Strona główna » Fotowoltaika na gruncie – Wady i Zalety
Fotowoltaika na gruncie - Wady i Zalety

Fotowoltaika na gruncie – Wady i Zalety


Chociaż naziemna fotowoltaika ma wiele zalet, to rozwiązanie ma również pewne wady. Po pierwsze, takie inwestycje wymagają dużych połaci ziemi. Nie bez znaczenia była również ekspozycja na główne kierunki oraz możliwość zamontowania paneli fotowoltaicznych na południe. Ważny jest również rodzaj podłoża w miejscu montażu.

Największą zaletą jest to, że oprócz osłony przeciwsłonecznej nie ma żadnych innych wymagań dla instalacji fotowoltaicznej na ziemi. Oznacza to, że możemy go umieścić w dowolnym miejscu. Nie wymagamy pozwolenia na budowę (dla instalacji Wybierz najlepszą lokalizację na działce – montaż należy wykonać w miejscu o najlepszym nasłonecznieniu. Optymalne ustawienie względem słońca zapewni optymalne działanie paneli. Trzeba też zwrócić uwagę na odpowiednie nachylenie paneli fotowoltaicznych.

Fotowoltaika na montażu naziemnym

Instalacje fotowoltaiczne na gruncie mają możliwość optymalizacji swojego położenia względem orientacji na świecie i uzyskania prawidłowego kąta nachylenia.

Generalnie przyjmuje się, że moduły fotowoltaiczne pracują z największą mocą, gdy panele fotowoltaiczne są skierowane na południe i kąt nachylenia wynosi 30-40°. Naziemna fotowoltaika jest również zalecana do budynków zabytkowych lub budynków o wysokiej jakości dekoracyjnej. Wtedy panele na połaci dachowej mogą wpływać na wygląd i nie są elementem pożądanym. Jeśli masz otwartą działkę w pobliżu domu, rozważ zainstalowanie urządzenia na ziemi.

Czytaj również: Jakie są najlepsze panele fotowoltaiczne?

Często niewielkim nakładem pracy zagospodarowanie nieużytków w pobliżu domu, a procentuje w postaci wysokowydajnej sieci fotowoltaicznej. Ze względu na ryzyko przyszłego zacienienia, a także inne czynniki (w tym bardziej skomplikowane montaże czy ograniczenia w zagospodarowaniu terenu) często rozważa się lokalizację instalacji fotowoltaicznych na gruncie jako opcję alternatywną – np. dach jest bardzo złożony, układanie na wierzchu paneli powoduje duże zacienienie.

Fotowoltaika na wcześniej sprawdzonym gruncie

Te ostatnie należy umieścić na głębokości około 1,5 m – należy to wziąć pod uwagę przy wyborze lokalizacji paneli fotowoltaicznych na gruncie, biorąc pod uwagę lokalizację innych instalacji podziemnych, takich jak gazociągi, kable, kanalizacja czy szamba). Podobnie jak mocowania dachowe, konstrukcje montowane na ziemi mają swoje zalety i wady.

Montaż paneli na gruncie wymaga dużej części działki przeznaczonej na ten cel. Jest to jeszcze bardziej problematyczne, jeśli umieszczenie ich na półkach naziemnych wymaga ścinki drzew. Pamiętajmy, że w ten sposób mocno ograniczamy nasze przyszłe plany dotyczące zagospodarowania działki.

Warto wiedzieć: Pompa ciepła co to jest i jak działa?

Chociaż stopień ochrony falownika to IP65, to jeśli jest on wystawiony na działanie czynników atmosferycznych takich jak światło słoneczne, deszcz i śnieg przez dłuższy czas, może to oznaczać awarię i skrócić żywotność, na co nie chce sobie pozwolić żaden użytkownik instalacji fotowoltaicznej. doświadczenie.

Zalety naziemnych systemów fotowoltaicznych

Moduły fotowoltaiczne (2). W akumulatorze zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, polegające na zamianie energii słonecznej na prąd stały. Ogniwa fotowoltaiczne to układy wykonane z materiałów półprzewodnikowych, które pod wpływem czynników zewnętrznych np. przewodzą ładunki elektryczne. W postaci temperatury lub promieniowania słonecznego. Krzem jest najczęściej stosowanym półprzewodnikiem w produkcji ogniw fotowoltaicznych.

Zestaw modułów zasilających falownik stanowi panel fotowoltaiczny, natomiast elementem umożliwiającym montaż panelu na gruncie lub na budynku jest konstrukcja wsporcza, zapewniająca również stabilność całego systemu . Instalacja fotowoltaiczna na ziemi ma jeszcze jedną zaletę.

Pozwala na ustawienie modułów w taki sposób, aby podążały za słońcem i generowały więcej energii. Narzędziem do tego jest tracker fotowoltaiczny, z którego warto skorzystać, gdy chcemy zwiększyć moc instalacji.

Sprawdź również: Jak mniej płacić za ogrzewanie domu?

W tym samym celu wykorzystywane są optymalizatory, które umożliwiają zwiększenie mocy każdego panelu. Instalacje fotowoltaiczne montowane na konstrukcjach naziemnych dają większą swobodę w ustalaniu idealnego nasłonecznienia. Optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych w kierunku południowym jest łatwiejszy do uzyskania na działce niż na małych powierzchniach dachów.

Moduły fotowoltaiczne do montażu naziemnego

W przypadku naziemnych paneli fotowoltaicznych dość łatwo jest uzyskać taki kąt nachylenia. Dostępna jest również specjalna konstrukcja nośna stelaża, która pozwala poprawić efektywność instalacji. Wszystko to pozwala na maksymalne wystawienie systemu fotowoltaicznego na działanie promieniowania słonecznego. Idąc tym wątkiem nie można zapomnieć o wygodzie montażu instalacji fotowoltaicznej na gruncie (ciekawe rozwiązanie dla osób decydujących się na samodzielny montaż instalacji fotowoltaicznej).

Oczywiście potrzebny będzie system mocowania paneli fotowoltaicznych do montażu na gruncie, jednak czynności związane z montażem i podłączeniem przeprowadza się w bardziej dogodnych warunkach.

Sprawdź dodatkowo: Ile kosztuje przeniesienie i zamontowanie grzejnika?

Naziemne instalacje fotowoltaiczne są podobne do paneli fotowoltaicznych dachowych i są instalacjami fotowoltaicznymi składającymi się z modułów fotowoltaicznych, okablowania, falowników i konstrukcji wsporczych. Jego zadanie jest takie samo jak ogniw fotowoltaicznych instalowanych na budynkach, czyli wytwarzanie energii elektrycznej ze słońca.

Marcin Rączek

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce.

  1. Ogólna ocena:

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jakie są najlepsze panele fotowoltaiczne?

Zastanawiasz się, jakie są najlepsze panele fotowoltaiczne? Chętnie służymy pomocą – poniższe zestawienie najlepszych paneli fotowoltaicznych

Pionowa fotowoltaika – innowacyjne rozwiązanie z wyższą wydajnością

Fotowoltaika to sposób pozyskiwania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego.

Za wysokie napięcie w sieci co zrobić?

Przepięcie to zjawisko, które występuje, gdy napięcie w sieci elektrycznej przekracza normalny zakres roboczy. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, w tym chwilowymi skokami napięcia, burzami, wyładowaniami atmosferycznymi i wahaniami...

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – dlaczego warto?

Fotowoltaika to technologia, która wykorzystuje energię słoneczną do produkcji prądu. To rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne nie tylko w gospodarstwach domowych, ale również w gospodarstwach rolnych. Kiedy takie rozwiązanie jest...