Strona główna » Stawki najmu mieszkań spadają i spada rentowność inwestycji
Stawki najmu mieszkań spadają i spada rentowność inwestycji

Stawki najmu mieszkań spadają i spada rentowność inwestycji

Warto zaznaczyć, że wnioski jakie płyną z III kwartału na rynku najmu w Polsce to przede wszystkim powracające spadki stawek najmu. Warto zaznaczyć, że nie występują one wszędzie, jednak trend powrócił.

Z drugiej strony warto dopisać, że spadła korzyść z związku z przechodzenia z rynku najmu, na rynek transakcyjny. Podaż jest wysoka, a mianowicie ilość ogłoszeń mieszkań na wynajem w badanych miejscowościach wzrósł nawet o 10 000 ogłoszeń.

Koszty najmu – niepewność spadku, oraz wzrostu

W trzecim kwartale tego roku stawki najmu w analizowanych miastach w gruncie rzeczy zbliżone są do tych zeszłorocznych. Warto zaznaczyć, że drożeją małe mieszkania, czyli mniej więcej do mkw., a duże mieszkania tracą na wartości najmu(mowa o mieszkaniach powyżej 70 mkw.).

Czytaj więcej: Mieszkanie socjalne czym jest i komu przysługuje?

Biorąc pod uwagę trzeci kwartał tego roku do pierwszego kwartału tego roku stawki wzrosły o 2,5%, ale w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 spadły o 1.7%. Po trzech miesiącach wzrostów stawek najmu w ogłoszeniach ceny sukcesywnie spadały. Według raportu we wrześniu ceny najmu były niższe o 1.06% niższe niż w sierpniu. Największe spadki zaobserwowano kolejno w Sosnowcu, Gdyni, Katowicach, Gdańsku. 

Popyt na najem będzie się kurczył

Z danych Związku Banków Polskich wynika, że do 19 października podpisano 24 tysiące umów kredytowych na preferencyjnych warunkach. Ponadto warto dodać, że wiele wniosków wciąż czeka na rozpatrzenie przez analityków bankowych, a w dalszej kolejności pojawią się kolejne potrzeby klientów. Zakupione mieszkania za kredyty na preferencyjnych warunkach, są obecnie przygotowywane do zamieszkania. W niedalekiej przeszłości ruszy fala przeprowadzek na swoje.

Zobacz również: Mieszkanie spółdzielcze własnościowe a mieszkanie własnościowe. Różnice

Mocny spadek popytu przy tej podaży mieszkań na wynajem z dużym prawdopodobieństwem zaowocuje spadkiem cen najmu.  Bieżąca sytuacja ma swoje plusy, ale także minusy. Autorzy powyższego raportu wskazują, że kurczą się korzyści wynikające z przeprowadzek na swoje mieszkania. Przede wszystkim jest to efekt bardzo dużych i drastycznych podwyżek cen mieszkań, które również kształtują rynek nieruchomości.

Więcej informacji: Bezpieczny kredyt 2 proc. – czy kupione mieszkanie można później wynająć?

Dodać należy, że w wakacje różnica między miesięczną stawką najmu, a ratą kredytową na mieszkanie o powierzchni 40 mkw. wynosiła 465 zł, a we wrześniu 309 zł. Wniosek jaki z tego płynie jest taki, że mieszkania na własność dalej są opłacalne, jednak ich rentowność spada z roku na rok. Własne wymarzone mieszkanie kosztuje przeciętnego Polaka więcej niż dotychczas musiałby za nie zapłacić.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Pozwolenie na budowę domu drewnianego – czy jest konieczne?

W świecie, w którym wszystko jest wykonane z metalu, drewno jest tradycyjnym materiałem budowlanym. Jednak domy z drewna są często krytykowane za obniżanie wartości nieruchomości, problemy z bezpieczeństwem i zachęcanie...

Bezpieczny kredyt 2% – Ile osób już z niego skorzystało?

Program „Bezpieczny Kredyt 2%” od początku wprowadzenia zaskarbił sobie sympatię wielu osób. Na chwilę obecną złożono ponad 24 tysiące wniosków i zawarto powyżej 1000 umów, które łącznie opiewają na ok....

Ile zarabia monter fotowoltaiki w Polsce. Ile zarabia w Niemczech?

Średnie wynagrodzenie instalatora fotowoltaiki w Polsce zatrudnionego na etat wynosi od 3 500 do 5 000 zł brutto.

Ile kosztuje nagrobek? Cennik usług kamieniarskich 2023

Koszt nagrobka może się różnić w zależności od kilku czynników. Jednym z najważniejszych czynników jest rodzaj materiału użytego do wykonania nagrobka.