Strona główna » Schemat podłączenia paneli fotowoltaicznych do sieci
Schemat podłączenia paneli fotowoltaicznych do sieci

Schemat podłączenia paneli fotowoltaicznych do sieci

Panele fotowoliczne służą do zamiany światła słonecznego na energię elektryczną. Panele te są połączone szeregowo lub równolegle w zależności od sytuacji. Ogólnie rzecz biorąc, połączenie szeregowe jest bardziej wydajne, ale wymaga więcej kabli i baterii niż połączenie równoległe. Jednak metoda połączenia szeregowego jest bardziej wydajna, ale wymaga więcej miejsca i dzięki tej metodzie można użyć mniejszej liczby paneli.

Chociaż możliwe jest stosowanie jednej metody przez cały okres eksploatacji panelu, wiele osób preferuje naprzemienne stosowanie tych dwóch metod w celu uwzględnienia zmieniających się potrzeb i warunków.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna i z czego się składa?

Kiedy panele słoneczne są połączone szeregowo, współpracują ze sobą w celu generowania energii. Można to zrobić za pomocą jednego kabla biegnącego od każdego panelu do źródła zasilania. Jeden dodatni przewód każdego panelu słonecznego łączy się z kablem, a ujemny przewód łączy się z masą. Każdy panel generuje prąd tak długo, jak jest podłączony do kabla.

Więcej informacji: Ile kosztuje i trwa montaż paneli fotowoltaicznych?

Kiedy panel traci zasilanie, jego prąd wypływa z ujemnego przewodu i łączy się z masą, dopóki nowy panel nie wygeneruje mocy, w którym to momencie energia przepływa z powrotem do ujemnego przewodu, gdzie zaczyna się od nowa.

Schemat podłączenia paneli fotowoltaicznych - praktyczna wiedza

Każdy schemat instalacji fotowoltaicznej składa się z paneli fotowoltaicznych, które dzięki zjawisku fotowoltaicznemu pozyskują darmową energię ze słońca. Instalacja składa się z modułów PV, falownika, akumulatorów, przewodów oraz opcjonalna przełącznica różnicowo-prądowa. Moduły PV służą do pozyskiwania energii z promieni Słońca i jej przetwarzania na energię elektryczną. Falownik przetwarza energię wytworzoną przez moduły PV w energię przemysłową. Akumulatory służą do magazynowania nadmiaru energii wyprodukowanej przez systemy PV w ciągu dnia i wykorzystania jej w późniejszym czasie. Przewody służą do przesyłania energii elektrycznej między poszczególnymi elementami instalacji.

Ponadto, zalecamy zainstalowanie przełącznicy różnicowo-prądowej ze względów bezpieczeństwa. Przełącznica różnicowo-prądowa jest w stanie wykrywać przeciążenia innych urządzeń w sieci i automatycznie je wyłączyć. Przy doborze schematu podłączenia paneli fotowoltaicznych ważne jest także uwzględnienie charakterystyki prądowej urządzenia. Biorąc uwagę charakterystykę prądową urządzenia i fakt, że aby wytworzyć 2 kW mocy potrzebujemy 8 paneli fotowoltaicznych o mocy min. 250Wp, możemy zacząć tworzyć schemat podłączenia.

Na koniec zalecamy zapoznanie się z poradnikami na YouTube, gdzie znajdziesz wiele przydatnych wskazówek i wytycznych dotyczących podłączania paneli fotowoltaicznych. Przykładem może być film Fotowoltaika dla każdego, w którym dowiesz się jak w łatwy i szybki sposób podłączyć panele.

Jak zbudowany jest moduł fotowoltaiczny?

Ten proces jest powtarzany dla każdego panelu słonecznego połączonego szeregowo w celu wytworzenia energii.
Kiedy panele słoneczne są połączone równolegle, nadal wytwarzają energię, ale na niższym poziomie w porównaniu do połączenia szeregowego. Dzieje się tak dlatego, że chociaż są połączone równolegle, łączą się tylko z innymi panelami, które mają podobne poziomy napięcia jak one; nie wszystkie panele mogą łączyć się w tym samym czasie.

Warto wiedzieć: Panele fotowoltaiczne 500w czy warto kupić?

