Strona główna » Dopłaty do czynszów dla najemców – “Mieszkanie na start”

Dopłaty do czynszów dla najemców – “Mieszkanie na start”

Program “Mieszkanie na start” to rządowy program, który ma na celu wspieranie osób, które chcą wynająć mieszkanie na rynku komercyjnym. Program polega na tym, że państwo dopłaca część czynszu najemcom, którzy spełniają określone kryteria dochodowe i majątkowe. Dopłaty są wypłacane przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) na podstawie umowy najmu zawartej z właścicielem mieszkania.

Jak skorzystać z programu “Mieszkanie na start”?

Aby skorzystać z programu “Mieszkanie na start”, należy:

  • znaleźć mieszkanie do wynajęcia na rynku komercyjnym i zawrzeć z właścicielem umowę najmu na co najmniej 6 miesięcy
  • zarejestrować się na stronie internetowej BGK i złożyć wniosek o dopłatę do czynszu
  • spełniać kryteria dochodowe i majątkowe określone w programie
  • nie być właścicielem lub współwłaścicielem innego mieszkania lub domu
  • nie korzystać z innych form wsparcia mieszkaniowego, takich jak np. program “Mieszkanie Plus”

Czytaj więcej: Bezpieczny kredyt 2 proc. w jakim banku złożyć wniosek?

Jakie są kryteria dochodowe i majątkowe w programie “Mieszkanie na start”?

Kryteria dochodowe i majątkowe w programie “Mieszkanie na start” zależą od liczby osób w gospodarstwie domowym i wielkości miejscowości, w której znajduje się wynajmowane mieszkanie. Ogólnie rzecz biorąc, im więcej osób w gospodarstwie domowym i im mniejsza miejscowość, tym niższe kryteria.

Na przykład, dla osoby samotnej wynajmującej mieszkanie w miejscowości powyżej 100 tys. mieszkańców, kryterium dochodowe wynosi 70% średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, a kryterium majątkowe – 120-krotność tego wynagrodzenia. Natomiast dla rodziny z dwójką dzieci wynajmującej mieszkanie w miejscowości poniżej 10 tys. mieszkańców, kryterium dochodowe wynosi 50% średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, a kryterium majątkowe – 80-krotność tego wynagrodzenia.

Sprawdź również: Czy pierwsze mieszkanie bez podatku to korzystne rozwiązanie?

Szczegółowe informacje o kryteriach dochodowych i majątkowych można znaleźć na stronie internetowej BGK.

Jak wysoka jest dopłata do czynszu w programie “Mieszkanie na start”?

Wysokość dopłaty do czynszu w programie “Mieszkanie na start” zależy od wielkości miejscowości, w której znajduje się wynajmowane mieszkanie i od powierzchni użytkowej tego mieszkania. Ogólnie rzecz biorąc, im większa miejscowość i im mniejsze mieszkanie, tym wyższa dopłata.

Na przykład, dla osoby samotnej wynajmującej mieszkanie o powierzchni 30 m2 w miejscowości powyżej 100 tys. mieszkańców, dopłata wynosi 50% stawki rynkowej za metr kwadratowy powierzchni użytkowej. Natomiast dla rodziny z dwójką dzieci wynajmującej mieszkanie o powierzchni 60 m2 w miejscowości poniżej 10 tys. mieszkańców, dopłata wynosi 25% stawki rynkowej za metr kwadratowy powierzchni użytkowej.

Warto wiedzieć: Dom powyżej 70 metrów bez pozwolenia. Rząd zapowiada nowy projekt

Szczegółowe informacje o wysokości dopłat do czynszu można znaleźć na stronie internetowej BGK.

Kiedy rusza nowa edycja programu “Mieszkanie na start”?

Nowa edycja programu “Mieszkanie na start” rusza 1 lipca 2023 roku i potrwa do 30 czerwca 2024 roku. W tym czasie można składać wnioski o dopłatę do czynszu za okres od 1 lipca 2023 roku do 30 czerwca 2025 roku. Wnioski można składać przez cały rok, nie ma limitu miejsc ani kolejki.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak szybko wysuszyć drewno?

Wybór odpowiedniego rodzaju drewna opałowego ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o szybkie suszenie. Niektóre rodzaje drewna lepiej nadają się do szybkiego suszenia niż inne. Najlepsze rodzaje drewna opałowego do szybkiego...

Kiedy przesadzamy lilie?

Lilie to popularna roślina ogrodowa znana z pięknych i pachnących kwiatów. Rośliny te są łatwe w uprawie i pielęgnacji, co czyni je ulubionymi wśród miłośników ogrodów. Aby jednak zachować zdrowie...

Jak szybko sprzedać dom na wsi z kredytem?

Zwiększenie atrakcyjności jest kluczowym krokiem w przygotowaniu domu do sprzedaży, szczególnie w przypadku próby sprzedaży domu na wsi. Dzieje się tak dlatego, że wygląd zewnętrzny nieruchomości może znacząco wpłynąć na...

Ile zarabia architekt w Polsce w 2023r. Ile zarabia na tle Europy

Według najnowszych danych średnie wynagrodzenie architekta budownictwa w Polsce waha się od 5 do 10 tysięcy złotych miesięcznie, podczas gdy architekt krajobrazu może zarobić od 4 do 8 tysięcy złotych miesięcznie.