Strona główna » Kredyty mieszkaniowe – czy ludzie nadal chętnie je biorą?

Kredyty mieszkaniowe – czy ludzie nadal chętnie je biorą?

Kredyty na mieszkania cieszą się relatywnie dużą popularnością, jednak 2023 rok jest lekkim zaprzeczeniem tej tendencji. W pierwszym kwartale popularność tych kredytów była druzgocąco mała i dopiero w drugim kwartale doszło do odbudowy akcji kredytowej.

Zgodnie z założeniami BIK, w następnych dwóch kwartałach ma jednak dojść do jeszcze mocniejszej odbudowy akcji kredytowej. Wszystko to za sprawą popularnego bezpiecznego kredytu 2%. 

Rynek kredytów mieszkaniowych – co warto wiedzieć?

Minione kilka miesięcy to lekkie ożywienie na rynku kredytów mieszkaniowych. Poprawa sytuacji z kredytami dotyczy nie tylko większej liczby przyznanych hipotek, ale również wzrostu liczby złożonych wniosków. Głównym powodem tendencji wzrostowej jest ewidentna liberalizacja wymagań obejmujących zdolność kredytową.

Czytaj więcej: Bezpieczny kredyt 2% – czy rzeczywiście jest na 2%?

Dzięki niej więcej osób może pozwolić sobie na takie przedsięwzięcie. Co istotne, perspektywy są jeszcze bardziej optymistyczne. Od początku lipca wszedł bowiem w życie program bezpieczny kredyt 2%, który jeszcze mocniej spopularyzował branie kredytów. Od momentu startu programu „Pierwsze mieszkanie” złożono już kilkanaście tysięcy wniosków i wiele wskazuje na to, że liczba zainteresowanych osób będzie jeszcze mocniej się zwiększać. 

Kredyty mieszkaniowe w pierwszym półroczu

Pierwsze półrocze pod względem kredytów mieszkaniowych należy podzielić na dwie fazy. Pierwsze trzy miesiące były mało owocne, ponieważ popyt na kredyty były relatywnie niewielki. Poprawa sytuacji miała miejsce dopiero od kwietnia, kiedy to doszło do dość wyraźnego ożywienia.

Zobacz również: Bezpieczny kredyt 2 proc. w jakim banku złożyć wniosek?

Główną zmianą, która korzystnie wpłynęła na akcję kredytową, jest zniwelowanie bufora bezpieczeństwa podczas liczenia zdolności kredytowej. Na chętniejsze branie kredytów wpływa również zwiększenie wynagrodzeń, dzięki czemu coraz więcej osób ma odpowiednie możliwości finansowe, uprawniające do wzięcia kredytu. 

Jakie są perspektywy dla kredytów mieszkaniowych?

W pierwszej połowie 2023 roku większość kredytów była zaciągana na względnie wysokie kwoty. Niespełna 30% kredytów obejmowały bowiem finansowania wynoszące więcej niż 350 tysięcy złotych. Ekonomiści BIK są zgodni i uważają, że największy kryzys na rynku kredytowym jest już za nami. Drugie półrocze powinno przynieść dalszy rozkwit akcji kredytowej.

Czytaj dalej: Wpływ programu Bezpieczny Kredyt 2% na ceny mieszkań

Duży wpływ na tę tendencję ma mieć program „Pierwsze mieszkanie”, albowiem z opcji bezpiecznego kredytu 2% może skorzystać nawet 28% obywateli. Dzięki temu możemy się spodziewać, że rok 2023 wypadnie korzystniej od minionego pod względem akcji kredytowej. 

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku?

Fotowoltaika, zwana też panelami słonecznymi, to urządzenia przetwarzające światło słoneczne na energię elektryczną. Jeśli jesteś właścicielem fotowoltaiki i planujesz w najbliższym czasie zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych , być...

Generalny remont mieszkania z rynku wtórnego – jak zaplanować?

Jeśli właśnie nabyłeś mieszkanie z rynku wtórnego i zastanawiasz się, jak przekształcić je w wymarzoną przestrzeń, to znalazłeś się we właściwym miejscu. Planowanie generalnego remontu może być skomplikowane, ale nie...

Program komputerowy do obsługi BHP

Współczesne korporacje i firmy poszukują najbardziej efektywnych sposobów na zarządzanie swoją dokumentacją i procedurami. W tym kontekście, zrozumienie i implementacja właściwego oprogramowania jest kluczowe. W przypadku bezpieczeństwa i higieny pracy...

Branża budowlana w Polsce. Tendencje i perspektywy rozwoju

Branża budowlana w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany, które są kształtowane przez nowoczesne technologie, zrównoważony rozwój oraz zmieniające się potrzeby rynku. W 2024 roku sektor ten wykazuje duży potencjał wzrostu, dzięki...