Dlatego konieczne jest odłączenie niektórych paneli, aby inne mogły się połączyć. W zależności od tego, ile jest paneli i ile można podłączyć jednocześnie, może być konieczne odłączenie niektórych paneli, jeśli nie generują one wystarczającej mocy. Dobrym sposobem rozwiązania tego problemu jest użycie baterii zamiast kabli; te baterie łączą się z panelami równolegle, więc panele poza obszarem objętym przez te baterie nie otrzymują żadnej mocy.

Informacje pomocne przy projektowaniu schematu instalacji fotowoltaicznej

Chociaż szeregowe łączenie paneli słonecznych jest bardziej wydajne niż łączenie ich równolegle, wymaga więcej kabli i baterii niż połączenie ich szeregowo tak. Utrudnia to wykorzystanie zasobów i ogólnie jest mniej wydajne w porównaniu do równoległego łączenia paneli słonecznych. Ponadto, mając wiele kabli i wiele akumulatorów, konserwacja staje się znacznie bardziej skomplikowana niż tylko równoległe łączenie paneli. Aby dodać kolejny problem związany z konserwacją, kable i akumulatory mogą z czasem ulec zniszczeniu, jeśli nie są odpowiednio pielęgnowane i wymieniane w razie potrzeby - co jeszcze bardziej komplikuje sprawę i sprawia, że ​​jest ona jeszcze mniej wydajna niż jest.

Czytaj więcej: Fotowoltaika na gruncie – Wady i Zalety

Z drugiej strony podłączenie paneli słonecznych Połączenie szeregowe jest bardziej wydajne niż połączenie równoległe, ale wymaga więcej miejsca i mniejszej liczby paneli, ponieważ wykorzystuje wiele kabli zamiast wielu akumulatorów. Ponadto ta metoda wymaga większej liczby kabli, ponieważ wiele paneli musi być połączonych ze sobą w jednym przebiegu kablowym, zamiast używać wielu kabli dla poziomu napięcia wyjściowego każdego panelu. Na przykład panel 12-woltowy wymagałby wyprowadzenia z niego dwóch przewodów 12-woltowych ze względu na wysoki poziom napięcia wyjściowego — jeden dla dodatniego przepływu prądu, a drugi dla ujemnego przepływu prądu.

Kiedy należy dokonać zgłoszenia podłączenia instalacji fotowoltaicznej do sieci?

Chociaż każde połączenie ma zalety i wady metoda, naprzemienne połączenie szeregowe i równoległe, pozwala na elastyczność w zależności od zmieniających się potrzeb i warunków. Ponadto naprzemienne stosowanie tych metod pozwala użytkownikom uwzględniać różne poziomy napięcia między panelami słonecznymi w przypadku korzystania z akumulatorów zamiast kabli lub w przypadku ograniczonej przestrzeni dostępnej na okablowanie lub miejsca montażu.

Kto jest zobowiązany do zgłoszenia instalacji do sieci?

Ostatecznie użytkownicy muszą rozważyć wszystkie opcje przed podjęciem ostatecznej decyzji dotyczącej sposobu działania ich systemu paneli fotowoltaicznych – ale rozważając obie opcje przed dokonaniem ostatecznego wyboru, użytkownicy mogą czerpać maksymalną wydajność z mocy wyjściowej swojego systemu, jednocześnie minimalizując koszty związane z konserwacją i czasem konfiguracji .

Marcin Rączek

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce.

  1. Ogólna ocena:

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ubezpieczenie fotowoltaiki – ile kosztuje?

średnia cena ubezpieczenia instalacji fotowoltaicznej w ramach polisy mieszkaniowej wynosi od 225 do 550 zł .

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 8 kWp – ile prądu wyprodukuje?

Chociaż panele słoneczne mogą być drogie, są również jednym z najtańszych źródeł energii. Na przykład instalacja systemu o mocy 8 kWp może kosztować od 20 000 do 30 000 zł....

Panele fotowoltaiczne 500w czy warto kupić w 2024? Opinie

Panele fotowoltaiczne o mocy 500 W to wielkoformatowy panel fotowoltaiczny o zwiększonej mocy, co uznawane jest za znaczący postęp w technologii paneli fotowoltaicznych .

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna 1 kWp – ile prądu wyprodukuje?

Instalacja systemu słonecznego o mocy 1 kWp może kosztować od 5000 do 10 000 zł.