Strona główna » Dostępne dotacje związane z budowy domu w 2023

Dostępne dotacje związane z budowy domu w 2023

Urządzenia zwiększające autokonsumpcję energii elektrycznej, mikroinstalacje paneli słonecznych, nowoczesne urządzenia grzewcze – ich zakup jest łatwiejszy, ponieważ można liczyć na dodatkowe dotacje. Na jakie dotacje można liczyć chcąc stworzyć dom energooszczędny? Czas sprawdzić, czy inwestorzy otrzymają dodatkowe pieniądze w 2023 roku.

Dodatkowe pieniądze na budowę domu

Dofinansowanie jest tak naprawdę formą, która ma propagować energooszczędne budownictwo. To właśnie dzięki temu będzie można m.in. zadbać o środowisko naturalne, obniżyć rachunki za ogrzewanie domu. Sprawi to, że w przyszłości niskoemisyjność stanie się tak naprawdę standardem. W 2023 roku nadal można korzystać z wielu programów zapewniających dofinansowanie.

Mój Prąd 2023

Jest to program, który dedykowany jest dla osób, jakim zależy na założeniu:

  • pomp ciepła,
  • instalacji fotowoltaicznych,
  • magazynów energii i ciepła,
  • kolektorów słonecznych.

Czytaj więcej: Formalności po zakupie mieszkania – co trzeba załatwić?

Należy zapoznać się ze wszystkimi wytycznymi (m.in. dofinansowanie dla instalacji fotowoltaicznych możliwe jest wtedy, kiedy całość będzie miała moc od 2 o 10 kW, ), aby zyskać pewność co do tego, że z takiego dofinansowania faktycznie będzie można skorzystać.

Kwota dofinansowania z programu Mój Prąd

Uzależniona jest ona od urządzenia, które się wybiera. Przykładowe, maksymalne kwoty mogą wynosić:

  • mikroinstalacja fotowoltaiczna – 6000 zł,
  • magazyn ciepła – 5000 zł,
  • kolektory słoneczne c. w. u. – 3500 zł,.

Wniosek w programie Mój Prąd

Składanie wniosków odbywa się w trybie ciągłym do 22 grudnia 2023 roku lub do momentu wyczerpania środków finansowych. Wystarczy skorzystać z Generatora Wniosków o Dofinansowanie (GWD) w bazie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, aby móc złożyć wniosek.

Zobacz również: Program Moja Woda 2023 – jak złożyć wniosek o 6000 zł przez internet?

Moje Ciepło 2023

Dodatkowe środki pieniężne mogą zyskać osoby, jakie decydują się na budowę domów jednorodzinnych, które mają podwyższony standard energetyczny. Pieniądze będzie można przeznaczyć na zakup nowych pomp ciepła (gruntowych lub powietrznych).

Ile można uzyskać z Moje Ciepło 2023?

Inwestorzy mogą otrzymać następujące środki pieniężne:

  • na pompy gruntowe maksymalnie 21 tys. zł.,
  • na pompy powietrze/powietrze w systemie centralnym maks. 7 tys. zł.,
  • na pompy powietrze.woda  maks. 7 tys.zł.

Osoby, które posiadają kartę Dużej Rodziny mogą liczyć na dotacje, której koszty kwalifikowane wynosić będą maks. 45%.

Wniosek w Programie Moje Ciepło

Możliwe jest złożenie wniosku w trybie ciągłym do 31 grudnia 2026 roku lub do momentu wyczerpania puli dostępnych środków. Należy sprawdzić w odniesieniu do jakich budynków można złożyć wniosek. Podobnie jak w przypadku wniosku w Mój Prąd, tak samo składa się wnioski w Moje Ciepło.

Czytaj dalej: 11.000 złotych dotacji na montaż klimatyzacji – najważniejsze informacje

Wśród innych opcji, który daje możliwość dofinansowania, jest także program Czyste Powietrze.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak usunąć żywicę z ubrania?

Usuwanie plam z żywicy z ubrań może być trudnym zadaniem, ale przy odpowiednim podejściu możliwe jest przywrócenie odzieży do pierwotnego stanu. Szybkie usuwanie plam z żywicy ma kluczowe znaczenie, aby...

Kiedy chcesz spać, ale twój partner jest jeszcze aktywny. Jak pogodzić różne rytmy snu w małym mieszkaniu?

Dwa pokoje, czterech członków rodziny i różne rytmy snu. Droga do piekła? Nie, jeśli zrobisz wszystko, by uszczęśliwić siebie i innych. Rozwiązanie może być prostsze niż się wydaje. Sprawdź nasze...

Najpiękniejsze odmiany hortensji bukietowej

Hortensje bukietowe są chętnie wybierane przez ogrodników ze względu na późne kwitnienie, ozdobne duże kwiatostany, łatwą uprawę i dobre zimowanie . Rośliny te to niskie krzewy, które wytwarzają piękne, trwałe...

Jak znaleźć numer księgi wieczystej? Instrukcja krok po kroku

Numer księgi wieczystej odgrywa kluczową rolę w obrocie nieruchomościami, dlatego konieczne jest zrozumienie jego definicji i celu. Numer księgi wieczystej jest niepowtarzalnym numerem identyfikacyjnym nadawanym każdej nieruchomości wpisanej do księgi...