Strona główna » Jaką wybrać farbę do malowania ścian? Opinie 2023

Jaką wybrać farbę do malowania ścian? Opinie 2023

Farby kredowe po wyschnięciu matowieje za sprawą zawartej w nim kredy. Charakteryzuje się pastelowymi kolorami. Jego kolor jest uzyskiwany z proszku utworzonego z cząstek pigmentu, które zostały mocno wtarte. Jest absolutnie lekki, zmywalny i niebrudzący. Aktywuje się pod wpływem wody, dlatego przy pracy z akwarelami opłaca się go spryskiwać. Za pomocą ręczników papierowych możesz usunąć nadmiar wody.

To jeden z najpopularniejszych rodzajów farb. Kojarzy się z wysokim połyskiem, ale cały sekret nie tkwi w ich fakturze. Satynowa farba w ogóle nie odbija się na ścianach, ale powoduje, że wpadające do wnętrza światło odbija się od ścian – rozjaśniając nawet najciemniejsze pomieszczenia. Niestety mają tę wadę, że dodatkowo podkreślają wszelkie niedoskonałości na ścianie, więc jeśli zależy nam na jak najlepszym efekcie, wygładźmy jej powierzchnię przed malowaniem.

Jaką warto wybrać farbę do malowania ścian?

W większości przypadków farby akwarelowe nie mają bieli. Uważano, że malowanie powinno odbywać się w taki sposób, aby najpierw malować wszystkie ciemne miejsca, unikając miejsc białych. Ten styl rysowania jest prawdziwym wyzwaniem, więc wymaga dużo praktyki. Dzieje się tak, ponieważ bardzo cienka biała farba nie jest w ogóle widoczna po nałożeniu na ciemniejszy kolor. Aby nieco ułatwić tę metodę malowania, użyj odpowiedniego medium malarskiego, które pozwoli zamaskować białe plamy podczas szkicowania, aby nie zostały one zakryte w późniejszych etapach.

Czytaj więcej: Malowanie ścian instrukcja krok po kroku

Samooczyszczająca się farba

Zmywalne farby ścienne to takie, które można myć lub szorować wodą, nie martw się, że zmyjesz farbę wraz z brudem. Każda farba zmywalna powinna być oznaczona odpowiednią klasą, określoną zgodnie z PN-C-81914:2002. Informacje o kategoriach znajdują się na opakowaniu farby lub w karcie technicznej produktu.

Zmywalna farba do domu Dekoracyjna mata akrylowa, pomimo tego, że ma matowe wykończenie, jest w pełni zmywalna i nie będzie „świecić” podczas czyszczenia. Jest to produkt o najwyższej odporności na ścieranie i szorowanie na mokro wg PN-EN ISO 11998:2007 - Klasa 1 wg PN-EN ISO 13300:2002. Utrata grubości wynosi tylko 2 μm (patrz raport z testu).

Dobra zmywalna farba do pokoju dziecięcego powinna pozwolić na usunięcie z jej powierzchni śladów po ołówku lub kredce świecowej, tłustych plam z rąk czy innych zabrudzeń. Dlatego właściwym wyborem jest zmywalna farba lateksowa do pokoi dziecięcych, do której producenci dodają elementy ceramiczne. Jeśli to pokój dziecięcy, farba powinna wytrzymać codzienne zmywanie kredek, mazaków i czekolady.

Warto wiedzieć: Ile kosztuje malowanie elewacji?

Coraz popularniejsza staje się farba, którą można łatwo zmyć

Farba zmywalna to lateksowa farba ścienna, której powłoka jest odporna na działanie wody i detergentów. Oznacza to, że brud na ścianach można usunąć bez zmywania koloru. Obecnie można kupić farby w klasach od 1 do 5. Im wyższa ocena, tym więcej zmywania i szorowania może wytrzymać dana farba. Wybór gatunku farby zależy od możliwości ekonomicznych oraz rodzaju pomieszczenia, w którym będzie stosowana.

Istnieje wiele tak zwanych farb zmywalnych. Nie wszystkie są naprawdę zmywalne, tj. z minimalną utratą warstwy farby podczas mycia. Oferujemy sprawdzone zmywalne powłoki do środowisk przemysłowych, biur oraz ścian domów i mieszkań. Dostarczona powłoka zapewnia długotrwałą zmywalność w czasie.

Największą zaletą farby zmywalnej jest niewątpliwie brak śladów zabrudzeń. Wszelkie zabrudzenia należy zetrzeć zgodnie z zaleceniami producenta. Co więcej, kolor pomalowanych ścian nie zmieni się przez lata. To rozwiązanie jest bardzo praktyczne, gdy w domu są małe dzieci lub zwierzęta.

Sprawdź również: Ile kosztuje malowanie mieszkania?

