Strona główna » Kiedy remont mieszkania w kamienicy jest opłacalny?
Kiedy remont mieszkania w kamienicy jest opłacalny

Kiedy remont mieszkania w kamienicy jest opłacalny?

Warto kalkulować opłacalność, zwłaszcza gdy chce się kupić nieruchomość na rynku wtórnym. Skutek jest taki, że często koszty remontu znacznie przekraczają wartość zakupionej powierzchni. Dotyczy to zwłaszcza starszych budynków, w których wszystko wymaga wymiany – od armatury, okien i podłóg po meble. Wszelkie plany dotyczące domu pomogą, a jeśli się zgubią – warto rozważyć ryzyko kupowania w ciemno.

Remont mieszkania to z pewnością ogromny wydatek i należy go dobrze przemyśleć. Warto przeanalizować dostępne rozwiązania i dokładnie przeliczyć koszty. Praca może być podzielona na etapy – jeden rok w łazience, drugi w kuchni. Jest to szczególnie ważne dla tych, którzy mają ograniczony budżet i czas.

Jak wybrać firmę do remontu kamienicy

Ustal, czy właściciel lub firma remontowa jest zobowiązana do zakupu i dostarczenia niezbędnych materiałów. W przypadku wyboru drugiej opcji zamawiający bezwzględnie żąda przedstawienia wszystkich faktur i rachunków potwierdzających zakup danych materiałów i rozliczenia na tej podstawie.

Kupując umeblowane mieszkanie, należy zwrócić uwagę nie tylko na samo mieszkanie, ale również na budynek, w którym się znajduje. Mieszkania wymagające poważniejszej pracy znajdziemy w apartamentowcach oraz starszych mieszkaniach sprzed kilku lat. Nakłady finansowe, jakie możemy ponieść, mogą być uzależnione od stanu budynku jako całości.

Warto wiedzieć: Ile kosztuje przeniesienie i zamontowanie grzejnika?

Od czego zacząć remont kamienicy

Od czego zacząć urządzanie mieszkania? Planowanie - najważniejszy etap. Warto już na wstępie skorzystać z pomocy architekta lub projektanta wnętrz. Poza samym opracowaniem projektu, zapewni również nieocenione wsparcie przy podejmowaniu kluczowych decyzji. Ta współpraca pozwoli Ci zredukować stres i krok po kroku wyremontować mieszkanie szybciej i sprawniej.

Od czego zacząć urządzanie mieszkania? To pytanie z pewnością zada sobie większość osób, zwłaszcza tych, które nie mają w tej materii żadnego doświadczenia. Remonty mieszkań to ogromne wyzwanie logistyczne, które wymaga bardzo dobrego planu działania i zaangażowania. Choć wydaje się to proste w porównaniu z remontem całego domu, może również przysporzyć nam sporo kłopotów, jeśli nie zostanie odpowiednio przygotowane.

Czytaj dalej: Ile kosztuje montaż kabiny prysznicowej z brodzikiem?

Oceń swoje ograniczenia budżetowe

Dlatego w pierwszym kroku powinniśmy bardzo dokładnie określić nasz budżet i dowiedzieć się, na co nas stać. Mając to na uwadze, rozważając różne oferty, możemy obliczyć cenę mieszkania i potencjalny koszt remontu, aby wybrać tanią ofertę, a nie tylko ze względu na cenę metra kwadratowego.

Warto jednak pamiętać, że każdy indywidualnie powinien dokonać własnych obliczeń i odpowiednio oprzeć swój budżet. Niezliczone przykłady online pokazują, że jeśli chodzi o przebudowę łazienki, możliwe jest znaczne obniżenie kosztów bez uszczerbku na jakości. Jednak średnia cena to około 15 000 zł.

Warto wiedzieć: Malowanie grzejnika jaka metoda i farba najlepsza?

Dopłaty do remontu kamienicy

W tym poście próbuję wyliczyć ile "powinien" kosztować remont od dewelopera do stanu końcowego, kiedy np. bez problemu możemy zareklamować wynajem gotowego mieszkania. Obliczone wówczas 30 400 zł za studio bez kosztów robocizny brzmiało bardzo rozsądnie – potwierdzają to recenzje, w których nie było zarzutów o przekalkulowanie. Nie byłbym jednak sobą, gdybym nie chciał trochę zoptymalizować tego wyniku 🙂 Dlatego wraz z żoną postanowiliśmy urządzić mieszkanie w sposób atrakcyjny dla potencjalnych najemców, ale jednocześnie nie zbyt mocno opróżnić nasze konto. niemożliwe?

Sami oceńcie: efekt tego miksu możecie zobaczyć na załączonych do wpisu zdjęciach, wykonanych na różnych etapach remontu. Oczywiście Twoja ocena będzie subiektywna i nie oczekuję pochwał - zamiast tego chcę wykorzystać ten projekt jako przykład jak najlepiej urządzić mieszkanie (głównie kosztowo). Postaram się podsumować koszt umeblowania pokoju jednoosobowego i zasugerować, gdzie oszczędzamy najwięcej, a gdzie nie bierzemy pod uwagę kosztów utrzymania określonego standardu.

Czytaj również: Tynkowanie maszynowe – jak się przygotować?

Planując generalny remont mieszkania, należy liczyć się z kosztem co najmniej 1000 zł za metr kwadratowy. Częściej, zwłaszcza teraz, przy stale rosnących kosztach materiałów budowlanych, koszt ten sięga nawet 1500-2000 zł. Oczywiście wszystko zależy od stanu pierwotnego budynku, w jakim standardzie chcemy wykończyć mieszkanie, czy jest to zabytkowa kamienica, możemy liczyć na dotacje (rewitalizacja nieruchomości zazwyczaj jest wspierana przez gminę).

Cezary Kowalski

Ponad 15 lat doświadczenia w branży budowlanej. Od 4 lat udzielam się jako specjalista w branży budowlanej. Tworzę i publikuje poradniki, które mogą pomóc w mniejszych i większych remontach. Wykorzystaj moje liczne poradniki i Tipy do przyjemnego remontu swojego mieszkania bądź budowy domu.

  1. Ogólna ocena:

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszt budowy dachu dwuspadowego + kosztorys

Dachy dwuspadowe należą do najpopularniejszych typów dachów w Stanach Zjednoczonych. Są łatwe w budowie i zapewniają dobrą ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Jednak są one również jednym z droższych rodzajów dachów....

Ocieplenie poddasza pianką czy wełną?

Główną wadą poddaszy jest to, że są one słabo ocieplone i korzystanie z przestrzeni może być niewygodne.

Jak kupić węgiel bezpośrednio z kopalni?

Przed zakupem węgla bezpośrednio z kopalni ważne jest, aby zbadać i zidentyfikować różne rodzaje dostępnych kopalń. Istnieją różne rodzaje kopalń węgla, takie jak kopalnie podziemne, odkrywkowe i odkrywkowe. Każdy rodzaj...

Ile cementu na m3 betonu B20?

Beton B20 to rodzaj betonu, który charakteryzuje się wytrzymałością na ściskanie w granicach 20-25 MPa. Powstaje w wyniku połączenia cementu, kruszyw, wody i wypełniaczy. Przybliżone proporcje betonu B20 to 400...