Strona główna » Ile kosztuje wylanie fundamentów pod dom?
Ile kosztuje wylanie fundamentów pod dom

Ile kosztuje wylanie fundamentów pod dom?

Fundament domu to jeden z jego najważniejszych elementów konstrukcyjnych. Zakotwicza dom w podłożu, zapobiega jego zapadaniu się i stanowi stabilne podłoże dla ścian nośnych budynku.

W rezultacie to, ile kosztuje wylanie fundamentów, zależy od wykonania wykonawcy oraz wielkości i cech Twojego domu. Zależy to również od czynników, takich jak warunki glebowe i to, czy wylewasz stopki, czy słupki. Ponieważ jednak fundamenty są elementami konstrukcyjnymi głównego systemu wsparcia Twojego domu, powinieneś zapłacić za nie profesjonalnie.

Cennik wylania fundamentów w 2024 roku

Głównym czynnikiem wpływającym na cenę wylania fundamentów pod dom jest wielkość i rodzaj materiału, jaki zostanie użyty.

Na przykład, jeśli zdecydujesz się na fundamenty z betonu, to cena będzie wynosić ok. 160 zł za m3. Jeśli zdecydujesz się na beton zbrojony, to cena wzrośnie do ok. 250 zł za m3.

Do tego należy dodać koszt materiałów izolacyjnych, takich jak papa, folia budowlana, styropian itp.

Oczywiście podnoszą one również koszt fundowań. Dodatkowo, wyrzut wody oraz inne warunki geologiczne mogą również wpływać na cenę. Wszystko to składa się na koszt całkowity wylania fundamentów pod dom. W zależności od wielu czynników cena może wahać się od kilku tysięcy złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Więcej informacji: Dom szkieletowy – jak zbudować dom z drewna?

Od czego zależy cena wylewania fundamentów w Polsce?

Za standardowy fundament wykonawcy pobierają od 10 000 do 12 000 zł. Ta cena obejmuje całą robociznę i materiały potrzebne do ustawienia sprzętu na Twoim podwórku. Jeśli uwzględnisz dodatki, takie jak podparcie skały lub zatrudnienie pracowników na jeden dzień, możesz zapłacić łącznie nawet 20 000 zł. Kwota, którą płacisz, zależy od kilku czynników, w tym od liczby jardów w Twojej okolicy i odległości, jaką musi pokonać Twoja fundacja, aby dostać się do rodzaju gleby Twojej nieruchomości.

Czytaj więcej: Jak prawidłowo przygotować grunt pod fundamenty?

Według MonterBudowy.pl przeciętny właściciel domu może zapłacić około 10 000 zł za standardowy fundament.

Rodzaje fundamentów dostępnych w Polsce

Jeśli masz starszy dom o złych warunkach fundamentowych, może być konieczne dodanie belek nośnych i filarów, aby zapobiec osiadaniu. Wymaga to fundamentów o sześciu lub ośmiu stopach. Będziesz także potrzebować dodatkowych podpór dla wyższych domów lub domów ze spadzistymi dachami. Z tego powodu fundamenty dla każdego domu o powierzchni poniżej 2000 m2 kwadratowych wymagają fundamentu o wysokości sześciu stóp, chyba że ma konstrukcję słupkową zamiast belek - które są bardziej powszechne w starszych domach. Z tego samego powodu - fundamenty słupkowe są droższe niż fundamenty belkowe - ponieważ są bardziej czasochłonne i wymagają więcej pracy.

Wykonanie fundamentów – cennik robocizny

Podparcie domu zapobiega osiadaniu i zapewnia wsparcie ścianom i fundamentom podczas ulewnych deszczy lub powodzi. Jest to szczególnie ważne, jeśli mieszkasz na obszarze narażonym na powodzie lub trzęsienia ziemi. Podpory zapobiegają uszkodzeniu podpór i fundamentów podczas ulewnych deszczy lub powodzi, zapewniając alternatywną drogę dla wody z dala od ścian podczas wezbrań.

Warto wiedzieć: Ile kosztuje wykonanie fundamentów pod dom?

Ponadto szalunki zapewniają łatwą konstrukcję do kopania dołów na słupy zamiast kopania rowów w miękkiej glebie lub glebach gliniastych. Ławy fundamentowe są znacznie łatwiejsze do kopania niż rowy ze względu na mniejsze wymagania dotyczące głębokości w glebach miękkich i glebach gliniastych. Stopy fundamentowe zapewniają również dodatkowe wsparcie pod pochyłymi dachami, czego nie mogą zapewnić fundamenty belkowe ze względu na ich dużą szerokość w porównaniu z wymaganiami dotyczącymi głębokości w starszych domach ze spadzistymi dachami. jeśli pobierasz odpowiednią opłatę.

