Strona główna » Polacy coraz chętniej kupują mieszkania w Hiszpanii
Polacy coraz chętniej kupują mieszkania w Hiszpanii

Polacy coraz chętniej kupują mieszkania w Hiszpanii

Polacy coraz częściej decydują się na kupno mieszkania właśnie za granicę. Ich ulubionym kierunkiem staje się powoli Hiszpania. Co ważne, fiskus daje możliwość skorzystania z ulgi podatkowej na inwestycją w taką nieruchomość.

Ulga podatkowa na zakup lokalu w Hiszpanii- co warto wiedzieć?

Jeśli sprzedamy swoją nieruchomość i w ciągu trzech lat zainwestujemy w inną, będziemy mogli skorzystać z ulgi podatkowej. W ten sposób unikniemy podatku płaconego od dochodu uzyskanego w związku z zakupem oraz sprzedażą lokalu.

Czytaj więcej: Ile kosztuje dom szkieletowy?

W sytuacji, kiedy w ciągu 5 lat od zakupu sprzedamy mieszkanie za cenę wyższą od ceny zakupu, wtedy uzyskamy dochód opodatkowany stawką 19%. Chcąc nie płacić podatku, powinniśmy zainwestować w inne mieszkanie, które sprosta naszym potrzebom. Dobrą wiadomością jest to, że fiskus stwierdził, iż zakup nieruchomości w innym kraju Unii Europejskiej spełnia cele mieszkaniowe, nawet w sytuacji, kiedy jesteśmy już właścicielami jednego mieszkania w Polsce.

Co się z tym wiąże? Kupując mieszkanie w Hiszpanii za środki finansowe pochodzące ze sprzedaży lokalu w naszym kraju, możemy sięgnąć po ulgę podatkową, a tym samym nie płacić podatku dochodowego! Tego typu transakcja realizuje własne cele mieszkaniowe. Co ważne, nawet jeśli nie mieszkamy cały czas w zakupionym lokum. Według fiskusa ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie mówi nic o tym, kiedy i jak długo podatnik musi mieszkać w zakupionej przez siebie nieruchomości.

Warto wiedzieć: Ile kosztuje basen ogrodowy w ziemi?

Wzrost zakupu nieruchomości w Hiszpanii

Taka postawa fiskusa wpłynęła na to, że coraz więcej Polaków przygląda się rynkowi nieruchomości właśnie w Hiszpanii. Kraj ten staje się jednym z najpopularniejszych kierunków. Czemu tak się dzieje? Hiszpania uwielbiania jest ze względu na korzystny, ciepły klimat, bezpieczeństwo oraz dosyć niskie ceny.

Według Registradores de España, w 2023 roku, nasi rodacy zakupili w tym kraju nawet 3100 nieruchomości. Jest to o 142 mieszkania więcej, porównując z rokiem 2022. Polskie nieruchomości stanowią aktualnie ok. 3,6% rynku nieruchomości. Klimat tego kraju sprzyja podejmowaniu decyzji o zakupie luksusowego domu na przykład na wakacje. Hiszpania staje się równie często wybieranym kierunkiem Polaków co Włochy. Piękne słoneczna pogoda, plaże i wyjątkowy urok tego kraju sprawia, to najczęstsze powody zakupu nieruchomości właśnie w Hiszpanii.

Zobacz również: Ile kosztuje montaż bramy wjazdowej?

Kraj ten staje się dobrym wyborem dla osób, które pracują zdalnie czy też poszukują wymarzonego miejsca na zasłużoną emeryturę. Ulga podatkowa także nie jest bez znaczenia i z pewnością zachęca do inwestycji w tamtejsze nieruchomości.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Osuszanie budynku metody ile kosztuje?

Osuszanie budynku to proces zmniejszania poziomu wilgoci w ścianach i powietrzu budynku w celu utrzymania zdrowego i komfortowego środowiska wewnętrznego. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania obiektów i zapobiegania rozwojowi pleśni...

Kompostownik przydomowy jak zrobić?

Kompostowniki przydomowe to jeden z najskuteczniejszych patentów na produkowanie naturalnego nawozu na własną rękę. Mają one szerokie spektrum walorów, co sprawia, że ich popularność rośnie w zawrotnym tempie. Jeżeli zastanawiasz...

Jaka moc pompy ciepła do domu 120m2? Jakiej firmy wybrać pompy ciepła?

Moc wymagana dla pompy ciepła w domu o powierzchni 120 m2 zależy od kilku czynników.

Blachodachówka Pruszyński modele i kolory – Opinie i Cena

Pruszyński to znana firma oferująca gamę popularnych i ekonomicznych w montażu blachodachówek. Blachodachówki panelowe tej firmy, zwane również dachówkami modułowymi, stanowią ekonomiczną i trwałą alternatywę dla tradycyjnych pokryć dachowych ....