Strona główna » Z czego budować dom? – Najlepsze materiały budowlane

Z czego budować dom? – Najlepsze materiały budowlane

Decydując się na budowę domu, należy rozważyć wszystkie za i przeciw. Przede wszystkim warto dokładnie określić własny budżet, który pozwoli nam budować budynki o określonych metrażach. Najpopularniejszymi obecnie rozwiązaniami na polskim rynku budowlanym są domy o powierzchni 100 i 140 m². Jakie wydatki trzeba przygotować na te dwa warianty?

Zanim zaczniesz budować swój dom, powinieneś dokładnie rozważyć, ile pieniędzy będziesz potrzebować na pokrycie wszystkich wydatków związanych z kontem. Są one bardzo zróżnicowane: z jednej strony uwzględnimy koszty zakupu samej działki budowlanej, a z drugiej niezbędne projekty, pozwolenia na budowę, zakup materiałów budowlanych i zatrudnienie zespołu specjalistów. Sfinansowanie wszystkich prac wymagało znacznych nakładów finansowych, sięgających co najmniej kilkuset tysięcy złotych. Dlatego kredyt na budowę domu będzie w większości przypadków bardzo dużym zobowiązaniem. Jednak dobre przygotowanie do samej budowy domu pozwoli obniżyć koszty i wynegocjować dobre warunki umowy kredytowej.

Zastanów się nad przeznaczeniem domu

Jaki dom zbudować, który będzie jednocześnie domem i azylem? To zarówno oaza spokoju, jak i przysłowiowa przystań. Na szczęście katastrofy w polskim klimacie zdarzają się bardzo rzadko, ale wciąż nie brakuje złych warunków pogodowych, w których można bezpiecznie schronić się w czterech ścianach.

Czytaj więcej: Zmiany dla budujących dom w roku 2023 – co warto wiedzieć?

Budowa domu to jeden z najważniejszych i najbardziej uroczystych momentów w życiu człowieka. Własne cztery kąty zawsze będą Cię wiązać z wybranym miejscem, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniej okolicy. Niezależnie jednak od tego, czy mieszkasz w spokojnej części miasta, czy w przestrzeni o wiejskim charakterze, musisz zadbać o dom, który jest solidny, solidny i dobrze się prezentuje. W końcu to miejsce jest ważniejsze niż jakakolwiek inna posiadłość – to Twoja jaskinia. Sprawdź, jakie są najlepsze opcje budowy wymarzonego domu.

Rozważ materiały

Rodzaj materiału wpływa również na późniejsze warunki budynku, takie jak akustyka czy bezpieczeństwo, takie jak ochrona przeciwpożarowa. Jeśli kwestie ekologiczne i zdrowotne są dla Ciebie ważne, poznaj materiały do ​​budowy zdrowego domu, ponieważ niestety wiele tradycyjnych materiałów nie spełni Twoich wymagań.

Sprawdź teraz: Formalności przy budowie domu w 2023 roku

– Robiąc zakupy zwracaj uwagę nie tylko na to, jak wygląda teraz, ale też jak będzie wyglądać za jakiś czas i jak łatwo będzie go wyczyścić. Oto krytyka: tanie listwy mdf, prysznic z brodzikiem, szkliwione szyby, białe szwy (szybko się brudzą i trzeba szorować szczotką). Unikaj szorstkich powierzchni.

Rozważ lokalizację

Złotym środkiem może być tutaj wybór działek z dala od dużych miast, ale blisko mniejszych miejscowości. Takie lokalizacje często zapewniają podstawową infrastrukturę potrzebną do codziennego życia, często są też łatwo dostępne koleją do większych aglomeracji.

Warto wiedzieć: Jak tanio wykończyć mieszkanie w stanie deweloperskim?

Jeśli kupimy poza miastem, możemy znacznie zaoszczędzić grunt pod zabudowę. Lokalizacja jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na cenę gruntów pod zabudowę. Z powyższych danych GUS wynika, że ​​w 2020 roku średnia cena hektara ziemi w miastach z wioskami jest prawie trzykrotnie wyższa niż hektara poza miastem. Tutaj jednak trzeba dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw pod kątem naszej sytuacji życiowej, mobilności, możliwych czasów dojazdów, dostępności infrastruktury w interesujących nas miejscach itp. W przeciwnym razie może dojść do tego, że chociaż wydamy mniej na ziemię, stracimy później dużo pieniędzy i czasu na chodzenie do większych miast po zakupy lub robienie czegokolwiek.

Weź pod uwagę klimat

Tynkowania czy wyrównywania nie należy wykonywać przy ujemnych temperaturach na zewnątrz, więc jeśli na jesień jest za późno, to najlepiej poczekać do ocieplenia wiosny. Prace remontowe zwykle trwają kilka miesięcy, więc można założyć, że budowa domu pod klucz może zakończyć się w kilkanaście miesięcy, o ile nie wystąpią nieprzewidziane opóźnienia i przestoje. Jeśli chcesz zamieszkać w domu, musisz jeszcze złożyć stosowne zawiadomienia do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego i oficjalnie zgłosić zakończenie budowy.

Czytaj więcej: Ile kosztuje wynajem rusztowania elewacyjnego?

Korzystając z tej okazji, można by również rozważyć badania nad zanieczyszczeniem gleby. Jest to szczególnie ważne, jeśli podejrzewasz, że w przeszłości na Twojej nieruchomości mogła być prowadzona działalność przemysłowa lub nawet na pobliskim wysypisku śmieci.

Firmy zajmujące się budową domów w 2023

Cezary Kowalski

Ponad 15 lat doświadczenia w branży budowlanej. Od 4 lat udzielam się jako specjalista w branży budowlanej. Tworzę i publikuje poradniki, które mogą pomóc w mniejszych i większych remontach. Wykorzystaj moje liczne poradniki i Tipy do przyjemnego remontu swojego mieszkania bądź budowy domu.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Beton komórkowy cena, ile na m2 – właściwości, ile kosztuje?

Beton komórkowy, jest rodzajem materiału budowlanego wykonanego z cementu, zmielonego piasku kwarcowego, wody i wapna.

Ile kosztuje m2 dachu na gotowo? Koszty dachu w 2023 roku

Jednak niektóre szacunki sugerują, że koszt budowy dachu w 2023 roku to co najmniej 250-270 zł za m2.

Koszt budowy domu 100m2 pod klucz w 2023 roku. Ile kosztuje budowa?

Koszt budowy domu pod klucz o powierzchni 100 m2 w 2023 roku może wynieść od 350 do 450 tys. zł, w zależności od złożoności projektu i użytych materiałów.

Z czego zbudować garaż wolnostojący?

Ceglany garaż ma kilka zalet, które sprawiają, że jest popularnym wyborem dla wielu właścicieli domów. Jedną z najczęściej wymienianych zalet jest brak spalin wewnątrz domu. W przeciwieństwie do garażu dobudowanego,...