Strona główna » Jak deweloperzy omijają przepisy Bezpiecznego kredytu 2%?
Jak deweloperzy omijają przepisy Bezpiecznego kredytu 2

Jak deweloperzy omijają przepisy Bezpiecznego kredytu 2%?

Od początku lipca dużą popularnością cieszy się Bezpieczny kredyt 2%, który zwiększył popyt na rynku nieruchomości, co potwierdzają różne dane czy po prostu szybko znikające oferty. Jednak od jakiegoś czasu osoby działające na rynku nieruchomości uważają, że firmy deweloperskie znalazły sposób, aby skutecznie obchodzić przepisy, które wprowadza rządowy kredyt.

Deweloperzy i bezpieczny kredyt 2%

Chodzi tu o pewnego rodzaju mechanizm, dzięki któremu możliwe jest sprzedawanie mieszkań czy domów za wyższą niż dopuszczalna cenę, a i tak takie działanie będzie ciężkie do udowodnienia. Bezpieczny kredyt 2% ma swoje plusy i minusy – z jednej strony stymuluje ruch na rynku, ale tym samym ceny nieruchomości idą w górę. Eksperci podkreślają, że jego przepisy są trudne do egzekwowania, a deweloperzy czują się bezkarni, łamiąc je.

Jaki sposób na obejście przepisów rządowego kredytu znaleźli deweloperzy? 

Bezpieczny kredyt 2% wprowadza pewne ograniczenia. Wysokość wkładu własnego nie może być wyższa niż 200000 złotych, a rodzina może zaciągnąć to zobowiązanie na maksymalnie 600000 złotych. Oznacza to, że maksymalna wartość nieruchomości kredytowanej w ramach tego programu nie może być wyższa niż 800000 złotych.

Czytaj więcej: Bezpieczny Kredyt 2 proc. Kto może otrzymać?

Nie jest to jednak przeszkodą dla firm deweloperskich – mają oni swoje sposoby, aby zachęcić klientów do kupna nieruchomości, nawet, jeśli jej cena jest wyższa niż  ta wskazań w Bezpiecznym kredycie 2%. Co to za trik? W akcie notarialnym widnieje kwota maksymalna, czyli 800000 złotych. Pozostała część stanowi opłatę np. za zmiany lokatorskie. Takie działanie jest bardzo trudne do wykrycia i udowodnienia, dlatego też wielu deweloperów zawyża w ten sposób i tak wysokie już ceny.

Czy omijanie przepisów przez deweloperów jest groźne dla klientów?

Oczywiście, takie działanie może nie być korzystne dla klientów. Z jednej strony klient zdaje sobie sprawę, jak będzie rozłożona płatność, ale z drugiej strony należy zadać sobie pytanie, czy ta część, która nie będzie wskazana w akcie, będzie potwierdzona jakimś dokumentem. Jeśli nie, to na jakiej podstawie klient będzie mógł wystąpić z roszczeniami?

Zobacz również: Olbrzymie zainteresowanie kredytem 2 proc. Wrzesień 2023


Równie istotną rzeczą jest kwestia formalna. Każdy akt notarialny sprzedaży nieruchomości jest sprawdzany przed urzędy skarbowe. Jeśli urzędnik stwierdzi, że cena wskazana w akcie jest zaniżona względem wartości rynkowej, może ją zakwestionować. Co ważne, w wielu przypadkach urzędy odzywały się do klientów po wielu latach. A wtedy to nie deweloper będzie miał problem, a właśnie osoba, która daną nieruchomość nabyła. 

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowoczesne hale produkcyjne – co powinno się w nich znaleźć?

W dzisiejszym dynamicznym świecie, rozwój technologii odgrywa kluczową rolę w przemysłowych procesach produkcyjnych. Nowoczesne hale produkcyjne nie są już tylko miejscem, w którym odbywają się operacje wytwórcze, ale stają się...

Tabliczka adresowa na dom – gdzie kupić i jaką wybrać?

Tabliczka adresowa to inaczej tablica zawierająca informację z numerem budynku, a często też nazwą ulicy, dzielnicy lub osiedla. Tabliczka adresowa zawieszona jest często na budynku, na drzwiach, na furtce lub...

Jak i gdzie zgłosić zakłócanie ciszy nocnej

Utrzymanie spokojnego i spokojnego otoczenia ma kluczowe znaczenie dla dobrego samopoczucia mieszkańców, zwłaszcza w nocy. Zakłócenia ciszy nocnej mogą mieć negatywny wpływ na jakość snu, prowadząc do zmęczenia, drażliwości i...

Kontrola ZUS L4 2023 – w jakich godzinach?

W poprzednim roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych odnotował aż 27 milionów wystawionych zwolnień lekarskich. W sumie Polacy spędzili ponad 288 milionów dni na zwolnieniu chorobowym. Jednak trzeba zauważyć, że pracownicy przebywający na L4...