Strona główna » Kredyty mieszkaniowe – czy ludzie nadal chętnie je biorą?

Kredyty mieszkaniowe – czy ludzie nadal chętnie je biorą?

Kredyty na mieszkania cieszą się relatywnie dużą popularnością, jednak 2023 rok jest lekkim zaprzeczeniem tej tendencji. W pierwszym kwartale popularność tych kredytów była druzgocąco mała i dopiero w drugim kwartale doszło do odbudowy akcji kredytowej.

Zgodnie z założeniami BIK, w następnych dwóch kwartałach ma jednak dojść do jeszcze mocniejszej odbudowy akcji kredytowej. Wszystko to za sprawą popularnego bezpiecznego kredytu 2%. 

Rynek kredytów mieszkaniowych – co warto wiedzieć?

Minione kilka miesięcy to lekkie ożywienie na rynku kredytów mieszkaniowych. Poprawa sytuacji z kredytami dotyczy nie tylko większej liczby przyznanych hipotek, ale również wzrostu liczby złożonych wniosków. Głównym powodem tendencji wzrostowej jest ewidentna liberalizacja wymagań obejmujących zdolność kredytową.

Czytaj więcej: Bezpieczny kredyt 2% – czy rzeczywiście jest na 2%?

Dzięki niej więcej osób może pozwolić sobie na takie przedsięwzięcie. Co istotne, perspektywy są jeszcze bardziej optymistyczne. Od początku lipca wszedł bowiem w życie program bezpieczny kredyt 2%, który jeszcze mocniej spopularyzował branie kredytów. Od momentu startu programu „Pierwsze mieszkanie” złożono już kilkanaście tysięcy wniosków i wiele wskazuje na to, że liczba zainteresowanych osób będzie jeszcze mocniej się zwiększać. 

Kredyty mieszkaniowe w pierwszym półroczu

Pierwsze półrocze pod względem kredytów mieszkaniowych należy podzielić na dwie fazy. Pierwsze trzy miesiące były mało owocne, ponieważ popyt na kredyty były relatywnie niewielki. Poprawa sytuacji miała miejsce dopiero od kwietnia, kiedy to doszło do dość wyraźnego ożywienia.

Zobacz również: Bezpieczny kredyt 2 proc. w jakim banku złożyć wniosek?

Główną zmianą, która korzystnie wpłynęła na akcję kredytową, jest zniwelowanie bufora bezpieczeństwa podczas liczenia zdolności kredytowej. Na chętniejsze branie kredytów wpływa również zwiększenie wynagrodzeń, dzięki czemu coraz więcej osób ma odpowiednie możliwości finansowe, uprawniające do wzięcia kredytu. 

Jakie są perspektywy dla kredytów mieszkaniowych?

W pierwszej połowie 2023 roku większość kredytów była zaciągana na względnie wysokie kwoty. Niespełna 30% kredytów obejmowały bowiem finansowania wynoszące więcej niż 350 tysięcy złotych. Ekonomiści BIK są zgodni i uważają, że największy kryzys na rynku kredytowym jest już za nami. Drugie półrocze powinno przynieść dalszy rozkwit akcji kredytowej.

Czytaj dalej: Wpływ programu Bezpieczny Kredyt 2% na ceny mieszkań

Duży wpływ na tę tendencję ma mieć program „Pierwsze mieszkanie”, albowiem z opcji bezpiecznego kredytu 2% może skorzystać nawet 28% obywateli. Dzięki temu możemy się spodziewać, że rok 2023 wypadnie korzystniej od minionego pod względem akcji kredytowej. 

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szybko rosnące róże pnące: Jakie są ich zalety i wady?

Wymagania dotyczące światła i cienia odgrywają kluczową rolę w szybkim wzroście róż pnących. Rośliny te wymagają do prawidłowego rozwoju co najmniej sześciu godzin bezpośredniego światła słonecznego dziennie, dlatego istotny jest...

Od 31 sierpnia 2023 – brak podatku PCC

Obecnie polskie prawo podatkowe zmienia się, dzięki czemu można kupić swoje pierwsze mieszkanie taniej mniej więcej o jedną czwartą, gdyż kończy się podatek PCC. Dobrze jest  jednak wiedzieć, za co...

Budownictwo ekologiczne — jak zredukować ilość odpadów?

Im bardziej będziemy w stanie zredukować ilość odpadów, tym będziemy żyć bardziej ekologicznie. Choć tendencje do ograniczania śmieci zwykle kojarzone są z odpadami bytowymi, mogą też z powodzeniem dotyczyć branży...

Jak zrobić lampion z dyni na Halloween?

Pierwszym krokiem w wykonaniu latarni dyniowej na Halloween jest wybór odpowiedniej dyni. Poszukaj dyni wolnej od miękkich plam, siniaków i pleśni. Dynia powinna być również symetryczna i mieć płaskie dno,...