Strona główna » Dotacje na pompy ciepła – nie daj się oszukać
Dotacje na pompy ciepła - nie daj się oszukać

Dotacje na pompy ciepła – nie daj się oszukać

Pompa ciepła to ekologiczne rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych. Zwłaszcza że na instalację pompy można otrzymać dotację. Na polskim rynku pojawia się coraz więcej nowych firm oferujących tanią instalację tego urządzenia.  Jednak wiele firm, które oferują instalację pomp ciepła, dopuszcza się nieuczciwych praktyk. 

Dotacje na pompę ciepła tylko z wiarygodnymi firmami

Oszust często sam występuje z propozycją, oferując instalację pompy ciepła po niskich cenach. Przedstawiane przez nich koszty realizacji usługi są nierealne. Nawet jeśli klient nie ma wystarczających środków, oszuści zachęcają go do wzięcia kredytu lub skorzystania z dotacji, która umożliwi mu sfinansowanie inwestycji.

Potem po wpłaceniu zaliczki lub całej kwoty kontakt z firmą się urywa. Czasem pompa ciepła, choć jest instalowana, nie spełnia wymaganych standardów. Na stronach Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opublikowano ostrzeżenia przed nieuczciwymi firmami, którzy oferują instalację słabej jakości pompy, często na nieprzygotowanych do tego budynkach, w celu wyłudzenia dotacji z programu „Czyste Powietrze”.

Pompa ciepła za darmo?

Często zdarza się, że firmy zawyżają ceny sprzedawanych pomp ciepła. Przykładowo. Pan Jan Kowalki chce kupić pompę ciepła. Przedsiębiorca oferuje pompę ciepła wartą 10 tys. zł za cenę o wiele większą. W ten sposób może on skorzystać z większej kwoty dotacji z rządowych programów Czyste Powietrze oraz Mój Prąd. W ten sposób nieuczciwy sprzedawca może zarobić na zawyżonej marży nawet kilkukrotnie więcej, niż wynosi realna cena danej pompy ciepła.

Warto wiedzieć: Dofinansowanie nawet do 58 tysięcy złotych na pompy ciepła

Sprzedawca mówi mu, że może zainstalować pompę bez wkładu własnego, oraz że załatwieniem formalności związanych z pozyskaniem dotacji zajmą się eksperci z jego firmy na podstawie pełnomocnictwa zamawiającego. Pan Kowalki nie wie, jak wysoka kwota dotacji została wypłacona z rządowego programu. W rzeczywistości przepłaca z dotacji, która mu się należy. Całą kwotę dotacji zgarnia sprzedawca.

Oferta pompy ciepła — na co warto zwrócić uwagę? 

Według pani Aleksandry Jurkowska, wiceprezes Izby Gospodarczej Urządzeń OZE, proceder ten cały czas postępuje:

"Naszym zdaniem jest to dopiero początek katastrofy związanej z tanimi i źle dobranymi chińskimi pompami ciepła. Izba Gospodarcza Urządzeń OZE Zachęca do weryfikacji firmy jeszcze przed podpisaniem umowy. Ważne jest, aby decyzje o zawarciu umowy nie były podejmowane pod wpływem nacisków — mówi"

Według pani prezes oszustwa nie dotyczyły tylko ceny jakości sprzedawanych pomp ciepła, ale i kraju pochodzenia:

"Na naszym rynku pojawiają się przedsiębiorstwa, które masowo sprowadzały azjatyckie urządzenia, lokując na nich swoje logo, a następnie reklamując jako polski produkt, co niestety jest kłamstwem." - podaje. Według pani Aleksandry Jurowskiej, w celu weryfikacji działalności firmy na rynku należy sprawdzić kilka podstawowych kwestii, takich jak:

  • Działalność firmy na rynku;
  • Brak usług serwisowych;
  • Brak części zamiennych firma ich nie oferuje, prawdopodobnie mamy do czynienia z oszustem;
  • Brak certyfikatów potwierdzających parametry.

