Strona główna » Wymiana pieca węglowego na pompę ciepła dofinansowanie 2023

Wymiana pieca węglowego na pompę ciepła dofinansowanie 2023

Ogrzewanie domu jest istotną częścią domowego komfortu. Jednak tradycyjne piece są nieefektywne i drogie. Zastąpienie tradycyjnego pieca pompą ciepła może być doskonałym wyborem dla właściciela domu.

Pompy ciepła są bardziej wydajne niż piece, wymagają mniej konserwacji i są tańsze. Sprawność pompy ciepła zależy od wydajności jej systemu chłodzenia. Większość pomp ciepła ma sterowany elektronicznie wentylator, który wymusza obieg powietrza przez wężownice w piwnicy lub w piwnicy. Powietrze to może być następnie wykorzystane do podgrzewania wody w domu.

Skorzystaj z dofinansowania na wymianę pieca węglowego

Wydajność pompy ciepła zależy od tego, jak dobrze cyrkuluje powietrze w systemie. Niektóre pompy ciepła posiadają również osobny wentylator, który wtłacza powietrze z zewnątrz na poddasze domu. Ten typ systemu jest bardziej wydajny niż ten, w którym powietrze jest rozprowadzane bezpośrednio z piwnicy lub poddasza na strych. Główną zaletą pompy ciepła jest to, że nie wymaga ona kanałów rozprowadzających ogrzane powietrze po całym pomieszczeniu dom. Dzięki temu są znacznie łatwiejsze w montażu niż tradycyjne piece. Są również znacznie prostsze w instalacji, ponieważ nie trzeba wykonywać żadnych połączeń w ścianach ani sufitach.

Pompa ciepła a piec węglowy różnice w rachunkach!

Pompa ciepła wymaga również znacznie mniej konserwacji niż tradycyjny piec. Ponieważ nie używają kanałów, nie ma ryzyka nieszczelności połączeń z powodu ruchu w czasie. Brak kanałów znacznie ułatwia ich czyszczenie, ponieważ wystarczy odkurzyć nadmiar izolacji wokół paneli i cewek. Ogólnie rzecz biorąc, te cechy sprawiają, że wymiana starego pieca na pompę ciepła jest łatwym wyborem dla potrzeb ogrzewania domu.

Kolejną zaletą pompy ciepła jest to, że zużywa ona bardzo mało energii w porównaniu z tradycyjnymi piecami. Pompy ciepła zostały zaprojektowane tak, aby działały najefektywniej, gdy na zewnątrz jest zimno, a Ty chcesz korzystać z systemu grzewczego — czasem nawet podczas snu! W rzeczywistości większość pomp ciepła działa tylko w około 10% tak wydajnie, gdy są w temperaturze pokojowej.

Aktualne dostępne dofinansowanie na wymianę pieca węglowego

Oznacza to, że podczas normalnej pracy zużywają bardzo mało energii w porównaniu z tradycyjnymi piecami. Większość systemów pomp ciepła jest wyposażona w czujniki, które dostosowują ilość zużywanej energii na podstawie czynników zewnętrznych, takich jak temperatura zewnętrzna i poziom wilgotności. Dzięki temu wymiana starego pieca na inny jest łatwa dla portfela i ogólnie dla środowiska! Jedną z potencjalnych wad posiadania pompy ciepła jest to, że początkowe koszty mogą być wysokie, ponieważ są one droższe niż standardowe piece.

Warto wiedzieć: Dofinansowanie do pompy ciepła w 2023 roku

Dlaczego warto skorzystać z dofinansowania na wymianę pieca węglowego?

Jednak większość domów może wybierać spośród różnych opcji, jeśli chodzi o koszty finansowania, więc nie jest to problem dla wszystkich. Wiele osób wybiera opcję gotówkową zamiast finansowania, więc początkowe koszty nie będą dla nich problemem! Inną potencjalną wadą posiadania pompy ciepła jest to, że mogą być mniej bezpieczne niż tradycyjne piece, ponieważ nie mają kanały. Pompy ciepła mogą zapalić się znacznie łatwiej niż tradycyjne piece, ponieważ nic nie stoi na przeszkodzie, aby płomienie rozprzestrzeniały się po całym wnętrzu domu.

