Strona główna » Tynkowanie maszynowe – jak się przygotować?

Tynkowanie maszynowe – jak się przygotować?

Wyznacz miejsce do przechowywania materiałów, zapewnij dostęp do prądu i wody przed przystąpieniem do pracy oraz wskaż miejsce, w którym urządzenie ma być ustawione i gdzie mają być przechowywane narzędzia. Na koniec każdego dnia pracy należy zabezpieczyć narzędzia i odłączyć je od zasilania.

Prostszym i szybszym rozwiązaniem jest użycie gotowych cegieł klinkierowych i ułożenie ich na istniejącej sztukaterii. Producenci oferują szeroką gamę wzorów, dlatego możemy wybrać zarówno płytki polerowane, jak i postarzane ściany. Oprócz wygody mamy również pewność co do efektu końcowego.

Istnieje wiele powodów stosowania plastrów. Najważniejszą z nich jest wartość estetyczna. Można nimi wyrównać wszelkie powierzchnie i sprawić, by były przyjemne dla oka. Niektóre sztukaterie, takie jak tynki gipsowe, można poddać dalszej obróbce poprzez malowanie. Ponadto tynk jest ognioodporny. Ponadto odpychają wilgoć i tym samym poprawiają warunki klimatyczne w pomieszczeniu.

Przygotuj powierzchnię do tynkowania

Nakładając tynk na ściany, zabezpieczasz powierzchnię przygotowując ją do dalszych prac (np. układania tapet czy płytek). Zanim przystąpisz do tynkowania, wybierz i przygotuj odpowiedni produkt oraz zdecyduj, w jaki sposób preparat będzie nakładany – ręcznie czy maszynowo i czy będziesz to robić sam, czy z pomocą ekipy remontowej.

Mokry tynk nakładać na ścianę pacą tynkarską H. Przechyl go lekko i poruszaj, aby zebrać nadmiar zaprawy. Usuń nierówności, gdy masa zacznie wiązać – użyj do tego pacy trapezowej. Po całkowitym stwardnieniu powierzchnię zwilżyć wodą i wygładzić pacą filcową. Na koniec wygładź tynk metalową pacą. Powtarzaj pocieranie i wygładzanie powierzchni, aż będzie gładka.

Czytaj więcej: Ocieplenie poddasza pianką czy wełną?

Tynkowanie maszynowe krok po kroku

  • Krok 1. Zaprawę nanosi się ręcznie lub natryskowo za pomocą urządzenia tynkarskiego. Tynk nakłada się najpierw na sufit, a następnie na ściany w poziomych, równoległych pasach od góry do dołu.
  • Krok 2. Dystrybucja. Wykonuje się go laską H, trzymając ją pod lekkim kątem do pionu i poruszając nią w jej płaszczyźnie. W międzyczasie zebrać nadmiar zaprawy sztukatorskiej lub dodać ją do ubytku w nowej ścianie.
  • Krok 3. Równanie Rozpocznij dopiero, gdy zaprawa zacznie wiązać. Użyj do tego trapezu. Według ekspertów jest to najtrudniejszy moment w procesie układania tynkarzy.
  • Krok 4. Gąbka. Po wstępnym stwardnieniu tynk spryskuje się wodą i wygładza pacą gąbkową. Powoduje to, że mleczko gipsowe potrzebne do wygładzenia stiuku w kolejnym etapie wydostaje się na powierzchnię.
  • Krok 5. Gładki. Po „zmianie koloru” krem ​​tynkarski należy nakładać metalową pacą. Dwie ostatnie fazy cyklu? Gąbczasta i gładka? aż powierzchnia tynku będzie wystarczająco gładka. Atlas

Wymieszaj tynk i nałóż go na powierzchnię

Powierzchnia tynku powinna być lekko wilgotna. Wystarczy spryskać go luźnym strumieniem wody.

Następnie pacą gąbkową wygładzić całą otynkowaną powierzchnię. Uwolni się wówczas krem ​​tynkarski, który umożliwi ostateczne wyrównanie powierzchni. Do wyrównywania używamy szpachlówki lub pacy metalowej. To ona posłuży do ostatecznego wyrównania obsady.

Sprawdź również: Ile kosztuje ocieplenie i izolacja pianką PUR?

Po tym czasie nałożoną warstwę zwilżyć wodą za pomocą wałka. Teraz możesz nałożyć drugą warstwę. Zrób to tak samo jak pierwszy. Pamiętaj, aby wymieszać tynk przed nałożeniem. Po kilku minutach użyj pacy pod kątem 90 stopni, aby rozpocząć zeskrobywanie wzoru. Użyj tej samej pacy, aby delikatnie wygładzić wzór. Pozostaw do wyschnięcia na kolejne 12 godzin.

Gładkie – Upierzenie. Spłaszczony tynk należy wygładzić szpatułką zwaną piórkiem. Ma to na celu wygładzenie powierzchni. Dotyczy to najmniejszych nierówności i zarysowań, które można przeoczyć podczas zdejmowania trapezu.

Usunąć tynk po jego stwardnieniu

Wiesz już, jak usunąć starą obsadę, ale proces ten nie zawsze jest konieczny. Jeśli nie jest to konieczne, na stary tynk można nałożyć nową warstwę.

Sprawdź również: Ile kosztuje wykonanie wylewki samopoziomującej?

Stare powierzchnie należy wcześniej wyczyścić za pomocą wyżej wymienionej szczotki lub spryskać wodą pod ciśnieniem. Po wyrównaniu podłoża poprzez usunięcie nierówności zaprawą lub zeszlifowanie starych wiórów, nakłada się nowe bloczki tynkarskie lub tynki wykończeniowe.

Cezary Kowalski

Ponad 15 lat doświadczenia w branży budowlanej. Od 4 lat udzielam się jako specjalista w branży budowlanej. Tworzę i publikuje poradniki, które mogą pomóc w mniejszych i większych remontach. Wykorzystaj moje liczne poradniki i Tipy do przyjemnego remontu swojego mieszkania bądź budowy domu.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czy lepsze są okna PCV czy aluminiowe?

Porównując okna PCV i aluminiowe, jednym z głównych czynników, które należy wziąć pod uwagę, jest skład i struktura materiału. Okna PCV są wykonane z tworzywa sztucznego zwanego polichlorkiem winylu, natomiast...

Ile kosztuje wstawienie okna z obróbką?

Koszt montażu okien może się różnić w zależności od kilku czynników. Jednym z najważniejszych czynników jest wielkość i rodzaj montowanego okna. Większe okna lub wykonane z droższych materiałów będą generalnie...

Rolety czy żaluzje – co wybrać?

Rolety i żaluzje to dwa rodzaje osłon okiennych, które mają sporo cech wspólnych, a jednocześnie wiele elementów, które je różni.

Czy ogrzewanie indukcyjne się opłaca?

Ogrzewanie indukcyjne ma kilka zalet, które sprawiają, że jest to popularny wybór w różnych gałęziach przemysłu. Jedną z podstawowych zalet jest szybki i wydajny proces nagrzewania. Nagrzewanie indukcyjne wykorzystuje pola...