Strona główna » Ile kosztuje malowanie mieszkania?
Ile kosztuje malowanie mieszkania

Ile kosztuje malowanie mieszkania?

Farby są wygodne w użyciu, ale ich zakup i zastosowanie mogą być drogie. Istnieje wiele informacji na temat tego, ile kosztuje pomalowanie mieszkania, ale odpowiedź różni się w zależności od jego wielkości i stanu. Farby są również łatwym sposobem na poprawę wyglądu domu, ale mogą być drogie w zależności od ilości pracy potrzebnej do przygotowania ścian do malowania.

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się pomalować swój dom, czy zatrudnisz do tego kogoś innego, wiedza z góry, ile to będzie kosztować, pomoże Ci zdecydować, czy warto zainwestować. Jednym z głównych czynników wpływających na koszt malowania mieszkanie jest jego wielkość i stan. Koszt malowania mieszkania zależy od tego, co jest potrzebne do przygotowania ścian przed malowaniem.

Na przykład będziesz musiał usunąć osprzęt i osprzęt wokół okien, jeśli przeszkadzają w malowaniu. Będziesz także musiał zeskrobać brud i brud ze ścian przed ich malowaniem, aby można je było równomiernie pomalować.

Ile kosztuje malowanie mieszkania w 2024 roku?

 • za malowanie ścian i sufitów zapłacisz od 14 do 17 zł za m2,
 • za malowanie artystyczne, przykładowo pokojów dziecięcych, zapłacisz minimum 50 zł za m2 i więcej, im trudniejszą pracę zlecisz,
 • za malowanie natryskowe około 12 zł za m2,
 • za malowanie ram okiennych do 95-100 zł za sztukę,
 • za lakierowanie farbami olejnymi do około 55 zł za m2,
 • za impregnację drewna do około 30 zł za m2,
 • za malowanie farbą akrylową od 7 do 9 zł za m2,
 • za malowanie elewacji od 27 do 40 zł za m2.

Oznacza to, że malowanie mieszkania jest droższe, gdy warunki budynku wymagają wykonania większej liczby czynności niż zwykle. Kolejnym czynnikiem wpływającym na koszt malowania mieszkania jest to, czy jest to część programu konserwacji dla najemców. Niektóre budynki mieszkalne wymagają od najemców regularnego malowania, aby zachować jednolity wygląd.

Dodatkowe koszty podczas malowania mieszkania warto uwzględnić.

Oto ich średni koszt za ㎡:

 • mycie ścian i sufitów: ok. 12 zł/㎡;
 • usuwanie starej farby: ok. 9 zł/㎡;
 • naprawa ubytków: ok. 13 zł/㎡;
 • gruntowanie ścian: ok. 5 zł/㎡;
 • zabezpieczenie folią: ok. 12 zł/㎡.

Na przykład w niektórych budynkach co najmniej raz w roku maluje się tylko dla mieszkańców, aby wszystkie mieszkania otrzymały ten sam wygląd. Regularne malowanie pomaga również zapobiegać zużyciu zewnętrznej części budynku, ponieważ zapobiega uszkodzeniom spowodowanym przez wodę w ścianach i sufitach. Jeśli mieszkasz w budynku z regularnymi programami konserwacji, być może nie będziesz musiał płacić dodatkowo za regularne malowanie mieszkania. Oprócz wielkości i stanu, innym czynnikiem wpływającym na koszt malowania mieszkania jest bałagan praca jest.

Cennik malowania dodatkowych elementów mieszkania w 2023r.

 • malowanie grzejników – 19 – 30 zł za m2;
 • malowanie ram okiennych – ok. 120 zł za sztukę;
 • malowanie drzwi – ok. 150 zł za m2;
 • malowanie rur c.o. i kanalizacyjnych – 15 za mb;
 • lakierowanie farbą olejną – ok. 50 zł za m2;
 • akrylowanie – ok. 9 zł za m2;
 • impregnacja drewna – ok. 30 zł za m2;
 • malowanie elewacji – ok. 30 – 35 zł za m2;

Malarze mogą pobierać więcej opłat za pomalowanie bałaganu w mieszkaniu, ponieważ spędzają więcej czasu na sprzątaniu za pierwszym razem. Oznacza to, że jeśli w Twoim mieszkaniu nie panuje szczególnie bałagan, możesz obejść się bez zatrudniania fachowców do malowania ścian. Jeśli jednak masz zwierzęta lub dzieci i masz skłonność do pozostawiania rzeczy w pobliżu, zatrudnienie malarzy może być konieczne, aby ściany pozostały czyste. Oprócz tych czynników, inne wpływają na to, ile kosztuje pomalowanie mieszkania, niezależnie od jego stanu lub rozmiar. Chociaż wielkość i stan mieszkania są czynnikami wpływającymi na jego koszty, nie są one jedyne – inne czynniki obejmują liczbę pokoi, wiek budynku i rodzaj farby, którą wybierzesz.