Sprawdź również: Zwiększenie dotacji w programie „Czyste Powietrze” do 136 tys. zł 

Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie, aby obok cewek systemu umieścić materiały palne, takie jak drewno lub papier! Ostatecznie niektóre warstwy ognioodporne i izolacyjne pomogą zapewnić maksymalne bezpieczeństwo podczas instalacji nowego systemu, ale nadal należy zachować ostrożność podczas obchodzenia się z częściami systemu grzewczego! Inną potencjalną wadą posiadania pompy ciepła jest to, że może ona być mniej niezawodna niż tradycyjna pieców, ponieważ z wiekiem wymagają więcej konserwacji.

Jaka jest kwota dofinansowania na wymianę pieca węglowego?

  • Do 30 tys. zł – kiedy roczny dochód nie przekracza 100 tys. zł
  • Do 37 tys. zł – kiedy miesięczny dochód na osobę nie przekracza 1894 zł (gospodarstwo wieloosobowe) i 2651 zł w gospodarstwie jednoosobowym

Warto tutaj nadmienić, że od 03.01.2023 r., jeżeli dochód ten w gospodarstwie jednoosobowym nie przekracza 1090 zł, a  w gospodarstwie wieloosobowym 1526 zł, można otrzymać aż 90% dofinansowania.

Podczas gdy elektrycy mogą pomóc w utrzymaniu tych systemów, niektóre czynności konserwacyjne mogą wykraczać poza zakres usług lokalnego usługodawcy, jeśli chcesz, aby pozostał konkurencyjny w swojej dziedzinie. Ponadto niektóre czynności konserwacyjne mogą wymagać specjalistycznej wiedzy, więc jeśli nie wiesz, co robisz, być może będziesz musiał zapłacić komuś innemu!

Czytaj więcej: Zwiększona Premia termomodernizacyjna z 16 do 26% w 2023r

Ogólnie rzecz biorąc, wymiana starego pieca na pompę ciepła może być doskonałym wyborem do ogrzewania wnętrza domu, ponieważ jest zarówno wydajniejszy, jak i bezpieczniejszy niż tradycyjne systemy. Jednak systemy te są początkowo droższe, mają ograniczone funkcje bezpieczeństwa i wymagają większej konserwacji w miarę starzenia się, dlatego ważne jest, aby najpierw przeprowadzić badania!

Marcin Rączek

Jestem autorem publikacji w zakresie fotowoltaiki na portalu Fotowoltaikawpolsce.com W branży skupiam się głównie na zbieraniu danych informacyjnych na temat firm fotowoltaicznych. W moich publikacjach przeczytacie głównie opinie i recenzje po firmach w Polsce.

  1. Ogólna ocena:

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cennik skupu katalizatorów – Aktualne ceny skupu

Katalizatory odgrywają kluczową rolę w różnych gałęziach przemysłu, ułatwiając reakcje chemiczne i zwiększając ich wydajność. Określane jako substancje przyspieszające reakcje chemiczne bez zużywania się w procesie, katalizatory są niezbędne w...

Azalia ogrodowa – Kiedy sadzić i jak pielęgnować?

Azalie ogrodowe to piękne i ozdobne krzewy, które są cenione za wielobarwne kwiaty. Dzięki setkom dostępnych odmian azalie ogrodowe mogą ożywić każdy ogród . Aby zapewnić zdrowie i piękno azalii...

Zakup mieszkania a zarobki – na co mogą sobie pozwolić Polacy?

Mimo że ceny nieruchomości dynamicznie rosną, a zdolność kredytowa spada, przeciętnie zarabiający Polacy wciąż mają szansę na zakup mieszkania w dużych miastach. Opcje te są jednak coraz bardziej ograniczone, co...

Kostka brukowa od Bruk Bet, Polbruk, Nostalit, Jadar opinie cena

Obecnie kostka brukowa jest nadal wykorzystywana na różne sposoby i może nadać każdej przestrzeni niepowtarzalny i rustykalny urok.