Strona główna » Gniazdka i łączniki w domu. Jak rozplanować instalację elektryczną?
Jak rozplanować instalację elektryczną

Gniazdka i łączniki w domu. Jak rozplanować instalację elektryczną?

Zaplanowanie instalacji elektrycznej zależy od indywidualnych preferencji osoby, która będzie korzystała z danego pomieszczenia. Liczba zainstalowanych urządzeń ma też znaczenie w przypadku konkretnego pomieszczenia, jednak przed zaplanowaniem tego typu kwestii warto zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. podpowiemy krok po kroku jakie kwestie mają znaczenie.

Każde pomieszczenie jest inne. Rozplanuj instalację elektryczną w salonie, kuchni, sypialni i holu

Kwestia rozplanowania gniazdek oraz instalacji elektrycznej w mieszkaniu lub domu ma duże znaczenie. W przypadku domów lub w mieszkaniach, które zostały niedawno oddane do przez deweloperów do użytku zwykle spotyka się niewielką liczbę gniazd. Często tego typu rozwiązania są mało użyteczne, dlatego konieczne jest przeorganizowanie instalacji elektrycznej dla zwiększenia komfortu użytkowania, aby zminimalizować liczbę instalowanych przedłużaczy.

Rozmieszczenie gniazd w sypialni i salonie

Warto zastanowić się z ilu urządzeń elektrycznych chcemy korzystać w danym pomieszczeniu. Na przykład w sypialni bardzo dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie gniazdka w miejscu, gdzie może znajdować się telewizor, a także podwójnych gniazdek po obu stronach łóżka. Jeśli zamierzamy korzystać z dodatkowych urządzeń, takich jak: nawilżacze powietrza, bądź lampki oświetleniowe dobrze jest zainstalować większą liczbę gniazdek, aby nie spowijać pokoju siecią kabli od przedłużacza.

Czytaj również: Jak przygotować otwory do montażu okien?

Podobnie jest w przypadku salonu. Gniazdka powinny znajdować się w kilku punktach - niemalże na każdej ścianie. Dobrze jest postawić na listwy z gniazdkami, do których można podpiąć kilka urządzeń na przykład: sprzęt Hifi, anteny, a nawet zapachy elektryczne.

Rozmieszczenie gniazd w korytarzu

Korytarz jest to miejsce, w którym zwykle montuje się jedno gniazdko na długości 5 metrów. Jeśli przez hol prowadzą również schody powinno się montować jedno gniazdko na dole, a drugie na górze jednego ciągu komunikacyjnego. 

Rozmieszczenie gniazd w kuchni

Zupełnie inaczej powinna przebiegać instalacja elektryczna w kuchni. Tutaj na uwagę szczególnie zasługuje odpowiednie rozplanowanie gniazd, aby to było pomieszczenie bardzo funkcjonalne.

Warto wiedzieć: Zmiany dla budujących dom w roku 2023 – co warto wiedzieć?

W kuchni znajdują się: lodówka, okap, zmywarka, kuchenka, które wymagają podłączenia. Ze względu na mnogość urządzeń konieczne jest zamontowanie wielu gniazdek. Ponadto warto zastanowić się jaki rodzaj czajnika będziemy używać i czy będzie konieczne podłączenie ekspresu. kuchenki mikrofalowej. Te wszystkie elementy są zasilane elektrycznie, dlatego muszą mieć przyłącze do gniazdek. Zaleca się montaż gniazd na wysokości około metra, aby gniazdo znajdowało się nad szafkami. 

Jak montować gniazda elektryczne?

Przy instalacji gniazd wtykowych warto mieć na uwadze, aby wybierać modele, które posiadają styk ochronny. Zaleca się, by na cztery metry kwadratowe powierzchni pokoju przypadało co najmniej jedno gniazdo wtykowe.

Gniazda powinny być montowane na wysokości około 30 cm od podłogi - to jest niezwykle komfortowe rozwiązanie oraz bardzo efektowne. Jedynym minusem jest zainteresowanie dzieci gniazdkami. W takim przypadku należy zainwestować w osłonę na gniazdka.

Warto wspomnieć także o łącznikach światła, które zwykle montuje się na wysokości około półtora metra od podłogi. Jednak coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest zmniejszenie tej wysokości i zamontowanie włącznika światła około 90 cm od podłogi, by można było swobodnie świecić światło na wysokości opuszczonej, a nie podniesionej ręki.

Sprawdź również: Ile kosztuje wykonanie wylewki samopoziomującej?

Jakie dodatkowe gniazda przydadzą się w domu?

Podczas wyboru gniazd elektrycznych warto zwrócić uwagę na to jakie będą potrzebne. Na rynku istnieje mnogość wzorów, kolorów oraz pojedyncze lub podwójne. Ponadto istnieją także gniazda HDMI, które umożliwiają przesyłanie sygnałów telewizji cyfrowej. To bardzo wygodne rozwiązanie, a także estetyczne, które w swobodny sposób pozwala łączyć ze sobą dowolne urządzenia audio i wideo.

Ponadto gniazdo antenowe typu R-TV-SAT pozwala na odbiór sygnału telewizji naziemnej, satelitarnej i sygnału radiowego.

Warto wziąć pod uwagę także gniazda teleinformatyczne, które służą do podłączenia urządzeń takich jak na przykład telefonu czy komputera.

Dodatkowe informacje: Ile kosztuje przeniesienie i zamontowanie grzejnika?

Bardzo przydatne są również gniazda głośnikowe, które sprawdzają się w systemach kina domowego. Z kolei gniazda multimedialne pomagają na komfortowe podłączenie wielu urządzeń bez konieczności spowijania kabli na ścianie. 

Firmy zajmujące się elektryką w 2023

Cezary Kowalski

Ponad 15 lat doświadczenia w branży budowlanej. Od 4 lat udzielam się jako specjalista w branży budowlanej. Tworzę i publikuje poradniki, które mogą pomóc w mniejszych i większych remontach. Wykorzystaj moje liczne poradniki i Tipy do przyjemnego remontu swojego mieszkania bądź budowy domu.

  1. Ogólna ocena:

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Klimatyzacja do mieszkania 60m2 cena z montażem

Koszt instalacji klimatyzacji w mieszkaniu 60m2 może się różnić w zależności od kilku czynników.

Jaki kolor wybrać na elewację domu?

Kolory elewacji to najczęściej kremowy, beżowy, brązowy, czasami niebieski, jasnozielony lub w dwóch kolorach.

Ile kosztuje założenie instalacji gazowej w domu?

Koszt założenia instalacji gazowej w domu może się różnić w zależności od kilku czynników. Jednym z podstawowych czynników jest rodzaj instalacji gazowej, czy jest to instalacja na gaz ziemny, czy...

Jak odnowić schody bez cyklinowania? 5 najlepszych rozwiązań

Przed rozpoczęciem procesu renowacji ważne jest, aby obejrzeć schody, aby określić zakres potrzebnej renowacji.