Domy szkieletowe są popularną formą budowy domów stosowaną na całym świecie. Domy te są wykonane z drewnianych ram pokrytych tynkiem. Są mocne i trwałe dzięki prostej konstrukcji. Jednak drewno jest materiałem organicznym, który ulega rozkładowi, jeśli nie jest odpowiednio konserwowany. Dlatego domy szkieletowe nie są tak trwałe jak domy murowane czy kamienne.
Mimo to można je odpowiednio konserwować, aby zapewnić długotrwałą konstrukcję domu.
Jaka jest trwałość drewnianych konstrukcji prefabrykowanych?
Domy szkieletowe budowane są z drewnianych ram pokrytych tynkiem. Dzięki temu są niezwykle trwałe ze względu na sposób ich budowy. Drewno jest preferowanym materiałem do budowy domów szkieletowych ze względu na swoją wytrzymałość i niski koszt. Drewniane ramy są dość mocne i mogą utrzymać duży ciężar. To sprawia, że domy szkieletowe są obecnie jednymi z najtrwalszych stylów domów na rynku.
Czytaj więcej: Jak ocieplić poddasze i jakie materiały wybrać?
Drewniane domy zbudowane z desek rzadko wymagają napraw ze względu na ich trwałość. Deski wykonane są z materiału naturalnie odpornego na wypaczanie, zginanie itp. Dzięki temu domy z bali są niezwykle trwałe i odporne na klęski żywiołowe, takie jak trzęsienia ziemi czy huragany. Ponadto domy te są również odporne na ogień i inne formy uszkodzeń. Drewniane domy mogą wytrzymać trudne warunki pogodowe i nadal dobrze wyglądać po latach ekspozycji na elementy.
Trwałość domów szkieletowych w Polsce
Trwałość domów szkieletowych zależy od wielu czynników, takich jak jakość materiałów użytych do budowy, sposób instalacji, warunki atmosferyczne i dbałość o konserwację i naprawy. Udowodnione jest, że domy szkieletowe są wytrzymałe i trwałe, jeśli są odpowiednio zbudowane i utrzymane. W umowach na realizację domów w tej technologii, dajemy gwarancję na konstrukcję na 30 lat. Faktyczna trwałość - przy zachowaniu reżimu technologicznego i konserwacji - może jednak wynosić nawet do 50 lat.
Konstrukcja szkieletowa jest także bardziej odporna na różnego rodzaju uszkodzenia niż inne technologie budowy domu. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów i wzmocnieniu konstrukcji. Co ważne, struktura szkieletowa jest w stanie wytrzymać większe obciążenia niż inne rodzaje budowy. Ponadto, dzięki zastosowaniu lekkich materiałów izolacyjnych, ściany szkieletowe mają wyższą odporność na uszkodzenia mechaniczne.
Zaletą domów szkieletowych jest również szybki czas realizacji. Budowa domów szkieletowych jest możliwa przez cały rok, a minimalne wymagania podłoża i szybkie montowanie elementów składają się na krótki czas budowy. Stabilność i trwałość domu jest również zagwarantowana dzięki temu, że budynek jest zamontowany na stałej platformie, co oznacza, że nie wymaga dodatkowych prac remontowych.
To jest rozwiązanie dla osób, którym się śpieszy. Konstrukcja domu w technologii szkieletowej powstaje w 2-3 miesiące. Jeśli zastosujemy szybki system montażu, budowa może zostać ukończona nawet w 2 tygodnie. Unikalna konstrukcja i wysokiej jakości materiały użyte do budowy, zapewniają trwałość i trwałe zabezpieczenie.
Czy zdecydujesz się na budowę domu szkieletowego?
Domy z drewnianymi ramami są bardziej narażone na uszkodzenia termitów lub innych szkodników ze względu na ich drewnianą konstrukcję. Drewno jest materiałem organicznym, który czasami może wchłaniać wilgoć z gruntu lub zakażonych materiałów budowlanych. Może to prowadzić do rozkładającego się drewna i termitów przedostających się do domu przez ściany lub podłogi.
Sprawdź również: Termomodernizacja budynku – co to jest i co obejmuje?
Wymagana jest regularna kontrola szkodników w celu monitorowania ewentualnych szkód spowodowanych przez szkodniki przedostające się przez ściany i podłogi. Brak kontroli pod kątem uszkodzeń termitów może spowodować poważne uszkodzenia konstrukcyjne fundamentów i belek domu.
Czy budowa domu szkieletowego w Polsce jest opłacalna?
Chociaż domy szkieletowe są niezwykle trwałe, istnieją pewne wady tego typu konstrukcji w porównaniu z innymi stylami domów. Drewno jest materiałem organicznym, który ulega rozkładowi, jeśli nie jest odpowiednio konserwowany. Oznacza to, że domy szkieletowe nie są tak wytrzymałe jak domy murowane czy kamienne, jeśli chodzi o klęski żywiołowe czy wypadki. Jeśli dom szkieletowy ulegnie zbyt dużym uszkodzeniom, może się zawalić i spowodować poważne uszkodzenia otaczających konstrukcji i mienia.
Dom szkieletowy na ile budowa wytrzyma?
Domy szkieletowe nie są tak wytrzymałe jak domy z cegły lub kamienia, gdy nadejdzie czas klęsk żywiołowych, takich jak trzęsienia ziemi lub huragany. Tego rodzaju klęski żywiołowe często powodują uszkodzenia konstrukcji drewnianych budynków, ponieważ drewno jest materiałem organicznym i może gnić, jeśli jest wystawione na działanie wilgoci przez zbyt długi czas. W takim przypadku wymagane są regularne prace naprawcze, aby drewniane budynki zachowały solidną konstrukcję w tych obszarach wysokiego ryzyka.
Warto wiedzieć: Ile kosztuje budowa domu z bali?
Domy z drewnianymi ramami są bardziej narażone na uszkodzenia termitów lub innych szkodników ze względu na ich drewnianą konstrukcję. Drewno jest materiałem organicznym, który czasami może wchłaniać wilgoć z gruntu lub zakażonych materiałów budowlanych. Może to prowadzić do rozkładającego się drewna i termitów przedostających się do domu przez ściany lub podłogi konstrukcji szkieletowych. Brak konserwacji tego typu domów może spowodować poważne uszkodzenia konstrukcyjne spowodowane przez termity w domach szkieletowych w porównaniu z domami z cegły lub kamienia.
Dom szkieletowy wymaga zaplanowania aranżacji
Ogólnie rzecz biorąc, domy szkieletowe mają pewne wady w porównaniu z innymi stylami domów, ale nadal są ogólnie bardzo trwałe konstrukcje. Jednak drewno jest materiałem organicznym, który czasami może wchłaniać wilgoć z gruntu lub zainfekowanych materiałów budowlanych, powodując z czasem rozkład i uszkodzenia strukturalne.
Czytaj dalej: Ile kosztuje dom szkieletowy do 100m2 pod klucz?
Ważne jest, aby właściciele domów rozumieli, jak ich dom będzie się starzeć z upływem czasu, aby mogli podjąć kroki w celu złagodzenia uszkodzeń konstrukcyjnych i upewnić się, że ich dom pozostanie w dobrym stanie przez wiele lat.