Strona główna » Kredyt mieszkaniowy 0% zamiast 2%? Senacka komisja odrzuca poprawki!

Kredyt mieszkaniowy 0% zamiast 2%? Senacka komisja odrzuca poprawki!

W czwartek senackie komisje: infrastruktury oraz budżetu i finansów publicznych odrzuciły poprawkę do ustawy dotyczącej pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. Jak wiadomo, jej celem miało być obniżenie oprocentowania „bezpiecznego kredytu” z 2% na 0%. Taką propozycję zmiany zgłosili senatorowie:

  • Ryszard Świlski z Koalicji Obywatelskiej (KO),
  • Jan Hamerski z Prawa i Sprawiedliwości (PiS).

Jak widać, była to inicjatywa ponadpartyjna, jednakże poprawka została odrzucona. Komisje senackie opowiedziały się za to za przyjęciem innych poprawek legislacyjnych mających na celu doprecyzowanie przepisów.

Kredyt mieszkaniowy szansą dla Polaków bez lokum?

Wspomniana ustawa została przyjęta przez Sejm jeszcze w połowie kwietnia. Nowe przepisy wprowadzają:

  • „bezpieczny kredyt”,
  • konto mieszkaniowe,
  • waloryzację dopłat do czynszów w ramach Mieszkania na start.

To jeszcze nie wszystko, ponieważ wspomniana ustawa ogranicza również handel cesjami umów rezerwacyjnych i deweloperskich, a także – o czym warto pamiętać – zwiększa limit wydatków na budownictwo społeczne i komunalne.

Czytaj dalej: Bezpieczny Kredyt 2 proc. Kto może otrzymać?

Zgodnie z ustawą może być zaciągnięty przez osoby do 45. roku życia. Maksymalna kwota „bezpiecznego kredytu” to 500 tysięcy PLN, a w przypadku osób prowadzących gospodarstwo domowe wspólnie: 600 tysięcy złotych. Posiadany wkład własny nie może przekroczyć 200 tysięcy PLN, a w przypadku jego braku lub niewystarczającej wysokości można skorzystać z gwarancji BGK.

Ustawa wprowadza również specjalne konto oszczędnościowe, na którym będą premiowane regularne wpłaty (co najmniej 11 wpłat rocznie o minimalnej wartości 500 PLN). Wysokość premii z tego tytułu będzie równa:

  • rocznemu wskaźnikowi inflacji, lub
  • zmianie wartości ceny 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego.

Co ważne, odsetki te nie będą podlegać tzw. podatkowi Belki.

Odrzucenie poprawek budzi mieszane opinie

Decyzja senatu o odrzuceniu poprawki wprowadzającej 0-procentowe oprocentowanie budzi kontrowersje. Jej zwolennicy argumentują, że niższe oprocentowanie kredytu mogłoby być narzędziem wspierającym osoby poszukujące lokum, zwłaszcza w kontekście wysokich cen nieruchomości.

Sprawdź również: O czym należy pamiętać sprzedając mieszkanie w 2023 roku?

Z drugiej strony trzeba liczyć się również z argumentami, które wysuwają przeciwnicy takiego rozwiązania. Przede wszystkim podkreślają oni, że taka forma pomocy mogłaby doprowadzić do nadmiernej spekulacji na rynku nieruchomości, a dłuższej, kilkuletniej perspektywie również potencjalnych problemów związanych z kosztami finansowania takiego programu.

Zbigniew Kęska

CEO portalu MonterBudowy.pl - Moim celem jest dostarczenie najwyższych usług budowlanych dla klientów z całego kraju. Chcę żeby każdy otrzymał usługę najwyższej jakości i podzieli się swoją opinią na naszych portalu. Pomoże to utrzymać jak najwyższy poziom usług budowlanych w Polsce.

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Toaleta na działce bez szamba – Jakie WC wybrać?

Posiadanie toalety na działce bez szamba może powodować szereg problemów środowiskowych i zdrowotnych. Bez odpowiedniego unieszkodliwiania i przetwarzania odpadów ludzkich istnieje ryzyko skażenia gleby i wód gruntowych, co może prowadzić...

Dostępne dotacje związane z budowy domu w 2023

Urządzenia zwiększające autokonsumpcję energii elektrycznej, mikroinstalacje paneli słonecznych, nowoczesne urządzenia grzewcze – ich zakup jest łatwiejszy, ponieważ można liczyć na dodatkowe dotacje. Na jakie dotacje można liczyć chcąc stworzyć dom...

Remontujemy mieszkanie. Gdzie szukać oszczędności?

Planując remont, ważne jest, aby określić zakres projektu i odpowiednio stworzyć budżet. Wiąże się to z określeniem, które obszary mieszkania wymagają remontu i zakresu koniecznych zmian. Na przykład odświeżenie koloru...

Jak wykonać altanę drewnianą do ogrodu?

Wiele osób poszukuje sposobu na zorganizowanie przyjemnego kącika do odpoczynku w swoim ogrodzie. Świetnym pomysłem są drewniane altany, które można zbudować samodzielnie z oferowanych na rynku elementów. Drewniana altana idealnie...