie łatwiej jest uzyskać wystarczającą ilość drewna do swojego projektu. Jeśli mieszkasz w kompleksie apartamentów lub dzielnicy, w której jest mało miejsca na budowę schodów, staje się to niemożliwym projektem. W takich przypadkach najlepiej jest kupić gotowe drewniane schody w sklepie, zamiast próbować tworzyć je w domu.

Warto wiedzieć: Dom szkieletowy – jak zbudować dom z drewna?

Z jakiego drewna wykonuje się drewniane schody?

Chociaż tworzenie drewnianych schodów własnymi rękami może być drogie ze względu na wymagane specjalistyczne materiały i sprzęt, można je stworzyć dla mniej niż kupowanie gotowych opcji ze sklepu. Ponieważ masz już narzędzia, budowa drewnianych schodów jest bardzo łatwa w porównaniu z innymi projektami obejmującymi narzędzia do obróbki drewna. Nie wymaga to dużych umiejętności, ponieważ wystarczy postępować zgodnie ze wskazówkami. Drewniane schody są bardzo proste, więc można je łatwo wykonać nawet bez odpowiedniego przeszkolenia!

Trwałość i dbanie o drewniane schody

Podczas gdy drewniane schody DIY mogą być drogie, ich tworzenie nie musi być trudne ani czasochłonne. Ponieważ wymagają jedynie podstawowej wiedzy stolarskiej i narzędzi, tworzenie drewnianych stopni w domu można łatwo wykonać o każdej porze iw każdy dzień tygodnia! Jedyne wymagania to odpowiednie przeszkolenie i sprzęt ochronny, a także odpowiednie narzędzia i materiały. To sprawia, że ​​jest to dostępny projekt dla majsterkowiczów, który może wykonać każdy, niezależnie od poziomu doświadczenia i umiejętności!

Sprawdź również: Ile kosztuje wykonanie tarasu z kompozytu za m2?

Ile kosztują gotowe drewniane schody a ile kosztują drewniane schody na wymiar?

Chociaż tworzenie drewnianych schodów może być kosztowne ze względu na wymagane specjalistyczne materiały i sprzęt, można je stworzyć za mniej niż kupowanie gotowych opcji ze sklepu. Ponieważ masz już narzędzia, budowanie drewnianych stopni jest bardzo łatwe w porównaniu z innymi projektami obejmującymi narzędzia do obróbki drewna. Nie wymaga to wielkich umiejętności, ponieważ wystarczy postępować zgodnie ze wskazówkami. Drewniane schody są bardzo proste, więc są łatwe do wykonania nawet bez odpowiedniego przeszkolenia! Stworzenie drewnianych schodów w domu jest możliwe, ale może być kosztowne ze względu na wymagane specjalistyczne materiały i sprzęt.

Czytaj również: Ile kosztuje montaż drzwi wewnętrznych z ościeżnicą?

Chociaż sprawia to, że jest to droższe niż kupowanie gotowych opcji w sklepie, projekty typu „zrób to sam” nie zawsze muszą być drogie, ponieważ nie wymagają specjalistycznego sprzętu! Właściwe środki ostrożności i wiedza o zasobach, takich jak drewno, sprawiają, że projekty typu „zrób to sam” są bardziej opłacalne, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Cezary Kowalski

Ponad 15 lat doświadczenia w branży budowlanej. Od 4 lat udzielam się jako specjalista w branży budowlanej. Tworzę i publikuje poradniki, które mogą pomóc w mniejszych i większych remontach. Wykorzystaj moje liczne poradniki i Tipy do przyjemnego remontu swojego mieszkania bądź budowy domu.

Szlifowanie gładzi ile kosztuje? Cennik na mokro jaki wybrać papier.

Na 2023 rok, w Polsce, cena za szlifowanie gładzi może wahać się pomiędzy około 5 a 15 złotych za metr kwadratowy,

Półka na książki – doskonały sposób na aranżację pustej ściany

Puste ściany mogą sprawiać wrażenie nieprzytulnych i niedokończonych. Na szczęście istnieje prosty sposób, aby je ożywić i dodać im nieco charakteru. Jest nim półka na książki. Półka nie tylko rozwiązuje...

Ile kosztuje wykonanie wylewki samopoziomującej?

Wylewki samopoziomujące to specjalne mieszanki cementowe, które są stosowane do wyrównywania nierówności na podłodze. Są one idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą szybko i łatwo uzyskać gładką i równą powierzchnię...

Ile kosztuje odśnieżanie dachu?

Jednym z głównych czynników wpływających na koszt odśnieżania dachu jest rodzaj i nachylenie dachu. Różne typy dachów wymagają różnych technik i sprzętu do odśnieżania, co może mieć wpływ na całkowity...