Strona główna » Ile kosztuje mieszkanie w Łodzi? Ceny mieszkań
Ile kosztuje mieszkanie w Łodzi

Ile kosztuje mieszkanie w Łodzi? Ceny mieszkań

Łódź jest jednym z dużych miast, które pod względem wysokości cen za metr kwadratowy nie zajmują najwyższych miejsc w rankingach. Niestety mimo wszystko nie omija jej stały wzrost kosztów zakupu mieszkań. Z tego artykułu dowiesz się więcej na temat obecnej sytuacji cen na rynku deweloperskim całego województwa łódzkiego. 

Rosnące ceny nowych mieszkań w Łodzi. Jakie są prognozy?

Większość osób pragnących zakupić własne mieszkanie, musi się wstrzymać z realizacją tego planu, ponieważ uniemożliwia im to obecny poziom cen. Średni koszt zakupu metra kwadratowego w Łodzi wynosi ok. 8,8 – 9,4 tys. zł. Nieliczni szczęściarze mają szansę trafić na bardziej okazyjne ceny lub promocję. 

Czytaj również: Jak zaoszczędzić na zakupie pierwszego mieszkania?

Analiza Narodowego Banku Polskiego wykazuje, że w ostatnim kwartale przeciętne ceny transakcyjne w tym rejonie kraju urosły o 359 zł/m2. Niestety nic nie wskazuje na to, by ta tendencja miała się odwrócić lub zwolnić. Prognozy nie zachęcają do optymizmu pod tym względem.

Ceny mieszkań w Łodzi — analiza Otodom Analytics

Otodom Analytics publikuje swoje analizy co miesiąc. Można więc uznać te raporty za najbardziej aktualne i adekwatne do rzeczywistej sytuacji rynkowej. Najnowszy raport sierpniowy wykazał, że za metr kwadratowy nowego mieszkania w Łodzi, deweloperzy życzą sobie ok. 9208 zł. 

Naturalne jest, że ceny mieszkań deweloperskich różnią się w zależności od ich całkowitej powierzchni. Najniższa cena za m2 dotyczy mieszkań o powierzchni od 60 do 89 m2. Następne w kolejności rosnącej są mieszkania największe, t.j. obejmujące powyżej 90m2 – 9471 zł/m2. Droższe okazują się mieszkania o powierzchni 40-59 m2, ponieważ cena za metr kwadratowy wynosi 9567 zł/m2, natomiast wszystko przebijają najmniejsze mieszkania (do 40m2). Ich cena to aż 10701 zł/m2.

Ceny mieszkań w Łodzi według wyliczeń Narodowego Banku Polskiego

Największe miasta Polski są śledzone przez NBP, który co kwartał podsumowuje sytuację cenową na ich rynkach. Udostępnione w II kwartale 2023 roku dane mieszczą się przedziale podanym w poprzednim akapicie, ponieważ średnia cena ofertowa wynosi 9465 zł/m2, natomiast cena transakcyjna – 8810 zł/m2. 

Warto wiedzieć: Formalności po zakupie mieszkania – co trzeba załatwić?

Deweloperzy zwykle wystawiają mieszkania znacznie drożej, niż ostatecznie są one kupowane przez nowych właścicieli. Widać to po różnicy między cenami ofertowymi a transakcyjnymi. Nie jest to nowa sytuacja. W I kwartale 2023 r. różnica była jeszcze wyraźniejsza, bowiem ceny ofertowe wynosiły średnio 9391 zł/m2, a transakcyjne 8451 zł/m2. Niestety wskazuje to na widoczny wzrost cen transakcyjnych.

Ceny nowych mieszkań w Łodzi — statystyki PKO BP

Z analizy cen rynkowych przeprowadzonych przez PKO BP płyną nieco bardziej pozytywne dane — przynajmniej jeśli porówna się je do tych z NBP. Raport dotyczący I kwartału bieżącego roku pokazuje, że według PKO BP zza nowe mieszkanie deweloperzy pobierają średnio 8227 zł/m2. Oczywiście prognozy już na następny kwartał wskazywały na dalsze podwyżki. Co ciekawe, według danych przedstawiających szerszą perspektywę, na przestrzeni ostatnich pięciu lat ceny mieszkań w Polsce wzrosły średnio o 75%, natomiast w samym województwie łódzkim o 60%.

Lokalizacja

Lokalizacja jest jednym z kluczowych czynników wpływających na cenę mieszkania. W Łodzi ceny mogą się różnić w zależności od dzielnicy. Na przykład, mieszkania w centrum miasta czy w bardziej prestiżowych lokalizacjach mogą być droższe niż te na obrzeżach.

Wielkość i Standard Wykończenia

Wielkość mieszkania oraz standard wykończenia również mają znaczący wpływ na cenę. Nowocześnie wykończone mieszkania z wysokiej jakości materiałów będą kosztować więcej niż te wymagające remontu.

Rynek Pierwotny i Wtórny

Na rynku pierwotnym ceny mogą być wyższe ze względu na nowość i nowoczesność budynków. Mieszkania na rynku wtórnym mogą być tańsze, ale często wymagają dodatkowych inwestycji w remonty.

Zobacz również: O co pytać przy zakupie mieszkania? Najważniejsze pytania

Inne Czynniki Wpływające na Cenę

Inne czynniki, które mogą wpływać na cenę, to na przykład bliskość komunikacji miejskiej, obecność miejsc parkingowych, czy też dostęp do różnych udogodnień, jak sklepy, szkoły, czy parki.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Sprzedaż domów w Hiszpanii – plaga „dzikich lokatorów”

W ostatnim czasie w Hiszpanii coraz bardziej popularne jest zjawisko dotyczące nielegalnego zajmowania lokali mieszkalnych przez przypadkowych lokatorów. Szczególnie często zdarza się to na terenach turystycznych. Media alarmują o wielu...

Roboty do czyszczenia basenu: komfort i oszczędność czasu

Czy marzysz o basenie, który zawsze będzie czysty i gotowy do użycia? Jeśli tak, to rozwiązanie, o jakim mówimy, z pewnością Cię zainteresuje. Roboty do czyszczenia basenu to innowacyjne urządzenia,...

Ile kosztuje kilowatogodzina prądu?

Zrozumienie aktualnych cen kilowatogodzin energii elektrycznej w różnych regionach jest ważne zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw. Koszt energii elektrycznej może mieć znaczący wpływ na miesięczne wydatki, a wiedza,...

Jaka moc pompy ciepła do domu 120m2? Jakiej firmy wybrać pompy ciepła?

Moc wymagana dla pompy ciepła w domu o powierzchni 120 m2 zależy od kilku czynników.