Farba do użytku na zewnątrz

Zewnętrzne farby lateksowe (farby zewnętrzne) - stosowane do zabezpieczania i dekorowania otynkowanych ścian zewnętrznych. Zwykle są odporne na wilgoć, blaknięcie od słońca i uszkodzenia mechaniczne, bogate w farby lateksowe, np. z dodatkiem teflonu.

Wspomniane powyżej powłoki polikrzemianowe są obecnie stosowane wyłącznie na ścianach zewnętrznych. Farby wapienne i silikatowe są częściej stosowane na ścianach wewnętrznych. Gdzie możesz ich użyć? Z łatwością sprawdzą się w placówkach służby zdrowia i oświaty, czyli miejscach, gdzie przestrzegana jest ścisła higiena. Nietoksyczne farby do ścian, takie jak farby wapienne do tynków cementowych, cementowo-wapiennych, gipsowych i płyt g-k. Z kolei farbę silikatową nakładać tylko na tynki mineralne i beton.

Farb na rynku jest tak wiele, że wybór nie jest taki oczywisty. Przystępując do malowania ścian i sufitów, trzeba pamiętać o doborze odpowiedniej farby wizualnie – tak, aby kolor pasował do wystroju i funkcji wnętrza.

Ekologiczna farba

Ekopowłoki to przede wszystkim produkty rozpuszczalne w wodzie, czyli wolne od rozpuszczalników, amoniaku i innych szkodliwych substancji. Chociaż farby rozpuszczalnikowe są odporne na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne, niestety zawierają również duże ilości lotnych związków organicznych (LZO) i benzyny lakowej. Te szkodliwe dla zdrowia substancje odparowują z farby podczas wysychania na ścianach i przedostają się do powietrza, którym oddychamy. Z tego powodu prawie każdy powinien unikać tego typu farb. Osoby ze specjalnymi alergiami powinny również zwrócić uwagę na wybór produktów, które są najmniej podatne na kurz i odkurzanie. Te niealergizujące właściwości obejmują: Farby strukturalne, choć wyglądają naprawdę fajnie po nałożeniu, nie zawsze są zalecane.

Najlepsze farby do malowania - Opinie malarzy i specjalistów

Przede wszystkim warto wiedzieć, że zdecydowana większość farb lateksowych stosowanych obecnie do dekoracji wnętrz jest ekologiczna. Ale jedno jest pewne – warto przeczytać etykietę producenta i poznać bardziej popularne oznaczenia. Jeśli farba zawiera wodę jako rozcieńczalnik, a żywicę akrylową lub lateksową jako spoiwo - możemy być pewni, że stosowanie tego produktu nie zaszkodzi naszemu zdrowiu ani nie spowoduje degradacji środowiska naturalnego.

Czytaj teraz: Grzejnik nie grzeje po odpowietrzeniu – Podpowiadamy jak naprawić

Teraz, gdy wiemy, że najlepszym rozwiązaniem na ściany pomalowane ekologicznie jest farba wodorozcieńczalna, możemy poszukać konkretnego rodzaju. Ekologiczne emulsje to emulsje lateksowe, akrylowe i akrylowo-lateksowe. Są najpopularniejsze i najczęściej wybierane, i nie bez powodu. 

Firmy zajmujące się malowaniem mieszkań w 2023

Cezary Kowalski

Ponad 15 lat doświadczenia w branży budowlanej. Od 4 lat udzielam się jako specjalista w branży budowlanej. Tworzę i publikuje poradniki, które mogą pomóc w mniejszych i większych remontach. Wykorzystaj moje liczne poradniki i Tipy do przyjemnego remontu swojego mieszkania bądź budowy domu.

  1. Ogólna ocena:

Dodaj opinie

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Czym najlepiej pomalować beton?

Malując beton na zewnątrz, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni, aby zapewnić gładkie i trwałe wykończenie. Zacznij od dokładnego oczyszczenia betonu, usuwając wszelkie zabrudzenia, zanieczyszczenia lub plamy. Użyj myjki ciśnieniowej...

Jak pomalować pokój na dwa kolory?

Malowanie dwukolorowe to popularny trend odnawiania domów, który istnieje od dziesięcioleci. Zasada malowania pokoju w dwóch kolorach polega na stworzeniu kontrastu odcieni, który tworzy zainteresowanie wizualne i pomaga zdefiniować różne...

Malowanie ścian – 10 pomysłów na nietypowe pomalowanie ścian

Dobrze oświetlona ściana poradzi sobie z odważniejszymi kolorami i wzorami, podczas gdy słabo oświetlona ściana może wymagać jaśniejszych, jaśniejszych kolorów, aby otworzyć przestrzeń

Jakie kolory pasują do szarego? – Łączenie kolorów w mieszkaniu

Szarość połączona z bielą to klasyczne i eleganckie połączenie, które idealnie sprawdzi się w minimalistycznych lub klasycznych aranżacjach