Ceny materiałów niezbędnych do wykonania fundamentów

Niektórzy wykonawcy pobierają od 8 000 do 12 000 zł za standardowy fundament, w zależności od wielkości i funkcji domu. Ponadto niektórzy wykonawcy pobierają więcej niż inni i wykorzystują obszary metropolitalne o dużym zapotrzebowaniu na fundamenty.

Warto wiedzieć: Ile kosztują roboty ziemne?

Większość wykonawców pobiera od 8 000 do 12 000 zł za wylewanie fundamentów domów, ponieważ tyle zarabiają na stopę kwadratową wylewanej powierzchni. Tacy kontrahenci wykonają duże zlecenia tylko wtedy, gdy będą w stanie zlecić wiele zleceń temu samemu klientowi jednocześnie i zarobić wystarczająco dużo, aby pokryć koszty ogólne na raz, a nie z czasem z mniejszych zleceń.

Koszt izolacji fundamentów. Jaką izolację wybrać?

Chociaż niektórzy właściciele domów decydują się na samodzielne wylewanie fundamentów własne ryzyko i koszt, nie jest to zalecane przez większość profesjonalistów. Kupowanie prefabrykowanych cegieł luzem od producenta jest znacznie tańsze niż zatrudnianie profesjonalistów, którzy specjalizują się w wylewaniu fundamentów na wszystkich poziomach doświadczenia. Ponadto zakup prefabrykowanych cegieł daje możliwość zakupu prefabrykowanych cegieł o określonych kształtach konstrukcyjnych, dzięki czemu można dostosować kształt każdej ściany za pomocą prefabrykowanych cegieł zamiast używać standardowych kształtów, które mogą nie pasować do estetyki projektu Twojego domu, a także standardowe kształty cegieł.

Ile kosztuje ocieplenia fundamentów pod budynki i hale? Jaki styropian wybrać?

Oprócz kosztów istnieje wiele czynników, które wpływają na to, czy zdecydujesz się samodzielnie wylać fundamenty, czy zatrudnić profesjonalistów. Na przykład, jeśli wylewasz stopki zamiast słupków lub jeśli mieszkasz w strefie trzęsienia ziemi, gdzie przepisy budowlane nakazują podparcie powyżej fundamentów belek; wtedy wybór DIY nie zawsze jest ekonomiczny lub bezpieczny.

Więcej informacji: Ile kosztuje ocieplenie fundamentów?

Ponadto, jeśli lokalnie nie ma dostępu do mocnych skał, takich jak granit lub bloki cementowe; wtedy samo wsparcie nie wystarczy dla twojego projektu.

Zbrojenie i deskowanie pod fundamenty

Chociaż może się wydawać, że opłacenie profesjonalnej pracy byłoby drogie; płatni profesjonaliści zapewniają, że Twój dom ma odpowiednie fundamenty, które będą trwać długo po sprzedaży. Fundamenty to elementy konstrukcyjne, które chronią Twój dom przed osiadaniem lub zawaleniem się w wyniku ulewnych deszczy lub trzęsień ziemi, a jednocześnie zapewniają wsparcie pod ścianami nośnymi i belkami podczas rozszerzania się lub kurczenia z powodu zmian temperatury. z czasem zawodzą.

Firmy zajmujące się wylewaniem fundamentów w 2024

Cezary Kowalski

Ponad 15 lat doświadczenia w branży budowlanej. Od 4 lat udzielam się jako specjalista w branży budowlanej. Tworzę i publikuje poradniki, które mogą pomóc w mniejszych i większych remontach. Wykorzystaj moje liczne poradniki i Tipy do przyjemnego remontu swojego mieszkania bądź budowy domu.

Ile kosztuje i trwa montaż paneli fotowoltaicznych?

W 2022 r. Polska uchwaliły ulgi podatkowe na tak zwaną „energię słoneczną”. Kredyty te sprawiły, że instalacja paneli słonecznych była znacznie tańsza i łatwiejsza. Jednak technologia pozostaje złożona. Większość ludzi...

Jak długo wypala się sadza w kominie?

Jednym z najistotniejszych czynników wpływających na czas wypalenia się sadzy w kominie jest rodzaj paliwa stosowanego w kominku. Różne paliwa, takie jak drewno, węgiel lub gaz, mogą wytwarzać różną ilość...

Koszt budowy dachu dwuspadowego + kosztorys

Dachy dwuspadowe należą do najpopularniejszych typów dachów w Stanach Zjednoczonych. Są łatwe w budowie i zapewniają dobrą ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Jednak są one również jednym z droższych rodzajów dachów....

Tynkowanie maszynowe – jak się przygotować?

Zanim przystąpisz do tynkowania, wybierz i przygotuj odpowiedni produkt oraz zdecyduj, w jaki sposób preparat będzie nakładany