Strona główna » Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – dlaczego warto?

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym – dlaczego warto?

Fotowoltaika to technologia, która wykorzystuje energię słoneczną do produkcji prądu. To rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne nie tylko w gospodarstwach domowych, ale również w gospodarstwach rolnych. Kiedy takie rozwiązanie jest najkorzystniejsze? O tym dowiesz się w dalszej części artykułu. Maszyny rolnicze, oświetlenie, wentylacja oraz chłodzenie zużywają dużo prądu. Instalacja paneli fotowoltaicznych to ekologiczne rozwiązanie, które pozwala obniżyć rachunki za prąd.

Fotowoltaika — sposób zagospodarowanie nieużytków

Panele fotowoltaiczne można instalować na płaskich, odpowiednio nasłonecznionych powierzchniach. Gospodarstwa rolne często dysponują takimi powierzchniami, które nie mogą być zagospodarowane w inny sposób. Mowa tu o nieużytkach i płaskich powierzchniach dachów.

Czytaj więcej: Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 50 kWp – ile prądu wyprodukuje?

Te miejsca są idealne, na tego typu rozwiązanie ze względu na duże nasłonecznienie. Więcej światła to więcej prądu.

Zalety fotowoltaiki w gospodarstwie rolnym

Rolnicy decydują się na instalację baterii słonecznych ze względów ekonomicznych i ekologicznych. Oto najważniejsze z nich: 

 • Oszczędność kosztów i zużycia energii. Produkując własną energię elektryczną, nie musisz się martwić rosnącymi rachunkami za prąd. Dzięki instalacji fotowoltaiki, Twoje gospodarstwo może zmniejszyć koszty eksploatacji energii, a także sprzedać nadwyżkę energii.

W celu zmniejszenia kosztów montażu baterii słonecznych, części należy szukać w sprawdzonych miejscach, Warto znaleźć dobrą hurtownię fotowoltaiczną, która zaoferuje konkurencyjne ceny;

 • Zrównoważony rozwój i ochrona środowiska
  Fotowoltaika to odnawialne źródło energii. W przeciwieństwie do elektrowni węglowych ta technologia pozwala na wytwarzanie prądu bez emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Jest to szczególnie ważne w przypadku gospodarstw rolnych usytuowanych w miejscach o znaczeniu przyrodniczym i turystycznym.

Innym powodem, dla którego rolnicy coraz częściej decydują się na instalację paneli fotowoltaicznych jest niezależność energetyczna. Niektóre gospodarstwa rolne są oddalone od głównych linii energetycznych, co wpływa na wzrost kosztów energii. Wyższy koszt dostarczenia prądu powoduje, że właściciele takich gospodarstw muszą płacić wyższe niż zwykle rachunki za prąd.  

Sprawdź również: Ile kosztuje budowa farmy fotowoltaicznej 100 kW – ile wyprodukuje prądu?

Produkując własną energię elektryczną, gospodarstwo może częściowo uniezależnić się od dostawców energii elektrycznej i zmieniających się cen prądu. 

Czy fotowoltaika w gospodarstwie rolnym się opłaca?

Instalacja paneli fotowoltaicznych to inwestycja długoterminowa. Choć koszty instalacji paneli fotowoltaicznych są wysokie, w dłuższej perspektywie to opłacalne rozwiązanie. Oto kilka powodów, dlaczego warto zainstalować baterie słoneczne w gospodarstwie rolnym:

 • Długi okres eksploatacji – panele fotowoltaiczne są trwałe i łatwe w utrzymaniu i rzadko wymagają konserwacji;
 • oszczędność – niskie koszty eksploatacji sprawiają, że technologia fotowoltaiczna pozwala zaoszczędzić pieniądze;
 • możliwość uzyskania dofinansowania – w Polsce istnieje możliwość uzyskania; wsparcia finansowego poprzez korzystanie z programów rządowych i samorządowych.

Fotowoltaika w gospodarstwie rolnym - inwestycja w przyszłość

Fotowoltaika, tak jak inne odnawialne źródła energii to przyszłościowe rozwiązanie. Niesie ono ze sobą wiele, nie tylko finansowych korzyści. Ich najważniejsze zalety to:

 • oszczędność
 • możliwość zagospodarowania nieużytków
 • niskoemisyjność
 • większa niezależność energetyczna
 • możliwość zapewnienia ciągłości pracy gospodarstwa

Dzięki tego typu rozwiązaniom można zadbać o własne finanse, ale również ciągłość pracy gospodarstwa rolnego, a także uchronić środowisko naturalne przed emisją gazów cieplarnianych. Instalacja paneli fotowoltaicznych to inwestycja w przyszłość.

Warto wiedzieć: Jak zwiększyć wydajność paneli fotowoltaicznych?

W obecnych czasach odnawialne źródła energii nie są traktowane jako alternatywa, ale jako konieczność. Dlatego należy spodziewać się zmian, które sprawią, że fotowoltaika w gospodarstwach rolnych stanie się coraz bardziej opłacalna. 

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czy filtr odwróconej osmozy się opłaca? Czym jest osmoza.

Odwrócona osmoza to proces filtracji wody, który usuwa zanieczyszczenia i zanieczyszczenia z wody, czyniąc ją bezpieczną do spożycia. Proces polega na przepuszczaniu wody przez półprzepuszczalną membranę, która przepuszcza tylko cząsteczki...

Czy pierwsze mieszkanie bez podatku to korzystne rozwiązanie?

Pierwsi nabywcy mieszkań na rynku wtórnym nie muszą płacić podatku PCC. Parlament Europejski zdecydował jednak, że stawka podatku będzie wyższa w przypadku szóstego i kolejnych mieszkań

Złota 44 Kontrowersyjna spekulacja nieruchomościami Rafała Zaorskiego

Rafał Zaorski, znany polski spekulant i inwestor, stał się bohaterem kontrowersyjnego przedsięwzięcia finansowego, które wywołało znaczne zamieszanie w branży nieruchomości. Zakupił on luksusowy apartament w prestiżowym budynku Złota 44 w...

Jak obliczyć gęstość zaludnienia – Wzór – Arkusz

Gęstość zaludnienia to pojęcie, które pomaga nam zrozumieć rozmieszczenie ludności na danym obszarze. Definiuje się ją jako liczbę osób na jednostkę powierzchni, zwykle mierzoną w kilometrach kwadratowych . Aby obliczyć...