Warto wiedzieć: Malowanie ścian instrukcja krok po kroku

Chociaż nie ma dokładnego wzoru na określenie, ile będzie kosztować pomalowanie mieszkania, znajomość pewnych ogólnych cen pomoże ci zaplanować budżet. Aby uspokoić najemców w związku z wyższymi rachunkami za malowanie, niektórzy właściciele oferują specjalne oferty na miesięczne rachunki zamiast ryczałtów z góry za większe projekty, takie jak przebudowa kuchni lub malowanie mieszkań. Nie tylko oszczędza to pieniądze najemców w krótkim okresie, ponieważ nie wszystkie prace przygotowawcze są wykonywane z góry, ale także pomaga utrzymać mieszkania w dobrym stanie, ponieważ najemcy mogą płacić miesięczne rachunki, zamiast wykonywać wszystkie prace naraz podczas dużych projektów.

Koszt farby do malowania ścian – ile wynosi w 2023r.?


Ile wyniesie koszt malowania ścian z materiałami wykończeniowymi? Nie ma jednego złotego wzoru na to, ile trzeba zapłacić za farbę do pomalowania pokoju o konkretnym metrażu, ponieważ farby w zależności od producenta mają różną wydajność, którą możesz sprawdzić na opakowaniu produktu.

Przyjmijmy jednak, że średnia wydajność farb to ok. 13 m²/litr w przypadku malowania dwoma warstwami. Przeliczając ilość farby, należy zawsze doliczyć ok. 10-20% na ewentualne poprawki. Oznacza to, że do pomalowania 45 m² ścian najlepiej kupić farbę o pojemności 4,5 – 5 l.

Czytaj więcej: Malowanie grzejnika jaka metoda i farba najlepsza?

Jednak pomimo tych obaw, że bałagan w mieszkaniach jest ogólnie droższy i wymaga więcej pracy przygotowawczej przed ich malowaniem, wielu uważa, że ​​chociaż rozmiar i stan mają ogólny wpływ na ceny – nie zawsze są wyznacznikami przy rozważaniu jednego konkretnego projektu, takiego jak malowanie mieszkania.

Ogólnie rzecz biorąc, farby są drogimi produktami, które wymagają wielu prac przygotowawczych przed nałożeniem ich na ściany mieszkań. Istnieją jednak czynniki, które wpływają na to, ile kosztuje pomalowanie mieszkania w zależności od jego wielkości i stanu.

Cezary Kowalski

Ponad 15 lat doświadczenia w branży budowlanej. Od 4 lat udzielam się jako specjalista w branży budowlanej. Tworzę i publikuje poradniki, które mogą pomóc w mniejszych i większych remontach. Wykorzystaj moje liczne poradniki i Tipy do przyjemnego remontu swojego mieszkania bądź budowy domu.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ile kosztuje wykonanie ogrodzenia?

Ogrodzenia są często postrzegane jako niezbędny dodatek do domów. Mogą zapewnić prywatność, wartość dodaną i pomóc w określeniu granic własności. Jednak niektóre materiały są bezpłatne, a inne wymagają profesjonalnej siły...

W jaki sposób ocieplić strop? Ile kosztuje ocieplenie stropu?

Ocieplenie stropu jest niezbędnym krokiem do osiągnięcia komfortu cieplnego w domu. Właściwa izolacja pomaga zminimalizować straty ciepła podczas ogrzewania, co może prowadzić do znacznych oszczędności na rachunkach za energię. Niezależnie...

Ile kosztuje ogrodzenie betonowe? Cena dwustronne, nowoczesne.

Ogrodzenia betonowe są popularnym wyborem dla właścicieli posesji poszukujących trwałego i bezpiecznego rozwiązania ogrodzeniowego. Ogrodzenia te są wykonane z litych paneli betonowych, które są zaprojektowane tak, aby wytrzymać trudne warunki...

Ile kosztuje wykupienie miejsca na cmentarzu?

Lokalizacja i dostępność cmentarzy odgrywają znaczącą rolę w określeniu kosztu działki cmentarnej. Ze względu na brak miejsc na niektórych cmentarzach nie zawsze udaje się „kupić” działkę za życia, co może...