Wśród cech, które wskazują na to, że firma nie gra fair jest upór sprzedającego. Pompa ciepła to poważna inwestycja, więc każdy klient powinien rozważyć to, czy w jego przypadku jej instalacja się opłaci. "Nie znam szanującej się polskiej firmy, która za wszelką cenę chce wyjść z pierwszego spotkania z potencjalnym klientem z podpisanym zamówieniem i upoważnieniem do odbioru dofinansowania -- podaje pani wiceprezes.

Warto wiedzieć: Jak dobrać moc pompy ciepła do wielkości domu?

Dlaczego sprzedawcy są tak uparci? Bo nie zależy im satysfakcji klienta, ale na to, aby jak najszybciej zdecydował się na instalację. Im więcej ludzi zamówi pomp ciepła, tym dotacji zgranie taka firma. Często usterki widać dopiero po czasie np. w zimę. Wtedy często jest już za późno na dochodzenie swoich praw. Firma, która instalowała pompę, szybko znika.

Weryfikacja firm z branży OZE – przydatne linki 

Aby zweryfikować firmę, która oferuje pompy ciepła, warto skorzystać z poniższych stron: 

  • CEIDG i KRS na stronach Centralna Ewidencja Informacji o Działalności Gospodarczej i Krajowego Rejestru Sądowego można znaleźć podstawowe informacje o danej firmie i sprawdzić, czy firma działa legalnie oraz jej status (czy jest aktywna).
  • IGUOZE — Izba Gospodarcza Urządzeń OZE również zajmuje się gromadzeniem informacji o firmach, które działają w branży OZE. Izba Gospodarcza prowadzi listę zweryfikowanych polskich przedsiębiorców z branży OZE. Im można zaufać. Lista ta znajduje się na stronie www.iguoze.pl.
  • Lista ZUM — lista Zielonych Urządzeń i Materiałów, która funkcjonuje w ramach programu "Czyste Powietrze". Warto sprawdzić, czy urządzenie oferowane przez sprzedawcę znajduje się na tej liście. Lista ta jest dostępna online pod adresem https://lista-zum.ios.edu.pl/

Czytaj więcej: Solary na ciepłą wodę cena z montażem

Obecnie nie ma dokładnych regulacji na temat ceny i standardów, które powinna spełniać firma sprzedająca pompy ciepła, by otrzymać dofinansowanie z przepisów "Mój Prąd". Trudno też dowieźć swoich praw jeśli zostało się oszukanym. Dlatego najlepiej wstrzymać się z decyzją o zakupie pompy ciepła, zwłaszcza wtedy, gdy sprzedawca proponuje ofertę nie do odrzucenia.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Co zrobić, jeżeli lokator nie chce się wyprowadzić?

W przypadku najemcy, który odmawia wyprowadzki, bardzo ważne jest, aby zarówno wynajmujący, jak i najemcy zrozumieli swoje prawa i obowiązki. Jednym z pierwszych kroków do rozwiązania tej sytuacji jest zapoznanie...

Dosiewanie trawy jesienią – Jak i kiedy to robić?

Za najlepszy czas pielęgnacji trawnika uważa się wysiew trawy jesienią, ze względu na kilka zalet. Po pierwsze, niższe temperatury i zwiększone opady zapewniają optymalne warunki do kiełkowania i wzrostu nasion...

Wniosek o wpis w księdze wieczystej — jak wypełnić?

Decyzja o wprowadzeniu zmiany w księdze wieczystej jest nieodzownym elementem procesu transakcji dotyczącej nieruchomości, dzielenia własności, czy spadku. W tym artykule dowiesz się, jak prawidłowo wypełnić wniosek o wpis w...

Opłaty notarialne przy zakupie mieszkania w 2023 – Kalkulator Opłat

Opłaty notarialne to ważny czynnik przy zakupie mieszkania lub nieruchomości na rynku wtórnym.